Další aktuality
28.11.2023
Škodlivý kód se ukrývá v žádostech nebo upozorněních na balíky
Aktuálně můžeme narazit na nebezpečné e-mailové přílohy...

13.11.2023
Třetina Čechů se při online nakupování setkala s podvodem
Nelegitimního nákupu přes internet se obává 48 % respondentů. I přesto však mnozí volí chování, které je může vystavit riziku...

9.11.2023
Pozor na podvodnou aplikaci "ČSOB Smart nový"
Na sociální síti Facebook se objevila reklama vybízející ke stažení podvodné aplikace vydávající se za aplikaci elektronického bankovnictví ČSOB Smart.

4.11.2023
Získejte Eset Internet Security zdarma v naší soutěži
Zúčastněte se soutěže o antivirové řešení s magazínem IT Kompas...

25.10.2023
Smlouva, poptávka, děkovný dopis – spyware cílí na Česko v nebezpečných e-mailových přílohách
Spyware Agent Tesla, spyware Formbook i password stealer Fareit se v září objevily především v česky přeložených e-mailech a jejich přílohách...

19.10.2023
Srovnání antivirových programů, srovnání antivirů
Statistický přehled srovnání antivirů...

19.10.2023
Nástroj Love-GPT zneužívá umělou inteligenci k podvodům na Tinderu a dalších seznamkách
Jak si umělá inteligence může pohrát s lidskými emocemi...

16.10.2023
NÚKIB upozorňuje na kritické zranitelnosti v knihovnách webových prohlížečů
Kritické zranitelnosti, které byly objeveny v aplikacích internetových prohlížečů (Chrome, Firefox, Edge a dalších)...

21.9.2023
Útočníci zacílili se spywarem na Česko
Nejčastějším škodlivým kódem v České republice zůstává Agent Tesla...

14.9.2023
Nový podvod na TikToku láká na kryptoměny, zneužívá známé osobnosti
Podvodníci zneužívají TikTok ke krádežím...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Jak ochránit chytrou televizi s Androidem?

Sdílej na Facebooku
4.12.2017

Chytré televizory jsou stále populárnější. Na českém trhu se jenom za první pololetí letošního roku prodaly tři čtvrtiny televizorů s chytrými funkcemi. Málokterý divák ale po připojení televize k internetu řeší její ochranu před kybernetickými hrozbami, byť televize je z hlediska možných útoků naprosto stejně dobře dostupným cílem jako tablet nebo smartphone. Zvláště pak televizory, které využívají operační systém Android. Ty jsou na tom v mnoha ohledech hůře než zmíněné tablety a chytré telefony. Neexistuje pro ně totiž zatím naprosto účinná ochrana.

Pokud si do telefonu nebo tabletu stáhnete škodlivou aplikaci nebo aktivujete škodlivý kód a máte je chráněny kvalitní bezpečnostním softwarem, obvykle tuto hrozbu zablokuje. U chytrého televizoru s Androidem to tak ale nefunguje. Jednak ještě neexistuje dostatek speciálních bezpečnostních softwarů zaměřených právě na Smart TV a diváci také při používání chytrého televizoru zapomínají, že jde vlastně o počítač s velkým monitorem a nikoli o "hloupou" televizi, která jim doručuje pasivní zábavu. Nejsou tedy tak obezřetní jako při používání počítače, notebooku nebo tabletu.

Většina chytrých televizorů má kromě speciálních aplikací nainstalovaný i webový prohlížeč, takže divák může surfovat na internetu z pohodlí gauče. A může tedy i velmi jednoduše kliknout na jakýkoli škodlivý odkaz. Při stahování aplikací z Google Play pak není nijak chráněn před stažením škodlivých a falešných aplikací, které se zaměřují na krádeže citlivých osobních dat, ale mohou šířit i nebezpečné druhy malware, včetně vyděračského ransomware. I televize může být zašifrována! Pokud ji má divák propojenu s počítačem nebo dalšími případnými zařízeními, může si infikovat i tyto přístroje.

Jak takovému nebezpečí čelit? Na bezpečnostní software zatím nemůžete spoléhat. Ochrana chytrého televizoru s Androidem tedy závisí čistě na vás a vašem bezpečném používání internetu. Můžeme ho shrnout do několika základních pravidel:

  1. Aplikace stahujte z ověřených a oficiálních zdrojů - operační systém Android je natolik rozšířený, že existuje celá řada obchodů s aplikacemi, včetně neoficiálních shopů. V nich se mohou nacházet škodlivé a potenciálně škodlivé aplikace obsahují malware, případně falešné aplikace, jež se vydávají za oficiální služby a snaží se od uživatelů získat osobní data. U chytrého televizoru s Androidem tedy platí stejně jako u tabletu nebo smartphonu, že aplikace je vhodné stahovat pouze z oficiálních zdrojů a i tam je třeba si nejprve přečíst hodnocení jiných uživatelů a recenze. Bohužel, i do oficiálních obchodů mohou proniknout falešné aplikace. Dávejte tedy přednost produktům známých vývojářů a firem. Na chytrých televizorech s Androidem je v továrním nastavení vypnuta položka "Neznámé zdroje" pro stahování aplikací, která neumožní stahovat aplikace odjinud než z Google Play. Nezapínejte ji.
  2. Ujistěte se, že oprávnění, která dáváte aplikacím, mají smysl - každá aplikace, kterou si nainstalujete do chytrého televizoru s Androidem, vás žádá o povolení k různým oprávněním. Ujistěte se, co všechno aplikaci umožníte dělat, pokud byste její žádost schválili. Věnujte krátký čas tomu, abyste podrobně prostudovali seznam požadovaných oprávnění. Chce aplikace odesílat a přijímat SMS bez vašeho vědomí? Žádá o možnost nakládat s informacemi o připojení k Wi-Fi? Požaduje přístup k vašim fotografiím a dalším souborům a chce mít možnost je různě měnit? Takové žádosti zní poněkud děsivě a vy byste jim rozhodně neměli vyhovět.
  3. Nepřipojujte k televizoru neprověřená zařízení - i když při používání svého televizoru myslíte na bezpečnost práce na internetu, neměli byste zapomínat ani na prověřování všech zařízení, která k němu připojujete. Televizory dnes fungují i jako zobrazovače fotografií či různých video souborů. Televizor může jednoduše infikovat nakažená USB fleška, ale i notebook nebo smartphone. Nezapomínejte, že obezřetnost je na místě zejména ve chvíli, kdy k televizoru připojujete zařízení, které vám nepatří, a nevíte, jak ho jeho majitel chrání před internetovými hrozbami.
  4. Instalujte si aplikaci pro detekci virů - pro televizory s Androidem již existují bezpečnostní aplikace, které alespoň dokáží proskenovat televizor a upozornit na přítomnost malwaru. Nainstalujte si ji a pravidelně svůj televizor kontrolujte. Případně si nastavte automatické skenování televizoru při každém jeho spuštění.
  5. Aktualizujte aplikace - všechny nainstalované aplikace pravidelně aktualizujte a nepoužívané mazejte. Staré verze aplikací mohou obsahovat bezpečnostní chyby, které se dají lehce zneužít.
  6. Neukládejte do aplikací citlivá osobní data - používáte-li internetové bankovnictví a máte-li příslušné aplikace pro tuto službu staženy i v chytrém televizoru, nebo pravidelně používáte při internetových nákupech přes aplikace v televizoru platební kartu, nikdy si údaje z ní neukládejte do těchto aplikací. Mohou být odcizeny a zneužity.
  7. Pozor na integrovanou webkameru - některé chytré televizory mohou mít zabudovanou integrovanou webkameru, k jejímuž ovládání se může prostřednictvím škodlivé aplikace a sledovacího malwaru dostat útočník. Záběry z kamery potom může použít k vydírání. Prověřujte tedy, zda je kamera během sledování televize nebo používání jejích chytrých funkcí vypnutá a vypínejte je vždy poté, co ji přestanete používat.
  8. Neklikejte na podezřelé odkazy - i na chytrém televizoru lze procházet internetové stránky a klikat na různé odkazy. Dbejte na to, abyste vždy otevírali bezpečné stránky. Neklikejte na odkazy v nevyžádaných e-mailech a neotevírejte v nevyžádané poště přílohy.

 



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma