Další aktuality
Dnes
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...

1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Nepořádek v počítači zvyšuje riziko úniku dat

Sdílej na Facebooku
26.4.2019

Firmy na celém světě mívají často problémy se zabezpečením osobních údajů svých zaměstnanců, zákazníků nebo partnerů. V mnoha případech nejsou na vině neznalost předpisů, nebo nedostatečná bezpečnostní opatření, ale naopak tak obyčejná věc, jako je nepořádek. Chaotické kopírování digitálních dokumentů a jejich následné ukládání bez přihlédnutí k bezpečnostním důsledkům takového chování jsou častou příčinou nedostatečné ochrany citlivých údajů. Globální report společnosti Kaspersky Lab s názvem "Úklid digitálního nepořádku ve firmách" si všiml zajímavých souvislostí mezi nepořádkem, který mají zaměstnanci ve svých počítačích, a jejich každodenními návyky… jako je například uspořádání lednice. Devět z deseti lidí, kteří jsou přesvědčeni, že mají v lednici pořádek, říkají totiž to samé i o složkách v počítači.

Digitální pořádek

Digitální nepořádek můžeme definovat jako soubory, dokumenty a data vytvořená zaměstnancem, o nichž firma nemá přehled a nemůže mít kontrolu nad tím, jak jsou uložena a kdo k nim má přístup. Takový stav je v podstatě bezpečnostním rizikem, obzvláště když uvážíme, že 72 % zaměstnanců zpracovává v práci dokumenty, které obsahují osobně identifikovatelná nebo citlivá data. Jejich únik může v případě černého scénáře znamenat reputační nebo finanční poškození společnosti, jejích zaměstnanců nebo i zákazníků.

Vyřešit problém s digitálním nepořádkem je pro podniky jednou z výzev, které s sebou přináší současný vývoj počítačových sítí. V této problematice je velmi důležité zodpovědět otázku, kdo je za pořádek ve složkách, souborech a datech odpovědný. Téměř tři čtvrtiny zaměstnanců (71 %) si myslí, že tuto úlohu mají na starosti buď jejich nadřízení, ajťáci nebo speciální tým zaměřený na IT bezpečnost. Ti by se podle nich měli starat o to, aby přístup k e-mailům, souborům a dokumentům měli jen uživatelé s požadovaným oprávněním. Nicméně i v ideálních případech, kdy IT a bezpečnostní odborníci mají pod kontrolou přístupová práva zaměstnanců, může dojít k neočekávaným selháním lidského faktoru. Zaměstnanci mohou například nezaviněně nebo i úmyslně udělit přístupová hesla svým kolegům nebo lidem mimo firmu. Obejít IT administrátory mohou také za pomoci nových nástrojů pro spolupráci v rámci týmů. Souběžné zapojení více lidí do vytváření a editace dokumentů dává větší šanci lidským chybám. Proto jsou všichni zaměstnanci odpovědní za vytváření digitálního nepořádku.

Aktuální report poukázal na vztah mezi zvyklostmi každodenního života zaměstnanců a jejich tendencí vytvářet chaos v digitálním světě. Pořádek, respektive nepořádek v lednici, šel u velké části respondentů ruku v ruce s organizovaností či chaotičností jejich digitálních dokumentů a složek. 88 % respondentů také uvedlo, že před dovolenou přeorganizovávají jak své potraviny v ledničce, tak i složky a soubory ve služebních počítačích.

"Vzhledem k neustále se zvětšujícímu objemu dat by měly firmy věnovat více pozornosti digitálnímu nepořádku a potenciálním bezpečnostním problémům, které mohou způsobit. Podobnost s organizovaností nebo naopak nepořádkem v ledničce používáme jen pro lepší ilustraci problému. Nicméně stejný způsob myšlení, organizování a třídění věcí, může přispět k navýšení kybernetické bezpečnosti uživatelů," říká Maxim Frolov, vice president globálních prodejů společnosti Kaspersky Lab.

Aby se firmy "neutopily" v digitálním nepořádku, doporučují odborníci z Kaspersky Lab následující opatření:

  • Proškolte své zaměstnance – je velmi důležité, aby školení obsahovalo nejen teoretický základ, ale věnovalo se i praktickým dovednostem, se kterými mohou zaměstnanci přijít do styku každý den. S nastavením a provedením takového školení může firmám pomoci specializovaná platforma Kaspersky Automated Security Awareness Platform.
  • Pravidelně zálohovat důležitá data. Zároveň je důležité nechat proběhnout pravidelné aktualizace IT zařízení a aplikací.
  • Malé a střední podniky by měly využívat bezpečnostní řešení odpovídající velikosti jejich společnosti, které nabízí jednoduchou správu a vyšší standardy zabezpečení jako je Kaspersky Endpoint Security Cloud.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma