Další aktuality
28.11.2023
Škodlivý kód se ukrývá v žádostech nebo upozorněních na balíky
Aktuálně můžeme narazit na nebezpečné e-mailové přílohy...

13.11.2023
Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem
Nelegitimního nákupu přes internet se obává 48 % respondentů. I přesto však mnozí volí chování, které je může vystavit riziku...

9.11.2023
Pozor na podvodnou aplikaci "ČSOB Smart nový"
Na sociální síti Facebook se objevila reklama vybízející ke stažení podvodné aplikace vydávající se za aplikaci elektronického bankovnictví ČSOB Smart.

4.11.2023
Získejte Eset Internet Security zdarma v naší soutěži
Zúčastněte se soutěže o antivirové řešení s magazínem IT Kompas...

25.10.2023
Smlouva, poptávka, děkovný dopis – spyware cílí na Česko v nebezpečných e-mailových přílohách
Spyware Agent Tesla, spyware Formbook i password stealer Fareit se v září objevily především v česky přeložených e-mailech a jejich přílohách...

19.10.2023
Srovnání antivirových programů, srovnání antivirů
Statistický přehled srovnání antivirů...

19.10.2023
Nástroj Love-GPT zneužívá umělou inteligenci k podvodům na Tinderu a dalších seznamkách
Jak si umělá inteligence může pohrát s lidskými emocemi...

16.10.2023
NÚKIB upozorňuje na kritické zranitelnosti v knihovnách webových prohlížečů
Kritické zranitelnosti, které byly objeveny v aplikacích internetových prohlížečů (Chrome, Firefox, Edge a dalších)...

21.9.2023
Útočníci zacílili se spywarem na Česko
Nejčastějším škodlivým kódem v České republice zůstává Agent Tesla...

14.9.2023
Nový podvod na TikToku láká na kryptoměny, zneužívá známé osobnosti
Podvodníci zneužívají TikTok ke krádežím...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Téměř čtvrtina uživatelů povoluje všem aplikacím a službám přístup k mikrofonu a kameře

Sdílej na Facebooku
24.3.2021

Ačkoli všeobecné povědomí o potřebě správného zabezpečení webové kamery neustále roste, téměř čtvrtina uživatelů stále uděluje všem aplikacím a službám, které o to požádají, povolení pro přístup k mikrofonu nebo webové kameře. Podle celosvětového průzkumu společnosti Kaspersky, kterého se zúčastnilo 15 tisíc respondentů, tak nadále činí 23 % uživatelů. Oproti tomu se téměř šest z deseti (59 %) respondentů obává situace, že by je někdo mohl prostřednictvím jejich webové kamery sledovat bez jejich vědomí. 60 % dotázaných ví, že by to bylo možné provést pomocí škodlivého softwaru.

Z výsledků průzkumu vyplývá, že stále více lidí bude v souvislosti s přechodem na práci z domova a intenzivnějším využíváním komunikačních aplikací proaktivně chránit svá zařízení.

Videokonference

Přechod na home office během uplynulého roku vedl k masivnímu využívání videokonferencí a kolosálnímu nárůstu zájmu o aplikace typu Microsoft Teams. Jejich používání vzrostlo v červnu 2020 ve srovnání s únorem téhož roku o 894 %. Tento trend zapříčinil také téměř celosvětový nedostatek webových kamer a mnoho předních dodavatelů zaznamenalo výrazně vyšší poptávku po zařízeních ke komunikaci online.

Mladí povolují častěji než starší uživatelé
Je pochopitelné, že u těchto technologií, jež pomáhají zvládat potíže způsobené celosvětovou pandemií koronaviru v pracovní, sociální i zábavní sféře, byli lidé ochotni povolovat aplikacím přístup k mikrofonu a kameře. Různé nástroje nabízely rychlé osvojení digitálních dovedností a slibovaly usnadnění života v podmínkách lockdownu, což podle průzkumu společnosti Kaspersky vedlo k tomu, že 27 % lidí ve věku 25 až 34 let bez rozmyslu udělovalo všem aplikacím povolení požadovaného přístupu. U starších demografických skupin to nebylo tak časté, protože 38 % respondentů starších 55 let uvedlo, že takový přístup aplikacím a službám nikdy nepovolují.

Nejlepší metodou, jak zůstat dostatečně opatrní a zároveň neztratit možnost využívání moderních komunikačních prostředků, je důkladné posouzení používaných aplikací a služeb a oprávnění, která vyžadují od svých uživatelů. Pokud například aplikace pro videohovory požaduje přístup ke kameře, dává to smysl. Pokud však nějaká aplikace vyžaduje přístup k mikrofonu, aniž by k tomu byl nějaký relevantní důvod, je lepší si to rozmyslet a přístup raději nepovolit.

Výsledky průzkumu poukazují na potřebu nastolení rovnováhy mezi opatrností a pohodlím uživatelů a na rostoucí snahu lidí cítit se v dnešním digitálním světě bezpečně, aniž by přišli o možnost používat funkce nabízené kamerami a aplikace pro spolupráci v nově nastavených podmínkách práce na dálku.

"Řada lidí ještě nezná zásady bezpečnosti při používání webové kamery a neseznámila se se základními prvky kybernetické bezpečnosti. Pozorujeme však silný pozitivní trend zvyšujícího se povědomí o potřebě on-line bezpečnosti a rizicích spojených s potenciálními hrozbami. Vede k proaktivnějšímu chování uživatelů, kteří podnikají preventivní opatření a kontrolují oprávnění jednotlivých aplikací předtím, než jim povolí přístup ke kameře a mikrofonu. Očekáváme také, že rostoucí zájem o kybernetickou bezpečnosti podpoří i firmy pořádáním příslušných školení pro jejich zaměstnance – je to v jejich zájmu, protože audio a video zařízení jsou nyní široce používána pro práci z domova,“ říká Marina Titova, vedoucí marketingu spotřebitelských produktů společnosti Kaspersky.

Chcete-li se při používání webové kamery cítit bezpečněji a lépe si chránit své soukromí, řiďte se následujícími doporučeními společnosti Kaspersky:

    1. Investujte do jednoduché speciální krytky webové kamery, která vám zaručí soukromí, když zrovna nebudete kameru používat.
    2. Používejte účinná bezpečnostní řešení, která nabízí pokročilou ochranu a lze je využít pro více zařízení najednou, zejména pak u platforem Windows, macOS, Android a iOS. Před neoprávněným přístupem k mikrofonu vás mohou ochránit aplikace jako Kaspersky Security Cloud.
    3. Zjistěte, které z vámi používaných aplikací mají nyní povolený přístup k webové kameře nebo mikrofonu, a odeberte jim toto oprávnění, pokud ho vyloženě nepotřebují.
    4. Pro detailnější náhled do problematiky on-line soukromí na sociálních sítích doporučujeme náš jednoduchý nástroj Privacy Checker, který popisuje všechna nastavení vybrané sociální sítě a poskytuje rady, jak je nastavit pro různé úrovně soukromí na různých platformách.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma