Další aktuality
Dnes
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...

1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hrozby pro Android: Největším rizikem zůstávají falešné aplikace, do Česka se vrací Triada

Sdílej na Facebooku
13.7.2022

Ve více než třetině všech detekovaných případů pro platformu Android v Česku byl v červnu největším rizikem reklamní malware Andreed. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti ESET. Do českého prostředí se také vrátil trojský kůň Triada, který je rizikem pro elektronické platby v aplikacích. I přes pokles počtu detekcí je v Česku nadále rizikem také bankovní malware Cerberus. Bezpečnostní specialisté tak upozorňují, že čeští uživatelé jsou aktuálně vystaveni řadě různých škodlivých kódů, které v letním období doplňují také rizika spojená s cestováním. Doporučují tak především nepodceňovat spolehlivé zabezpečení chytrých telefonů.

Cyber mobile

Reklamní malware Andreed se na přední místa v pravidelné statistice hrozeb pro platformu Android v Česku vrátil již v letošním dubnu. V červnu ho bezpečnostní specialisté znovu detekovali ve více než třetině případů.

Pokud tento trojský kůň infikuje naše zařízení, zobrazuje na něm nevyžádanou agresivní reklamu. I když se například v porovnání s bankovním malwarem nejedná o srovnatelně závažné riziko, může Andreed představovat nebezpečí pro naše soukromí. Dokáže totiž sbírat informace o uživatelích a jejich chování na internetu.
„Od okamžiku, kdy se trojský kůň Andreed vyšplhal do čela našich bezpečnostních statistik, vidíme, že útočníci k jeho šíření využívají falešné verze známých her a jejich různé modifikace. Uživatelé si Andreed stáhnou nejčastěji při hledání neoficiálně upravených aplikací pro Android, které jsou v nabídce neoficiálních obchodů třetích stran. Po stažení přitom není vyloučené, že se daná aplikace bude chovat správně a uživatel nepojme žádné podezření, že by něco nemuselo být v pořádku. Jako bonus ke stažení ale získá také škodlivý kód,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Triada – z reklamního malwaru rizikem pro elektronické platby

Mezi hlavními hrozbami pro platformu Android se v Česku znovu objevil trojský kůň Triada. Ve starších verzích z minulého roku šířil především nevyžádanou reklamu a spam, s novějšími funkcemi se však stal rizikem pro elektronické platby v aplikacích. Triada je navíc typem škodlivého kódu, který se v zařízení dokáže dlouho skrývat a je tak velmi obtížné se ho zbavit.
„Trojský kůň Triada dokáže například modifikovat verifikační SMS zprávy a manipulovat tak finančními transakcemi v legitimních aplikacích. Ty totiž nejsou tak chráněné jako například v internetovém bankovnictví. Peníze za nákupy v aplikacích pak Triada přesměruje přímo k útočníkům,“ říká Jirkal.

Android zatím úspěšně bojuje s bankovním malwarem Cerberus

Rizikem v Česku zůstává také bankovní malware Cerberus, přestože počet detekcí byl v jeho případě v červnu nízký. Šířil se prostřednictvím dropperu Agent.GJY a bezpečnostní analytici zaregistrovali hlavní útok od 3. do 5. června.
„Dropper Agenet.GJY, který v červnu šířil bankovní malware Cerberus, na sebe bral nejčastěji podobu fitness aplikace, která měla uživatelům navíc nabízet zajímavé reklamy. Aktivní byl ale pouze několik dnů,“ říká Jirkal a dodává: „Bankovní malware Cerberus v posledních měsících co do počtu detekcí hodně oslabil. Ukazuje se tak, že v jeho případě se zabezpečení platformy Android a aplikací třetích stran již dokázalo dostat na velmi dobrou úroveň a dostatečně se před touto hrozbou obrnit. Používání tohoto škodlivého kódu se tak útočníkům aktuálně nevyplatí, ačkoli jeho zdrojové kódy byly veřejně přístupné a mohli ho tak využívat i méně zkušení útočníci.“

Zabezpečení chytrého telefonu během letní sezóny

Aktuální detekční data společnosti ESET ukazují stále pokračující trend využívání velkého množství různých aplikací třetích stran pro šíření škodlivého kódu na platformě Android. V několika posledních měsících bezpečnostní experti evidují především falešné verze her a aplikací, které využíváme pro svůj volný čas a zábavu.
„Bankovní malware se na zařízeních s platformou Android šíří především prostřednictvím dropperů – škodlivých kódů, které na sebe dokáží vzít podobu nějaké známé aplikace. To ale bohužel není vše. Dropper je specifický také v tom, že podobně jako obálka dokáže do zařízení doručit další nebezpečný škodlivý kód a v Česku je to právě především bankovní malware,” vysvětluje Jirkal.
Nejvíce jsou tak aktuálním hrozbám vystaveny naše chytré mobilní telefony.
„Uživatelům se snažíme především vysvětlovat, aby zabezpečení svých smartphonů nepodceňovali. Z našich zkušeností víme, že v tomto směru jsou uživatelé trochu neopatrní a neuvědomují si, že chytrý telefon je dnes vlastně malý počítač, kterým jsme prakticky neustále připojeni k internetu, nosíme v něm osobní a citlivé informace a platíme s ním. Nyní je vozíme také do zahraničí, kde se obvykle připojujeme na různé veřejné hotelové či jiné Wi-Fi sítě, které nejsou dostatečně zabezpečené. Když k tomu ještě stáhneme nějakou aplikaci z neoficiálního obchodu, vystavujeme svůj chytrý telefon opravdu celé řadě potenciálních útoků,“ říká Jirkal z ESETu.
Vedle obezřetnosti a stahování aplikací pouze z oficiálního obchodu, kterým je v případě platformy Android Google Play, doporučují bezpečnostní specialisté operační systém telefonu a všechny aplikace v něm pravidelně aktualizovat na nejvyšší možné verze a používat spolehlivé bezpečnostní prvky, kterými jsou především zamykání a potvrzování operací v telefonu pomocí otisku prstu nebo rozpoznáním obličeje. Útok malwaru také včas rozpozná kvalitní bezpečnostní software.

Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za červen 2022:

      1. Android/Andreed trojan (37,60 %)
      2. Android/Triada trojan (6,52 %)
      3. Android/Spy.Cerberus (3,84 %)
      4. Android/TrojanDropper.Agent.GKW trojan (3,64 %)
      5. Android/Spy.Cerberus trojan (3,01 %)
      6. Android/TrojanDropper.Agent.JDU trojan (1,98 %)
      7. Android/Clicker.DQ trojan (1,92 %)
      8. Android/Spy.Agent.CBT trojan (1,60 %)
      9. Android/TrojanDropper.Agent.DER trojan (1,60 %)
      10. Android/TrojanDownloader.Agent.WI trojan (1,53 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj: ESET



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma