Další aktuality
15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Před super stalkerwarem nejsou v bezpečí žádné soukromé zprávy

Sdílej na Facebooku
17.3.2020

Odborníci ze společnosti Kaspersky objevili nový typ stalkerwaru, jehož funkce jsou daleko zákeřnější než u ostatních známých softwarů tohoto druhu. Získal jméno MonitorMinor a útočníkům umožňuje sledovat aktivity a získat přístup k jakýmkoliv datům na napadených zařízeních. Útočníci, většinou partneři či kolegové, prostřednictvím tohoto komerčního softwaru mohou dokonce číst konverzace v oblíbených messengerech a na sociálních sítích.

Podstatou stalkerwaru je nabourávat soukromí uživatelů, zneužívat osobní údaje a nepovoleně tak vstupovat do cizích životů. Pokud dochází k soustavnému monitorování a kontrole soukromí je v konečném důsledku více poškozeno duševní zdraví oběti, než její počítač či chytrý telefon. Tvůrci MonitorMinor se ale ničeho neštítí a jdou mnohem dál. Mají velmi dobré povědomí o anti-stalkerwarových nástrojích, kterými jsou vybaveny oblíbené aplikace. Ty se snaží obelhat a vyhnout se detekci.

Stalkerware

Zatímco základní stalkerware používá technologii geofencig, která umožňuje útočníkovi sledovat polohu zařízení a většinou zachycuje i SMS a volání, MonitorMinor jde o několik kroků dál. Hlavní pozornost totiž soustředí na messengery, kam se v současnosti přesunuje veškerá komunikace a výměna dat mezi uživateli. Snaží se proto získat přístup k těmto datům prostřednictvím nejoblíbenějších současných komunikačních nástrojů.

V "bezpečném" operačním systému Android je přímá komunikace mezi aplikacemi chráněna sandboxem. To se dá ale obejít nainstalováním aplikace typu superuser (SU utility), která umožňuje rootování a přístup k systému. Po nainstalování SU utility přestanou fungovat bezpečnostní mechanismy zařízení. Pomocí tohoto nástroje tak tvůrci MonitorMinor získají plný přístup k datům v celé řadě oblíbených komunikačních aplikací jako jsou Hangouts, Instagram, Skype, Snapchat a další.
Díky rootování mohou útočníci (dalo by se hovořit o pronásledovatelích) získat přístup i ke kódům či gestům nutným pro odemknutí obrazovky. V situaci, kdy jsou poblíž zařízení, si jej tak mohou odemknout a libovolně procházet či přenastavovat. S touto funkcí se odborníci Kaspersky doposud u žádné jiné mobilní hrozby nesetkali.

Dokonce i bez rootování je tento stalkerware velmi efektivní. Ke sledování soukromí zneužívá Accessibility Service API, díky které mohou se zařízeními jednoduše zacházet i lidé se zdravotním postižením. Prostřednictvím tohoto rozhraní je stalkerware schopen zachytit jakoukoliv aktivitu v aplikacích a přenášet zvuky v reálném čase.

Stalkerware MonitorMinor dále umožňuje útočníkům provádět následující aktivity:

  • Ovládat zařízení pomocí SMS příkazů
  • Streamovat video z kamer zařízení v reálném čase
  • Zaznamenávat zvuk z mikrofonů zařízení
  • Zobrazit historii vyhledávání v prohlížeči Google Chrome
  • Zobrazit statistiku využívání určitých aplikací
  • Zobrazit soubory uložené na interním úložišti zařízení
  • Přístup ke kontaktům
  • Zobrazit systémové logy

"MonitorMinor je v mnoha ohledech nebezpečnější než ostatní stalkerwary, protože kombinuje různé druhy sledovacích funkcí, z nichž některé jsou zcela unikátní. Detekovat jej na zařízení oběti je přitom velmi obtížné. Tato konkrétní aplikace je neuvěřitelně invazivní – svou oběť zcela zbavuje jakéhokoliv digitálního soukromí. Útočníkovi přitom dokonce umožňuje retrospektivně nahlédnout na aktivity oběti," komentuje Viktor Čebyšev, odborník na kybernetickou bezpečnost ve společnosti Kaspersky.
"Tato a podobné aplikace jen zdůrazňují, jak je důležitá ochrana před stalkerwarem a společné úsilí v boji za soukromí. Proto o této aplikaci informujeme nejen naše zákazníky, ale i ostatní uživatele. K nim se informace dostaly prostřednictvím našich partnerů, se kterými se podílíme na aktivitách Koalice proti stalkerwaru."

Z telemetrie společnosti Kaspersky vyplývá, že nejpostiženější zemí tímto typem stalkerwaru je Indie, kde podíl instalací mezi uživateli činí 14,71 %. Následuje ji Mexiko (11,76 %), Německo, Saudská Arábie a Velká Británie (všichni shodně 5,88 %).

Aby se uživatelé nestali obětí tohoto digitálního pronásledování, doporučují odborníci z Kaspersky následující opatření:

  • V nastavení svého chytrého telefonu si zablokujte instalace programů pocházejících z neznámých zařízení
  • Nikomu neprozrazujte přístupový kód či gesto do svého zařízení
  • Pokud jste se rozešli s partnerem či partnerkou, vyplatí se změnit si hesla a bezpečnostní nastavení ve svém telefonu. Váš bývalý partner či partnerka by mohli mít i nadále zájem o vaše soukromé informace
  • Projděte si seznam nainstalovaných aplikací na vašem zařízení, abyste případně odhalili ty, které byly nainstalovány bez vašeho vědomí
  • Používejte účinné bezpečnostní řešení, které vás informuje o přítomnosti komerčního spywaru
  • Pokud se domníváte, že jste se stali obětí stalkingu-pronásledování, vyhledejte odbornou pomoc
  • Pokud jste se stali obětí domácího násilí, pronásledování nebo sexuálního násilí, obraťte se na odborné organizace, které vám pomohou. Pokud máte dotazy týkající se stalkerwaru a potřebujete pomoc, kontaktujte Koalici proti stalkerwaru – kterou tvoří neziskové organizace a společnosti zabývající se IT bezpečností – www.stopstalkerware.org




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma