Další aktuality
15.3.2023
Útočníci zkouší v Česku šířit spyware přes poznámkové soubory programu OneNote
Útočníci zkouší obcházet zabezpečení novými metodami...

8.3.2023
Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování kvůli aplikaci TikTok...

7.3.2023
Podvodníci zneužívají falešný Portál občana a snaží se lidem ukrást přístupové údaje k bankovnímu účtu
V uplynulých dnech se Českou republikou začaly šířit podvodné SMS zprávy s cílem vylákat přístupové údaje k bankovnímu účtu...

3.3.2023
ChatGPT by mohl změnit hru nejen na poli kybernetické bezpečnosti
Nově spuštěný populární chatovací AI robot ChatGPT společnosti OpenAI mění hru...

28.2.2023
Zapomeňte na mýty o modelu nulové důvěry
Jedním z nejnovějších "módních trendů" v oblasti kybernetické bezpečnosti je model zabezpečení s nulovou důvěrou...

27.2.2023
Upozorňujeme na zneužití dokumentů OneNote ke stahování malware
Upozorňujeme na zvyšující se počet phishingových kampaní, zneužívajících typicky e-mailové přílohy aplikace Microsoft OneNote...

20.2.2023
Spyware od začátku roku opět posílil, útočníci budou investovat do vylepšení svých strategií
Bezpečnostní experti očekávají, že v nadcházejícím období poroste počet útoků infostealery na české uživatele...

8.2.2023
Řešení pro zajištění kybernetické bezpečnosti jsou drahá, složitá a nemáme na ně čas
Nejčastější překážky v zajištění kybernetické bezpečnosti v českých firmách i v okolních zemích...

6.2.2023
České firmy čelí vlně falešných e-mailů
Ochrana elektronické pošty zůstává i letos jednou z hlavních priorit lokálních poskytovatelů IT bezpečnosti...

30.1.2023
Češi se nebojí, že jim umělá inteligence vezme práci, ale jejího zneužití
Umělá inteligence v různých podobách pomalu ale jistě prostupuje prakticky všemi oblastmi ekonomiky...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Jak ochránit chytrou televizi s Androidem?

Sdílej na Facebooku
4.12.2017

Chytré televizory jsou stále populárnější. Na českém trhu se jenom za první pololetí letošního roku prodaly tři čtvrtiny televizorů s chytrými funkcemi. Málokterý divák ale po připojení televize k internetu řeší její ochranu před kybernetickými hrozbami, byť televize je z hlediska možných útoků naprosto stejně dobře dostupným cílem jako tablet nebo smartphone. Zvláště pak televizory, které využívají operační systém Android. Ty jsou na tom v mnoha ohledech hůře než zmíněné tablety a chytré telefony. Neexistuje pro ně totiž zatím naprosto účinná ochrana.

Pokud si do telefonu nebo tabletu stáhnete škodlivou aplikaci nebo aktivujete škodlivý kód a máte je chráněny kvalitní bezpečnostním softwarem, obvykle tuto hrozbu zablokuje. U chytrého televizoru s Androidem to tak ale nefunguje. Jednak ještě neexistuje dostatek speciálních bezpečnostních softwarů zaměřených právě na Smart TV a diváci také při používání chytrého televizoru zapomínají, že jde vlastně o počítač s velkým monitorem a nikoli o "hloupou" televizi, která jim doručuje pasivní zábavu. Nejsou tedy tak obezřetní jako při používání počítače, notebooku nebo tabletu.

Většina chytrých televizorů má kromě speciálních aplikací nainstalovaný i webový prohlížeč, takže divák může surfovat na internetu z pohodlí gauče. A může tedy i velmi jednoduše kliknout na jakýkoli škodlivý odkaz. Při stahování aplikací z Google Play pak není nijak chráněn před stažením škodlivých a falešných aplikací, které se zaměřují na krádeže citlivých osobních dat, ale mohou šířit i nebezpečné druhy malware, včetně vyděračského ransomware. I televize může být zašifrována! Pokud ji má divák propojenu s počítačem nebo dalšími případnými zařízeními, může si infikovat i tyto přístroje.

Jak takovému nebezpečí čelit? Na bezpečnostní software zatím nemůžete spoléhat. Ochrana chytrého televizoru s Androidem tedy závisí čistě na vás a vašem bezpečném používání internetu. Můžeme ho shrnout do několika základních pravidel:

  1. Aplikace stahujte z ověřených a oficiálních zdrojů - operační systém Android je natolik rozšířený, že existuje celá řada obchodů s aplikacemi, včetně neoficiálních shopů. V nich se mohou nacházet škodlivé a potenciálně škodlivé aplikace obsahují malware, případně falešné aplikace, jež se vydávají za oficiální služby a snaží se od uživatelů získat osobní data. U chytrého televizoru s Androidem tedy platí stejně jako u tabletu nebo smartphonu, že aplikace je vhodné stahovat pouze z oficiálních zdrojů a i tam je třeba si nejprve přečíst hodnocení jiných uživatelů a recenze. Bohužel, i do oficiálních obchodů mohou proniknout falešné aplikace. Dávejte tedy přednost produktům známých vývojářů a firem. Na chytrých televizorech s Androidem je v továrním nastavení vypnuta položka "Neznámé zdroje" pro stahování aplikací, která neumožní stahovat aplikace odjinud než z Google Play. Nezapínejte ji.
  2. Ujistěte se, že oprávnění, která dáváte aplikacím, mají smysl - každá aplikace, kterou si nainstalujete do chytrého televizoru s Androidem, vás žádá o povolení k různým oprávněním. Ujistěte se, co všechno aplikaci umožníte dělat, pokud byste její žádost schválili. Věnujte krátký čas tomu, abyste podrobně prostudovali seznam požadovaných oprávnění. Chce aplikace odesílat a přijímat SMS bez vašeho vědomí? Žádá o možnost nakládat s informacemi o připojení k Wi-Fi? Požaduje přístup k vašim fotografiím a dalším souborům a chce mít možnost je různě měnit? Takové žádosti zní poněkud děsivě a vy byste jim rozhodně neměli vyhovět.
  3. Nepřipojujte k televizoru neprověřená zařízení - i když při používání svého televizoru myslíte na bezpečnost práce na internetu, neměli byste zapomínat ani na prověřování všech zařízení, která k němu připojujete. Televizory dnes fungují i jako zobrazovače fotografií či různých video souborů. Televizor může jednoduše infikovat nakažená USB fleška, ale i notebook nebo smartphone. Nezapomínejte, že obezřetnost je na místě zejména ve chvíli, kdy k televizoru připojujete zařízení, které vám nepatří, a nevíte, jak ho jeho majitel chrání před internetovými hrozbami.
  4. Instalujte si aplikaci pro detekci virů - pro televizory s Androidem již existují bezpečnostní aplikace, které alespoň dokáží proskenovat televizor a upozornit na přítomnost malwaru. Nainstalujte si ji a pravidelně svůj televizor kontrolujte. Případně si nastavte automatické skenování televizoru při každém jeho spuštění.
  5. Aktualizujte aplikace - všechny nainstalované aplikace pravidelně aktualizujte a nepoužívané mazejte. Staré verze aplikací mohou obsahovat bezpečnostní chyby, které se dají lehce zneužít.
  6. Neukládejte do aplikací citlivá osobní data - používáte-li internetové bankovnictví a máte-li příslušné aplikace pro tuto službu staženy i v chytrém televizoru, nebo pravidelně používáte při internetových nákupech přes aplikace v televizoru platební kartu, nikdy si údaje z ní neukládejte do těchto aplikací. Mohou být odcizeny a zneužity.
  7. Pozor na integrovanou webkameru - některé chytré televizory mohou mít zabudovanou integrovanou webkameru, k jejímuž ovládání se může prostřednictvím škodlivé aplikace a sledovacího malwaru dostat útočník. Záběry z kamery potom může použít k vydírání. Prověřujte tedy, zda je kamera během sledování televize nebo používání jejích chytrých funkcí vypnutá a vypínejte je vždy poté, co ji přestanete používat.
  8. Neklikejte na podezřelé odkazy - i na chytrém televizoru lze procházet internetové stránky a klikat na různé odkazy. Dbejte na to, abyste vždy otevírali bezpečné stránky. Neklikejte na odkazy v nevyžádaných e-mailech a neotevírejte v nevyžádané poště přílohy.

 



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma