Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Výhody a nebezpečí lásky v AI světě

Sdílej na Facebooku
3.6.2024

Ve stále propojenějším světě zažíváme víc než kdy dřív i větší osamělost. Společnost nám ale může dělat umělá inteligence – AI. Jaká úskalí a benefity tyto „vztahy“ přináší?

Moderní technologie pronikají téměř do všech oblastí našeho života. Jen si vzpomeňte na ty nepříjemné pocity, když máme být jen několik dní bez chytrého telefonu nebo připojení k internetu. Jak jinak si taky naplánovat svůj volný čas, objednat týdenní nákup nebo být v kontaktu se svými blízkými?

Svět se v posledních letech mění velkou rychlostí a mnohé z těchto změn nám mohou ve spěchu každodenního života uniknout. Určitě se však čas od času zastavíte a zamyslíte se nad tím, co to vlastně znamená být dnes „sociální“, obzvláště ve světě sociálních sítí. Pomáhají nám technologie a umělá inteligence v pocitu spojení s ostatními, nebo nám v něm naopak brání? Proč tolik lidí, přestože žije ve světě, kde je spojení s ostatními lidmi snazší než kdy jindy, pociťuje osamělost?

Přitažlivost umělé inteligence
Je velmi pravděpodobné, že řada z nás už žije s nějakou formou konverzační umělé inteligence (AI). Patří mezi ně virtuální asistenti, jako je Alexa nebo Siri a samozřejmě i ty založené na velkých jazykových modelech jako velmi dobře známý chatbot ChatGPT. Umělá inteligence nám se svým revolučním potenciálem v mnoha oblastech života může poskytnout i potřebnou podporu, a dokonce být lékem právě na již zmíněnou osamělost. Může však nahradit skutečnou interakci s lidmi?

Změny v komunikaci a všudypřítomnost AI stále více ovlivňují různé aspekty našeho života, a rozhodně připravily půdu pro rozšíření AI společníků a společnic. Díky nim můžeme mít svou dávku sociální interakce a nemusíme ani vycházet z domova. Odpadají navíc naše pocity viny za pozdní odpovědi na zprávy přátel, společenský stud při seznamování v „reálném světě“ a obavy, že nejsme dost dobří přátelé, když se pravidelně nezajímáme o novinky ze života ostatních.

ruce, AI, člověk

Náš AI protějšek
Než se pustíme do vztahu s umělou inteligencí, musíme lépe porozumět jejímu vlivu na naše sociální interakce v reálném životě – zahrnuje to etické otázky, soukromí, bezpečnost a další rizika spojená s touto technologií.

Podívejme se stručně na některé výhody a nevýhody, které s sebou nese budování „vztahu“ s AI.

Výhody společníků s umělou inteligencí

Dostupnost 24 hodin denně, 7 dní v týdnu
Váš AI společník či společnice nemá z povahy věci žádné jiné závazky, tudíž je kdykoli k dispozici a poskytuje podporu podle naší potřeby. Je to ideální řešení, pokud žijete sami a chcete si například večer s někým popovídat o svém dni.

Nemají žádné předsudky
Všichni to známe – o některé části svého života se nechceme dělit s ostatními. S umělou inteligencí se ale můžeme svobodněji bavit beze strachu z odsouzení a kritiky. Pokud se člověk více stydí nebo má netradiční koníčky či zájmy, AI může fungovat jako důvěrník pro sdílení našich pocitů a zájmů.

Přizpůsobí se
Umělou inteligenci lze přizpůsobit individuálním preferencím – můžeme si dokonce nechat vytvořit společníka, který bude napodobovat naše oblíbené influencery nebo celebrity. Díky této personalizaci může mít umělá inteligence zájmy jako my a obohatit tak naše koníčky o další nápady.

Nevýhody AI společníků

Nedostatek skutečných emocí
Umělá inteligence sice dokáže simulovat emoce a empatii, ale chybí jí skutečné emocionální porozumění a hloubka, které jsou obsaženy ve skutečných lidských vztazích. A takové povrchní spojení nemusí úplně uspokojit naše emocionální potřeby. Umělá inteligence se nikdy nebude moci srovnávat s našimi životními zkušenostmi nebo se s nimi ztotožnit, protože žádné nemá. Jednoduše řečeno, někdy to prostě nemusí „pochopit“.

Otázky etiky
V případě poskytování našich osobních údajů je samozřejmě potřeba pečlivě zvážit riziko narušení našeho soukromí a potenciálního zneužití našich dat. S nárůstem počtu modelů umělé inteligence musí stejně vzrůstat i naše ostražitost, abychom dokázali zajistit, že informace, které dále šíříme, jsou v bezpečí a soukromé.

Riziko závislosti
Závislost na AI může vést k sociální izolaci a bránit rozvoji smysluplných lidských vztahů. Hrozí, že se člověk časem může stát závislým na svém digitálním důvěrníkovi a nebude již cítit takovou potřebu socializace v „reálném životě“.

Omezené porozumění
Umělá inteligence se může snažit porozumět složitosti lidských emocí. Ale má s tím problémy. Pokud například hledáte někoho, komu byste si mohli postěžovat, jaký jste měli špatný den, a váš AI důvěrník odpovídá spíše logicky než soucitně, může vás to ještě více frustrovat.

Jak bezpečný je vztah ve světě umělé inteligence?

Obavy o soukromí
Vztah s AI vytváří prostředí, ve kterém můžeme mít sklony sdílet mnoho osobních informací. Bez dostatečné ochrany soukromí a dat se tyto informace mohou velmi snadno stát cílem kybernetických zločinců. Pokud s umělou inteligencí sdílíme informace o svých narozeninách nebo oblíbeném jídle, existuje šance, že kdokoli, kdo získá přístup k těmto údajům, bude moci uhodnout naše hesla. Tím se vystavujeme většímu riziku krádeže identity a podvodů.

Riziko zneužití poskytnutých informací
S rozvojem AI mohou kyberzločinci nacházet nové příležitosti, jak nás přimět ke škodlivým činnostem. Mohou nás například nabádat, abychom jim posílali peníze, šířili dezinformace nebo se setkávali se špatnými lidmi.

Narušení osobního prostoru
Programy umělé inteligence, které k interakci používají kamery nebo mikrofony, mohou narušit naše soukromí, pokud nejsou řádně zabezpečeny. Pokud se tyto záznamy dostanou do nesprávných rukou, mohou kyberzločincům poskytnout vše, co potřebují k vydírání nebo krádeži naší identity.

Vytvoření bezpečného prostoru pro vztah s AI
AI nabízí nový a jistě vzrušující přístup k řešení našich lidských potřeb. Má mimo jiné potenciál výrazně zmírnit osamělost některých lidí a díky své schopnosti učit se z interakcí se umělá inteligence může dokonce specializovat na interakci s lidmi trpícími poruchami duševního zdraví nebo komunikačními obtížemi.

Neexistuje však univerzální metoda, která by vyhovovala všem. Pokud se pouštíte do světa vztahů s umělou inteligencí, buďte ostražití. Pokud jde o osobní údaje, nepodceňte jejich kvalitní zabezpečení a včas řešte vše, co se vám bude zdát podezřelé.

Zdroj: dvojklik.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma