Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Útočníci opět vyhrožují choulostivými nahrávkami

Sdílej na Facebooku
9.2.2021

Česko se potýká s další vlnou vyděračských e-mailů. Útočníci údajně měli natočit oběť při sledování videa pro dospělé a za to, že ji nezveřejní mezi kontakty uživatele, požadují zaplacení značné částky v bitcoinech. Experti společnosti ESET upozorňují, že jde o podvod, přičemž útočníci nemají ani přístup k zařízení, ani žádnou nahrávku. Tento způsob phishingu patří mezi ty nejčastější, se kterými se v Česku setkáváme. Meziroční nárůst detekcí phishingu v České republice je 100 %.

Vývoj stavu detekcí phishingu v loňském roce

Phishing v roce 2020

E-mail začínající slovy "jsem někdo, kdo před několika měsíci napadl vaše zařízení a mám vaše inkriminující video" nachází ve svých emailových schránkách stále více Čechů.
"S podobnými e-maily se setkáváme pravidelně a v různých obměnách. Dříve převládaly anglicky psané zprávy, nyní převládají ty s takřka bezchybnou češtinou. Jde ale o masovou spamovou kampaň, kterou můžeme vidět v soukromých i pracovních e-mailových schránkách. Zároveň jde o podvod, neboť žádnou nahrávkou útočník nedisponuje, a proto není důvod žádné výkupné platit," popisuje Robert Šuman, vedoucí výzkumu v české pobočce společnosti ESET.
Podobné zprávy označujeme souhrnně jako phishing, jehož cílem je vylákat z uživatele osobní údaje nebo finanční prostředky. V tomto kontextu hovoříme také o sextortion, neboť útočníci k vylákání peněz využívají jako výhružku sexuální nahrávky.

Píší útočníci z vaší adresy? Jen trik, říkají experti
Podvodníci používají řadu technik sociálního inženýrství, aby své oběti přesvědčili o tom, že disponují zmíněnou videonahrávkou. V tomto případě píší, že v počítači je vir, který umožňuje sledovat dění uživatele a připojit se k jeho webkameře. Útočníci tvrdí, že natočili oběť při sledování filmů pro dospělé a masturbaci. Za smazání nahrávky požadují výkupné v bitcoinech. Částka, kterou požadují, se aktuálně pohybuje v jednotkách až desítkách tisíc korun. Dlouhodobě však narůstá.
"Žádná nahrávka ale v rámci těchto kampaní neexistuje. V mnoha případech podobný vzkaz dostávají i lidé, kteří ani webové kamery ve svých zařízeních nemají. Přes to však má oběť takový strach, že si to mnohdy ani neuvědomí a je svolná výkupné zaplatit. Stejně tak oběti málokdy mívají zavirované zařízení. Útočníci nám prostě lžou, jen aby nás vyděsili. Pokud stejnou zprávu pošlou tisícům lidí, skoro vždy se někdo vyděsí natolik, že výkupné skutečně pošle," vysvětluje Šuman.
Útočníci se snaží oběti dokázat, že skutečně mají nad zařízením kontrolu a to tím, že se prokáží heslem uživatele nebo že odesílatelem e-mailu je zdánlivě sama oběť.
"Opět se jedná jen o trik. Na internetu existuje řada nástrojů, které vám umožní vytvořit libovolnou schránku s libovolnou adresou. Přesvědčit se můžete tak, že zkontrolujete hlavičku nebo se podíváte do odeslané pošty. Pokud by útočník zprávu poslal z vaší schránky, musela by v odeslané poště být ve stejném čase, jako je čas doručení. Samozřejmě takový e-mail v odeslané poště nenajdete," radí Šuman.
Dalším trikem podvodníků je ve zprávě zaslat heslo ke schránce. Tyto údaje ale podle expertů mohou pocházet z uniklé databáze hesel. V takovém případě doporučují změnit si heslo. Opět ale není nutné nic platit.
"Je důležité vědět, že útočníci se vás snaží vyděsit. Když panikaříme, jsme méně racionální. Vždy si podezřelý e-mail s nestandardním požadavkem promyslete v klidu. Pokud máte obavu, že váš e-mail mohl být skutečně kompromitovaný, změňte si heslo. Bezpečnost můžete také zvýšit zapnutím dvoufaktorového přihlášení," navrhuje Šuman.

E-maily padají do spamu
Podobné zprávy prakticky vždy padají do složky spam, případně je poskytovatel e-mailu ani do schránky nepustí.
"Řada uživatelů si zvykla složku Spam kontrolovat, pro případ, že v ní skončí i důležitá korespondence. Osobně nemyslím, že je to nutné. Většina poskytovatelů poštovních služeb má vynikající spamové filtry a legitimní zprávy neblokují," říká Šuman.
Spamové filtry obvykle využívají kombinaci několika algoritmů, které ověřují validitu textu na základě obsažených slov i metadata každé zprávy. Například e-mail, který obsahuje slova jako "sex, bitcoin, vir, zaplať" bude vyhodnocena jako spam, ale zpráva se slovy "bitcoin, investice, výpis účtu" nikoli, protože jde patrně o zprávu od investičního brokera.

Loňský rok přinesl nárůst phishingu o 100 %
Výrazný nárůst podvodných e-mailů přinesl už loňský rok. Obsah těchto zpráv se odvíjel od celospolečenského dění. Analytici tak například zachytili e-maily, které vyzývali k zadání osobních údajů a slibovali za ně prostředky z fiktivního fondu, nebo falešné výzvy k finanční podpoře vývoje vakcín.
"V souvislosti s koronavirem lze očekávat podvodné e-maily i SMS, které budou souviset s očkováním. Útočníci tuto oblast monitorují a upravují své aktivity, aby lidem nebyly podezřelé. V prosinci tak například posílali podvodné SMS s výsledky testů jménem několika pražských nemocnic," dodává Šuman.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma