Další aktuality
7.5.2025
Dramaticky roste hrozba e-mailových útoků s využitím personalizovaných taktik na bázi AI
Počet e-mailových útoků odhalených ve druhé polovině roku 2024 vzrostl o 197 % ve srovnání s druhou polovinou roku 2023...

6.5.2025
Statistiky o heslech, které změní vaše online návyky
V roce 2024 bylo malwarem odcizeno přes 1 miliardu přihlašovacích údajů...

28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Jak si chránit svoji digitální identitu v novém metasvětě?

Sdílej na Facebooku
3.1.2022

Jak si chránit svoji digitální identitu v novém metasvětě?

Bezpecnost

Po přejmenování společnosti Facebook na Meta a oznámení Marka Zuckerberga se rozběhla celosvětová debata o nových virtuálních světech – metaverzech. Nadnárodní firmy, a dokonce i státy plánují, že budou v tomto digitálním prostředí otevírat svoje pobočky a realizovat různé projekty. Během několika posledních let je termín „metaverzum“ velmi často zmiňován v souvislosti s různými hrami a firmami, například Fortnite, Microsoft, Roblox, Minecraft, Balenciaga a Nike, i ve spojení s technologiemi rozšířené reality (AR) a virtuální reality (VR).

Označení „Metaverse“ použil spisovatel science fiction Neil Stevenson ve svém kyberpunkovém románu Snow Crash vydaném v roce 1992. Stevensonovo metaverzum představuje další vývojový stupeň internetu – veřejný digitální svět, který kombinuje „fyzickou“ realitu s rozšířenou a virtuální realitou.

Matrix se stává realitou, i se všemi jeho nešvary

Lidé mohou do metaverza vstupovat tak jako v on-line hrách v podobě virtuálních postav (avatarů) a dělat vše, jako by byli v reálném světě – vyhledávat informace, komunikovat, nakupovat nebo pracovat –, ale také uniknout z běžné reality a žít ve vysněném virtuálním vesmíru. Lidský avatar v metaverzu může být čímkoli a vlastnit cokoli chce, a ani smrt nemá stejný význam jako v reálném světě.

Některé příklady plnohodnotných digitálních světů v populární kultuře najdeme třeba v trilogii Matrix nebo v knize a ve filmu Ready Player One, kde se obdobou metaverza stala multiplayerová on-line hra OASIS.

Kromě digitálních světů se virtuální obrazy již postupně stávají součástí dnešní reality. V USA byla spuštěna show Alter Ego, v níž soutěžící zpívají v zákulisí a technologie motion capture vytváří jejich digitální avatary, kteří se objevují místo nich na scéně.

Lidé, pro které se metaverzum stane v budoucnu součástí jejich životů, by se měli zamyslet nad bezpečností digitálních avatarů a možnými hrozbami souvisejícími s virtuálními světy:

1. Krádež identity nebo účtu podobně jako na existujících sociálních sítích nebo v multiplayerových hrách. Možné následky jsou:

a. Ztráta nebo odcizení osobních údajů (například korespondence nebo její obdoby v metasvětě, což může vést například k vydírání).

b. Krádež virtuálních platidel, skutečných peněz nebo kryptoměn z karet a digitálních peněženek spojených s účtem nebo odcizení drahých virtuálních předmětů, například skinů nebo oblečení.

c. Využívání avatara k podvodům (scénáře, kdy jsou přátelé nebo členové rodiny žádáni o půjčení peněz).

Další informace o zabezpečení účtu najdete zde: How to protect your Steam account | Kaspersky official blog (Jak ochránit účet služby Steam | Oficiální blog společnosti Kaspersky)

2. Sociální inženýrství – Podobně jako například v seznamovacích aplikacích, a jistě vzniknou i jejich metaverzové obdoby, nemusí být lidé ve virtuální realitě těmi, za koho se vydávají, nebo nemusí mít dobré úmysly. 

Možné problémy:

a. Catfishing (vytváření falešné identity pro záměrné oklamání jiných lidí)

b. Stalking (pronásledování a obtěžování) a doxing (neoprávněné zveřejnění soukromých informací). Společnosti Kaspersky a Endtab.org připravily kurz, jak se před doxingem chránit nebo jak se vypořádat s jeho následky.

c. Jiná nebezpečí při přechodu z virtuálního do reálného světa. Více informací najdete na blogu Kaspersky – Love in an algorithmic age (Láska v době algoritmů).

3. Ohrožení soukromí – Metaverza jsou jako sociální média, jen ve virtuální realitě, a proto musí být uživatelé ostražití a dobře chránit svoje osobní údaje (například údaje z pasu nebo číslo letenky). Další rady pro ochranu soukromí na internetu najdete zde: From zero to online privacy hero in 5 steps (Pět kroků, jak se stát mistrem v ochraně soukromí na internetu). 

4. Problémy spojené s blockchainem. Pokud je identita uživatele postavena na digitální peněžence, jako je tomu v digitálním světě Decentraland, pak je třeba ji chránit, jak se částečně píše například zde: Safe cryptotrading 101 v kapitole What are cryptowallets, and how do they store tokens? (Co jsou kryptopeněženky a jak se v nich ukládají tokeny?)

5. Aktivními uživateli metaverza se mohou stát i děti. Jedním z významných příkladů je platforma Roblox, která se mezi dětmi dlouhodobě drží na vrcholu nejoblíbenějších her. Je proto také důležité předvídat možné problémy a chránit děti před pachateli trestné činnosti při setkáních v prostředí VR. Více informací o bezpečnosti VR a AR technologií najdete zde: What are the Security and Privacy Risks of VR and AR (Rizika pro bezpečnost a ochranu soukromí u virtuální a rozšířené reality).



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma