Další aktuality
20.1.2025
ESET: Závěr roku potvrdil změny v rozložení kyberhrozeb v Česku, v čele se nadále drží škodlivý kód Formbook
Infostealery představují nezanedbatelné riziko pro naše přihlašovací údaje...

14.1.2025
Případ slovenského katastru ukazuje nutnost proaktivního zabezpečení zálohovaných dat
Organizace by měly klást větší důraz na proaktivní zabezpečení zálohovaných dat a integraci nástrojů kybernetické bezpečnosti...

10.1.2025
Občanský průkaz v mobilu už využijeme na poště, v bankách a mnoha dalších místech
eDoklady budou nově akceptovat i obce a jejich příspěvkové organizace, volební komise, školy, banky, Česká pošta, zdravotní pojišťovny, notáři či zastupitelské úřady...

6.1.2025
Jak odolat kybernetickým útokům v roce 2025?
Klíčovým trendem pro následující rok bude umělá inteligence v roli ochránce firemního IT...

2.1.2025
Přehled hrozeb pro Android: Adware doplnil v listopadu dropper v podobě falešné modifikace pro Roblox
Dropper je typ škodlivého kódu, který maskuje jinou hrozbu a nepozorovaně ji "doručí" do zařízení. Ztěžuje tak i její odhalení...

1.1.2025
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

19.12.2024
Pour féliciter 2025
Tým Amenit přeje všem hodně štěstí, zdraví i úspěchů v roce 2025...

16.12.2024
ESET: Spyware Formbook potvrdil, že je novou hrozbou číslo jedna pro české počítače
Spyware Formbook stál v listopadu téměř za polovinou všech případů škodlivého kódu v Česku...

11.12.2024
Pětina Čechů se stala v posledních třech letech obětí kyberútoku
Nejčastějšími formami útoků byly phishing a smishing...

6.12.2024
Virtuální privátní síť: 5 nejčastějších otázek o VPN
VPN chrání a šifruje data také, pokud se připojujete přes veřejné Wi-Fi sítě...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hráči na mušce kyberzločinců

Sdílej na Facebooku
2.9.2021

Přesně 5,8 milionů útoků malwaru a dalšího škodlivého softwaru maskovaného jako populární počítačové hry odhalila a zablokovala v období od 3. čtvrtletí 2020 do 2. čtvrtletí 2021 bezpečností řešení od společnosti Kaspersky. Zvýšený počet útoků může mít za následek rychlé omezení herních aktivit během lockdownových omezení. Údaje pocházejí z nejnovějších zpráv společnosti Kaspersky, které se zabývají kybernetickými hrozbami souvisejí s hraním her a jejich vývojem v průběhu pandemie. V České republice připadaly tři zachycené útoky na tisíc uživatelů online her.

Herní průmysl zaznamenal v posledních 18 měsících nebývalý růst. Svůj podíl na tom měl bezesporu fakt, že lidé nucení pobývat převážně doma hledali alternativní způsoby zábavy. I když se pandemická situace v tomto roce zmírnila, poptávka po hrách by podle prognózy měla růst a dosáhnout do konce roku potenciálního vrcholu ve výši 75,5 milionů USD. Analytici společnosti Kaspersky proto sestavili přehled různých hrozeb, se kterými se její uživatelé v souvislosti s hranicemi během pandemie setkávali - od potenciálních útoků na počítače a mobilní zařízení až po phishingová schémata.

Útočníci se soustředí především na mobilní hry
Aby společnost Kaspersky získala jasnou představu o aktuálních trendech, analyzovala útoky vedené pomocí malwaru a dalšího nebezpečného softwaru maskovaného jako 24 nejoblíbenějších počítačových her a 10 nejúspěšnějších mobilních titulů roku 2021. Výsledky ukázaly, že kybernetické hrozby spojené s PC hrami prudce vzrostly se zavedením lockdownů ve 2 . čtvrtletí 2020 a úspěšně dosáhlo 2,48 milionu detekcí, což představuje 66 % nárůst oproti 1. čtvrtletí 2020, kdy bylo detekováno 1,48 milionu útoků. Zajímavé je, že ve 2. čtvrtletí 2021 počet útoků a postižených uživatelů prudce kleslo - na "jenom" 636 904 útoků.

Mobilní hry vykazují jinak odlišný trend: počet zasažených uživatelů vzrostl na začátku pandemie o 185 %, z 1138 uživatelů v únoru 2020 na 3253 uživatelů v březnu 2020, a do 2. čtvrtletí 2021 klesl jen o 10 %. Naznačuje to, že mobilní aktivity zůstávají pro kyberzločince oblíbené i v době postupného rozvolňování lockdownových restrikcí.

Hráč

Hrou, která byla zneužívaná k zamaskování distribuce škodlivého softwaru a malwaru na PC i mobilních zařízeních, se stal Minecraft. K mimořádné popularitě Minecraftu přispívá i to, že existuje více verzí a mnoho módů - další úpravy, které zpestřují hraní a umocňují herní zážitek. Mody jsou obvykle vytvářeny přímo hráči a jsou neoficiální, což poskytuje vhodné krytí pro škodlivé programy. Od července 2020 do června 2021 bylo distribuováno 36 336 složek vydávajících se za Minecraft. Zasáhly 184 887 uživatelů PC a vedly k 3 010 891 pokusům o infekci, což je téměř polovina zjištěných složek a útoků v tomto období.

Většinu složek šířených pod rouškou herních titulů tvořily downloadery, programy, které stahují do infikovaných zařízení další software a adware. Uživatelé PC i mobilních zařízení však jsou někdy vystaveni mnohem závažnějším hrozbám. Mezi nimi byly i programy typu Trojan-Stealer kradoucí údaje o kryptoměnách a další cenná data, Trojan-Banker shromažďující údaje o elektronickém bankovnictví a platebních kartách nebo Backdoor umožňující ovládnutí napadeného zařízení.

Pandemie jasně nahrála zločincům, říká expert
"Pozorujeme jasný vliv pandemie na výskyt hrozeb podobných s hrami. S rostoucím počtem lidí, který se věnujeme hraní, se stále více z nich setkávalo s hrozbami, které byly maskové jako hry. Tyto hrozby se šíří většinou dvěma způsoby. Prvním jsou phishingové stránky - objevilo se jich nesčíslné množství, jsou zaměřené na různé herní platformy a mnohé z nich jsou pro běžné uživatele velmi těžko rozeznatelné od regulérních stránek. Druhým přenašečem infekce jsou warezové stránky - konkrétně jsme sledovali dobře koordinovanou kampaň, která prostřednictvím jakýchkoli stránek šířila nebezpečný dropper, který zasáhl uživatele ve 45 zemích, " popisuje Anton V. Ivanov , bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky.

"S rozvojem herních doplňků a měn se herní průmysl stává pro kyberzločince ještě lukrativnějším a lákavějším. Snad nejvážnějším rizikem spojeným s hrozbami cílícími na hráče je odcizení přihlašovacích údajů k účtu - ať už jde o přihlašovací údaje k hernímu účtu, nebo, což je ještě horší, k bankovnímu či kryptoměnovým aplikacím. Celkově vzato je pro bezpečné hraní důležité používání oficiálních obchodů a zůstat ostražitý při prohlížení obsahu souvisejícího s hrami, " dodává Anton.

Pokud se chcete vyhnout problémům se zavirovanými hrami, zvažte následující doporučení bezpečnostních odborníků společnosti Kaspersky:

  • Používejte pro každý účet silné a jedinečné heslo. Pomoci vám s tím může Kaspersky Password Manager . Pokud bude jeden z vašich účtů s jedinečným heslem ukraden, neohrozí to ostatní. Je mnohem bezpečnější nepoužívat pro on-line hry stejné heslo, jaké používáte pro jiné služby.
  • Stahujte aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je Apple App Store, Google Play nebo Amazon Appstore. Aplikace z těchto obchodů sice nemusí být stoprocentně bezpečné, ale alespoň je kontrolují zástupci obchodu a existuje zde určitý filtrační systém - každá aplikace se do těchto obchodů dostane.
  • Nenakupujte bez rozmyslu vše, co se může zdát být zaručeno. I během letního výprodeje na Steamu se snažte přečíst si alespoň nějaké recenze, než zaplatíte za málo známý titul. Pokud je v tom nějaký háček, lidé na to přijdou a napíšou o tom do komentářů.
  • Neklikejte v herním chatu na žádné odkazy na externí stránky a pečlivě kontrolujte adresu každého zdroje, který po vás vyžaduje zadání uživatelského jména a hesla, protože stránka může být podvržená.
  • Nestahujte pirátský software a další nelegální obsah, a ani v případě, že jste na takové webové stránky přesměrováni z legitimních stránek.
  • Používejte silné a spolehlivé bezpečnostní řešení, které vám bude velkým pomocníkem, zejména když nebude během hraní zpomalovat váš počítač. Bude vás také chránit před speciálními kybernetickými hrozbami. Doporučujeme Kaspersky Total Security, který bez problémů spolupracuje s platformou Steam a dalšími herními službami.
  • Používejte robustní bezpečnostní řešení, které vás chrání před škodlivým softwarem a jeho působením v mobilních zařízeních, například Kaspersky Internet Security pro Android.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma