Další aktuality
15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Počítače od Apple nejčastěji ohrožuje reklamní malware

Sdílej na Facebooku
30.6.2021

Kybernetické hrozby se navzdory zažitým představám nevyhýbají ani zařízením Apple s operačním systémem macOS. V květnu je nejčastěji ohrožoval adware, neboli škodlivý kód, který šíří nevyžádanou reklamu. Mezi nejčastější detekce proniknul také malware, který se zaměřuje na těžbu kryptoměn pomocí výpočetního výkonu zařízení oběti. Vyplývá to ze statistiky společnosti ESET pro Česku republiku.

"V případě platformy macOS se mnohdy setkáváme s názorem, že je bezpečná, což ale bohužel již delší dobu není pravda a potvrzují to i aktuální vyjádření zástupců společnosti Apple. Obecně platí přímá úměra mezi popularitou operačního systému a aktivitou útočníků. Uživatelé by proto měli věnovat důkladnou pozornost zabezpečení svého zařízení včetně instalace bezpečnostního softwaru," říká Jiří Kropáč, vedoucí brněnského viruslabu společnosti ESET.

Apple Inc

Rizikem je zejména adware
Za třetinou detekcí v České republice stál malware Bundlore. Jedná se o tzv. on-line installer, tedy kód, který kromě legitimní aplikace stahuje i reklamní či jinak sponzorovaný obsah. Tento obsah, většinou ve formě další aplikace nebo doplňku internetového prohlížeče, bude následně uživateli zobrazovat nevyžádanou inzerci, která přináší útočníkům zisk. Není ale výjimkou, že inzeráty z adwarových aplikací vedou také na falešné či podvodné webové stránky, jejichž cílem je například získat od uživatele jeho osobní údaje, které může útočník rovněž velice snadno zpeněžit.

"Dominance adwaru nás nepřekvapuje. Jedná se o poměrně jednoduchý monetizační model, jak mohou útočníci své aktivity zpeněžit. Při pohledu na globální statistiky se potvrzuje předpoklad, že situace v Česku kopíruje trendy ve světě," vysvětluje Kropáč.
Na druhém místě skončil malware Pirrit, což je adware, který stahuje sponzorovaný obsah, a to prostřednictvím škodlivého kódu nebo nelegitimního rozšíření v prohlížeči. Velmi podobně se chová i třetí nejčastěji detekovaný malware MaxOfferDeal.

"I z těchto závěrů je patrné, že malware pro platformu macOS je velice podobný tomu pro ostatní platformy. V rámci statistik detekcí převažuje adware a malware pro těžbu kryptoměn, setkáváme se ale i s jinými druhy škodlivého kódu jako je třeba ransomware. Nutno ale říci, že s ohledem na architekturu macOS je zde menší destrukční potenciál než například Windows. To ale rozhodně není důvod pro absolutní rezignaci na jakoukoliv snahu o ochranu zařízení," říká Kropáč z brněnské pobočky společnosti ESET.

Jak chránit zařízení s macOS?
S tím, jak roste oblíbenost zařízení s macOS, roste také snaha útočníků infikovat tento systém. V dlouhodobém měřítku tak objem malware pro počítače od Applu spíše roste. Škodlivý kód se nejčastěji šíří aplikacemi z neoficiálních zdrojů.
"Z tohoto důvodu doporučuji využívat oficiální AppStore, kde je obsah revidovaný a počet potenciálně rizikových aplikací bude minimální. Vážné riziko představuje stahování nelegálních verzí software skrze torrenty či neoficiální fóra. Varoval bych také před instalací falešné aplikace Adobe Flash Player, za kterou útočníci často adware maskují. Jediná legitimní verze aplikace byla vývojáři na konci loňského roku ukončena," radí Kropáč.
Obezřetnost je na místě i při prohlížení internetu, práci či běžnému používání poštovního klienta. Řada podvodů – například phishing či falešné e-shopy – nezávisí na platformě uživatele a představuje stejnou hrozbu pro majitele chytrých telefonů, zařízení s Windows i macOS. Proto je na místě i na počítač s macOS nainstalovat bezpečnostní program, který uživatele varuje před webovými hrozbami i rizikovými aplikacemi.

Jak probíhala analýza
Analytici společnosti ESET analyzovali aktuální hrozby, se kterými se mohou uživatelé na zařízeních s operačním systémem macOS v České republice setkat. Pro detekci rizik si nastavili přísná kritéria.
"V rámci přehledu jsme z detekcí vyřadili tzv. PUA, tedy potenciálně nechtěné a nebezpečné aplikace, které mohou obsahovat rizikové funkce, ale přímou hrozbu pro uživatele nepředstavují," uzavírá Kropáč.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma