Množství počítačů aktivně zapojených do botnetu červa Conficker převyšuje 4,5 milionů, což z něj dělá jednoznačně nejrozsáhlejší počítačovou síť. Lépe by se ovšem mělo říct, že se jedná o cloud computing. Velké firmy využívající technologie Cloud Computing, jako jsou například Google (jmenujme jeho aplikace Gmail či Google Docs) nebo Microsoft (cloudová verze kancelářského balíku Office) zdaleka nemají k dispozici takové množství počítačů, na kterých by jejich aplikace běžely.
Malware je zkrátka stále na vzestupu a někteří výrobci bezpečnostních produktů ve svých analýzách odhadují, že infikováno je celosvětově téměř polovina počítačů. Větší polovinu z těchto hrozeb představují trojské koně - 66%.
Dnes rozšířený malware nemá navíc již vůbec nic společného s viry, jak jsme je znali třeba před 10 lety. Dříve byli tvůrci virů převážně študáci, kteří se nějakou povedenou rošťárnou snažili získat uznání od kolegů v kyberprostoru a jejich výtvory byly víceméně neškodné. Viry zobrazovaly zprávy, obrázky nebo přehrávaly hudbu. Dnes je malware velice sofistikovaným produktem, který má jediný cíl - finanční zisk.
Dnešní malware tvoří zločinci profesionálové a ti rozhodně nestojí o to, aby se na jejich nekalé rejdy přišlo. Nenapadají jen počítače koncových uživatelů, ale především například legitimní webové stránky, z nichž se pak velice snadno dostanou právě ke koncovým uživatelům a ovládnou jejich počítače.