Další aktuality
28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...

26.3.2025
Algoritmy tvoří naše digitální světy. Jak je ovládnout?
Algoritmy analyzují obrovské množství dat o každém uživateli a na základě vašeho chování a preferencí určují, co by asi bylo nejrelevantnější...

19.3.2025
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify
Agresivní zobrazování reklamy má hlavně negativní vliv na výkon našeho mobilního telefonu a snižuje nám uživatelský komfort...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Každý třetí útok ransomwaru na české firmy začíná zneužitím zranitelnosti

Sdílej na Facebooku
9.10.2024

Nejčastějším zdrojem ransomwarových útoků na české společnosti v roce 2023 bylo zneužití zranitelnosti systému zabezpečení. Firmy se na kybernetické útoky připravují, ale stále nedostatečně - pouze 57 % z nich zálohuje data a 42 % zaměstnává specialisty na kybernetickou bezpečnost nebo provozuje interní SOC. Ještě hůře na tom jsou firmy s plány obnovy nebo plány na zachování kontinuity provozu.

Z průzkumu, který na zadání společnosti Sophos provedla nezávislá výzkumná agentura IPSOS a který mapuje reálné zkušenosti českých firem s ransomwarovými útoky a dopady těchto útoků na jejich podnikání v roce 2023, vyplývá, že loni čelily nějakému kybernetickému útoku tři pětiny firem, každá pátá pak byla napadena ransomwarem. Nejčastější vstupní branou do podnikových systémů byla nedostatečná bezpečnostní opatření (34 %), phishing (24 %) a nelegálně získané přístupové údaje (23 %).

Phishing je stále účinný
U každé páté firmy (24 %), která byla v roce 2023 zasažena ransomwarem, se kyberzločinci dostali do podnikových IT systémů prostřednictvím phishingových zpráv. "Obliba phishingu jako metody získání přístupu k datům ukazuje, že firmy mají stále co zlepšovat v oblasti vzdělávání svých zaměstnanců. Pokud uživatel obdrží phishingový e-mail a následně klikne na škodlivý odkaz, odvede práci za kyberzločince a vpustí je do systému společnosti. Proto je tak důležité zaměstnance vzdělávat a vysvětlovat jim, jaké prvky zprávy, by měly vyvolat jejich pozornost. Těmi nejzřetelnějšími jsou vyvíjení tlaku na rychlou reakci, gramatické a stylistické chyby, neobvyklé požadavky nebo zprávy, které člověk neočekává," zdůraznil Chester Wisniewski, technologický ředitel společnosti Sophos.

Dalšími nejčastějšími metodami, které kyberzločinci používali a jejichž prostřednictvím získali přístup do systémů napadených společností, byly zneužití zranitelnosti zabezpečení (34 %) a nelegálně získaných přístupových údajů (23 %). Deset procent respondentů průzkumu uvedlo, že podvodníci získali přístup do IT systémů v důsledku neoprávněného přístupu nebo škodlivé činnosti zaměstnanců či jiných osob spojených s firmou.

Informační technologie a umělá inteligence by měly podporovat zaměstnance
V dotazovaných společnostech hrají při ochraně před kybernetickými útoky významnou roli specialisté na kybernetickou bezpečnost. Vlastní bezpečnostní specialisty nebo interní bezpečnostní dohledové centrum SOC (Security Operation Center) schopné útoky zastavit má 53 % českých firem, které loni čelily ransomwaru. Každá pátá společnost (21 %) pak spolupracuje s externími specialisty na kybernetickou bezpečnost a specializovanými týmy pro reakci na útoky.

 hacked-siluleta-mapa

Že má dostatečný počet odborníků na zajištění kybernetické bezpečnosti si myslí 37 % českých firem, které loni čelily ransomwaru. Stejný počet (37 %) organizací si současně stěžuje, že nemá dostatek prostředků na zvýšení počtu těchto odborníků. O zvýšení počtu odborníků na kybernetickou bezpečnost, které se ale nedaří najít, se snaží 24 % loni ransomwarem zasažených českých firem.

Při pohledu na firmy bez zkušenosti s útokem je patrné, že na ochranu dat dbají o něco méně – vlastní specialisty nebo SOC má pouze 32 % z nich a s externisty spolupracuje jen 15 % těchto firem, současně 23 % z nich nemá dostatek prostředků na zvýšení počtu bezpečnostních specialistů a osm procent chce jejich počet zvýšit, ale nedaří se je najít.

"Ze zjištěných data vyplývá, že společnosti na bezpečnostní specialisty a jejich dovednosti spoléhají. Je však důležité si uvědomit, že klíčem k účinné ochraně je podpora IT oddělení správnými řešeními a nástroji, aby mohla včas odhalit incidenty a provést nápravná opatření. Týmy kybernetické bezpečnosti jsou bohužel často zahlceny velkým množstvím různých upozornění. Proto stojí za zvážení sáhnout po umělé inteligenci (AI), která by mohla některá upozornění analyzovat a automaticky na ně reagovat. Využití AI nenahradí odborníky zcela, ale může pomoci vyplnit mezeru v kompetencích v oblasti IT," vysvětlil Wisniewski.

Zálohy a plány obnovy
Dvě třetiny (66 %) loni ransomwarem zasažených společností používají zálohování, aby se ochránily před následky kybernetických útoků a ransomwaru. Zálohy v cloudu má 56 % těchto organizací a 37 % je ukládá ve fyzické podobě. Specifickou ochranu proti ransomwaru, například speciální bezpečnostní software, firewally nebo filtry obsahu, má 39 % společností se zkušeností s útokem. Významný pokles těchto opatření vidíme u firem, které ransomwarem zasaženy ještě nebyly - zálohy používá 47 % z nich (cloud 39 %, fyzické 24 %), specifickou ochranu má 32 %.

Průzkum společnosti Sophos také ukázal, že firmy ve snaze ochránit se před následky útoků ransomwaru využívají v menší míře i kybernetické pojištění – deset procent firem se zkušeností s ransomwarem, dvě procenta firem bez zkušenosti s útokem. Ze zprávy společnosti Sophos Cyber Insurance and Cyber Defenses 2024 věnované kybernetickému pojištění však vyplývá, že v roce 2023 přesáhly celkové náklady na obnovu pojistný limit ve 63 % případů.

Dalšími účinnými nástroji na ochranu před kybernetickými útoky jsou plány obnovy a plány na zachování kontinuity provozu. Úplný a podrobný plán obnovy má 29 % českých organizací, které loni čelily ransomwaru. Dílčí plán obnovy, který však nezahrnuje všechny možné scénáře, má 53 % těchto firem, a plánem na zachování kontinuity provozu disponuje 16 % firem se zkušeností s ransomwarem. I zde vidíme nižší míru těchto opatření u firem, které ransomwarem zasaženy ještě nebyly - úplný a podrobný plán obnovy má jedenáct procent, dílčí plán obnovy nezahrnující všechny možné scénáře má 27 %, a plánem na zachování kontinuity provozu disponuje 28 % českých firem bez zkušenosti s útokem. Průzkum také zjistil, že ani plán obnovy, ani plán na zachování kontinuity provozu stále nemají dvě procenta firem, které byly zasaženy ransomwarem a 28 % firem, které zkušenost s útokem zatím nemají.

Kybernetický útok do budoucna očekává 36 % českých firem, které dosud útoku nečelily. Naopak 29 % takových firem si myslí, že se obětí kyberzločinců nestane.

Zdroj: rmol.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma