Další aktuality
Dnes
AI v oblasti kyberbezpečnosti: Příležitost i hrozba
Z hlediska kybernetické bezpečnosti se umělá inteligence stala dvojsečnou zbraní...

24.5.2024
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed...

23.5.2024
Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti
Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky...

17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Útočníci zneužívají zkracovače URL

Sdílej na Facebooku
20.8.2021

Analytici společnosti ESET varují před podvodnými zkracovači URL. Jejich prostřednictvím šíří útočníci škodlivý kód FakeAdBlocker, který vydávají za aplikaci k blokování reklam, ve skutečnosti ale z kontrolního serveru stahuje do infikovaného zařízení další rizikový obsah a malware, zejména pak nebezpečný bankovní trojský kůň Cerberus. FakeAdBlocker představuje riziko pro mobilní telefony s operačními systémy Android i iOS.

Podle telemetrických dat společnosti ESET byl FakeAdBlocker poprvé zachycen v září 2019. Mezi lednem a červencem 2021 si tuto hrozbu uživatelé do svých zařízení stáhli více než 150 000krát. Mezi nejvíce zasažené země patří Ukrajina, Kazachstán, Rusko, Vietnam, Indie, Mexiko a Spojené státy. V Česku analytici detekují řádově stovky případů instalací do telefonů s Androidem.

Vývoj detekcí malware Android/FakeAdBlocker 

Vývoj detekcí malware Android/FakeAdBlocker

Na začátku složitého procesu infikace stojí podvodný zkracovač
Malware je posledním článkem poměrně dlouhého distribučního řetězce. Na jeho počátku je podvodný zkracovač URL adres, který útočníci vyvinuli s cílem okrást uživatele o co nejvíce finančních prostředků.
Nic netušící uživatel klikne na reklamu na internetu, v e-mailu či na sociální síti. Původní stránka, kam měl odkaz směřovat, mohla být dokonce i zcela neškodná. Podvodný zkracovač zobrazí uživateli škodlivý obsah nebo uživatele vyzve ke stažení malware. Reakce zkracovače se liší podle typu operačního systému, všechny scénáře ale vedou k obohacení útočníků.

V případě telefonu s iOS vede prokliknutí k zobrazení nevyžádaných reklam. Do zařízení se také automaticky stáhne ICS soubor a uživateli vyskočí na displeji výzva k přihlášení a pokud ji potvrdí, soubor se spustí a zahltí kalendář uživatele. Všechny události mají monetizační úlohu – jde buď o odkazy, jejichž prokliknutí je zpoplatněno, nebo například o odkazy na placené služby.
V případě telefonů s Androidem je distribuce malware FakeAdBlockeru podobná. Zařízení je buď zahlceno reklamou nebo je uživateli nabídnuta ke stažení aplikace adBLOCK app.apk. Jedná se ovšem o malware z neoficiálního zdroje, útočníci aplikaci propagují jako nástroj k blokování reklamy. Aplikaci, která se stáhne a nainstaluje, detekují experti jako Android/FakeAdBlocker.

"Zdá se, že mnoho uživatelů má tendenci stahovat aplikace pro Android mimo Google Play. To může, za pomoci agresivních reklam, vést ke stažení škodlivých aplikací, které jejich tvůrci zneužívají ke generování zisku," vysvětluje Lukáš Štefanko, analytik společnosti ESET, který Android/FakeAdBlocker zkoumal. Experti doporučují stahovat aplikace výhradně z Google Play či Apple Store, jelikož aplikace v nich jsou z hlediska bezpečnosti kontrolované správci obchodů.

Ve většině případů se zobrazují reklamy na obsah pro dospělé nebo takzvaný scareware, který má uživatele vyděsit, v tomto případě sdělením, že je zařízení infikované nebo má dojít k blokaci SIM karty.

Útočníci obětem zahltí kalendář reklamou
Bez ohledu na operační systém je součástí distribuce zahlcení kalendáře v infikovaném zařízení. Každá událost obsahuje nějaké urgentní sdělení a také odkaz na škodlivé webové stránky.

"V zařízení s Androidem naplánuje malware na každý den 18 událostí, každá trvá 10 minut," popisuje Štefanko. "Jejich názvy a popisy naznačují, že chytrý telefon oběti je infikován, data oběti jsou zveřejněna online nebo vypršela platnost antivirové aplikace. Každá událost obsahuje odkaz na stránky, které mají potvrdit obavy uživatele a zároveň mu mají nabídnout řešení v podobě pochybné aplikace."

Pokud uživatel malware odinstaluje, tyto události zůstanou v kalendáři. Ruční odstranění událostí je možné, ale zdlouhavé. Obětem v tom mohou pomoci různé čistící aplikace z oficiálního obchodu. Ty často ale dokáží smazat jen minulé událost a je tam nutné přenastavit datum zařízení, případně smažou i legitimní události uživatele. Odstranění pozůstatků malware bývá podobně komplikované záměrně. Útočníci tímto zvyšují pravděpodobnost, že i dodatečně oběť přesvědčí ke stažení dalšího škodlivého kódu.

Malware uživatele děsí falešnými sděleními a stahuje další hrozby
Android/FakeAdBlocker obvykle po prvním spuštění skryje spouštěcí ikonu, čímž ztíží uživateli identifikaci jejího nestandardního chování. Reklamy, které zobrazí, nebo odkaz v událostech vedou k odběru zbytečných placených prémiových služeb, stahují další škodlivý kód nebo využívají zpoplatněné odkazy prostřednictvím zkracovačů URL. Ty jsou přitom pro distribuci škodlivých kódů nebo navedení oběti na web útočníka používány stále častěji.

"Když někdo klikne na infikovaný odkaz, zobrazí se reklama, která generuje příjmy pro útočníka, který vygeneroval zkrácenou URL. Problém je v tom, že některé z těchto služeb pro zkracování odkazů používají agresivní techniky, jako je scareware informující uživatele, že jejich zařízení jsou infikována nebezpečným malwarem," popisuje monetizační proces Štefanko.

Analytici identifikovali také stovky případů, kdy FakeAdBlocker stahoval a spouštěl další škodlivý kód, včetně bankovního trojského koně Cerberus. Zejména se tak dělo v Turecku, Polsku, Španělsku, Řecku a Itálii. S tímto trojským koněm se potýkají i uživatelé v České republice, byť se šíří jiným způsobem. Cílem Cerbera je okradení oběti, obsahuje funkce pro odcizení přihlašovacích údajů z legitimních webových stránek bank nebo pro obcházení dvoufázového ověření platby.

Jak rizikům předcházet?
Experti v souvislosti s takto komplexními distribučními schématy varují před zkracovači URL adres. Uživatel totiž není schopen předem určit, zda skutečně odkaz vede na korektní webovou stránku. Jelikož existuje i mnoho legitimních služeb pro zkrácení adresy, radí se vždy řídit důvěryhodností inzerce a stránek, kde inzerci zahlédli. Pokud si uživatel nemůže předem prověřit, kam odkaz vede, je na místě obezřetnost.

K instalaci malware do telefonu je potřeba aktivní interakce uživatele. V případě FakeAdBlocker si uživatel také stáhnul malware sám, stejně tak se sám přihlásil k placeným službám nebo odkliknul scareware. Prevenci napomohou aktualizace všech aplikací i operačního systému a také instalace bezpečnostního programu, který dokáže uživatele na rizika upozornit.

Podle bezpečnostních expertů společnosti ESET je také důležité, aby si každý uživatel byl vědom toho, že na internetu je řada podvodných reklam a útočníci jej chtějí napálit. Zkracovače URL adres použité pro zamaskování stránky, na kterou odkaz vede, jsou útočníky používány stále častěji. I proto byl tento příklad zahrnut do projektu Kybertest.cz, který společně vytvořili společnosti ESET, Česká bankovní asociace a Policie ČR.Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma