Kybernetičtí útočníci přišli s novou technikou, jak přimět uživatele internetového prohlížeče Chrome, aby jim prozradili heslo ke svému účtu. Uživatel nakonec heslo zadá z čiré frustrace.
Kampaň zneužívá malware pojmenovaný StealC. Ten dokáže uzamknout prohlížeč v režimu celé obrazovky, kdy nejde v podstatě spustit nic jiného (v tzv. kiosk mode) a zároveň "vypne" klávesy ESC a F11, které běžně umožní celé okno uzavřít. Jediné, co uživatel vidí, je přihlašovací okno, nejčastěji k samotnému účtu Google.
Uživatele tato taktika po chvílí pochopitelně naštve tak, že raději své přihlašovací údaje zadá, aby mohl v prohlížeči dál pracovat. Jakmile se přihlásí, získají údaje pomocí jiné funkcionality škodlivého kódu útočníci.
Tato kampaň je aktivní nejméně od 22. srpna 2024. ESET ji detekuje jako Win32/Autoit.ORF trojan. Aktuálně eviduje nejvíce obětí ve Finsku a Španělsku. Malware se ale objevuje prakticky po celém světě.
Proč zločinci cílí právě na Chrome?
Chrome není v hledáčku útočníků poprvé ani naposledy. Celosvětově patří mezi nejpoužívanější prohlížeče a tudíž i počet potenciálních obětí je astronomický.
Ekosystém Google používají lidé k práci, k ukládání citlivých údajů, k placení přes GPay, někdy lidé přímo v prohlížeči ukládají i hesla. Jakmile útočník získá přístup do vašeho účtu, získá velké množství cenných dat, která může dál velmi výhodně prodat, zneužít i brute force útoků nebo odcizit něčí digitální identitu.
Útok má dvě fáze: nejdřív vás naštvou, pak okradou
Častěji se setkáváme s tím, že jeden malware má více funkcí, která mají nejprve infikovat prohlížeč, pak obcházet zabezpečení, pak získávat data. V tomto případě je to jinak. Kampaň využívá řadu různých známých prvků. Klíčový je zejména nástroj Amadey, který se používá již šest let a který načítá malware.
Jak probíhá útok krok za krokem:
Nejdříve se do zařízení dostane malware Amadey. Jde o méně nápadný škodlivý kód, takže se snáze schová. Následně stáhne StealC a další kód, kterému se říká credential flusher. Ten je zodpovědný za naštvání uživatele (tím, že mu znemožní cokoli na obrazovce udělat).
Uživatel zadá své přístupové údaje a malware StealC je odešle útočníkům.
Kyberzločinci neustále hledají nové a nové způsoby, jak oběti přimět k předání svých přihlašovacích údajů a dalších citlivých informací. Nátlak, že není jiná možnost než heslo zadat, aby bylo možné prohlížeč použít, může znít zjednodušeně. Ale je to přesně ten typ taktiky, kterou aktéři hrozeb používají, aby data získali.
Naštěstí v počítačích se systémem Windows stále triumfuje kombinace kláves Ctrl + Alt + Delete. Tato kombinace spolehlivě otevře nabídku umožňující zavřít okno nebo restartovat systém.
Pokud máte obavy, že jste se tímto typem útoku setkali, doporučujeme bez prodlení změnit heslo k ekosystému Google a spustit ve vašem zařízení antivirovou kontrolu.
Zdroj: dvojklik.cz