Další aktuality
26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

29.1.2024
Velké množství uniklých hesel
Existuje pravděpodobnost, že mezi těmito záznamy mohou být i vaše osobní údaje.

23.1.2024
Polovina firem vloni zažila kybernetický útok nebo incident, který jim znemožnil přístup k datům
Data jsou v dnešním digitálním světě klíčová...

22.1.2024
Jak bojovat proti AI útokům?
Umělá inteligence je tu s námi a každou minutou je stále sofistikovanější...

17.1.2024
V závěru roku zůstal největší hrozbou spyware Agent Tesla
Nejvíce škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku zachytili bezpečnostní specialisté v prosinci kolem vánočních svátků...

12.1.2024
Hrozby pro macOS: Detekce adwaru Pirrit se v závěru roku vyšplhaly až ke 40 % všech zachycených případů
Adwaru se nejen v Česku daří dlouhodobě...

1.1.2024
Chcete získat Norton 360 Standard?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hráči na mušce kyberzločinců

Sdílej na Facebooku
2.9.2021

Přesně 5,8 milionů útoků malwaru a dalšího škodlivého softwaru maskovaného jako populární počítačové hry odhalila a zablokovala v období od 3. čtvrtletí 2020 do 2. čtvrtletí 2021 bezpečností řešení od společnosti Kaspersky. Zvýšený počet útoků může mít za následek rychlé omezení herních aktivit během lockdownových omezení. Údaje pocházejí z nejnovějších zpráv společnosti Kaspersky, které se zabývají kybernetickými hrozbami souvisejí s hraním her a jejich vývojem v průběhu pandemie. V České republice připadaly tři zachycené útoky na tisíc uživatelů online her.

Herní průmysl zaznamenal v posledních 18 měsících nebývalý růst. Svůj podíl na tom měl bezesporu fakt, že lidé nucení pobývat převážně doma hledali alternativní způsoby zábavy. I když se pandemická situace v tomto roce zmírnila, poptávka po hrách by podle prognózy měla růst a dosáhnout do konce roku potenciálního vrcholu ve výši 75,5 milionů USD. Analytici společnosti Kaspersky proto sestavili přehled různých hrozeb, se kterými se její uživatelé v souvislosti s hranicemi během pandemie setkávali - od potenciálních útoků na počítače a mobilní zařízení až po phishingová schémata.

Útočníci se soustředí především na mobilní hry
Aby společnost Kaspersky získala jasnou představu o aktuálních trendech, analyzovala útoky vedené pomocí malwaru a dalšího nebezpečného softwaru maskovaného jako 24 nejoblíbenějších počítačových her a 10 nejúspěšnějších mobilních titulů roku 2021. Výsledky ukázaly, že kybernetické hrozby spojené s PC hrami prudce vzrostly se zavedením lockdownů ve 2 . čtvrtletí 2020 a úspěšně dosáhlo 2,48 milionu detekcí, což představuje 66 % nárůst oproti 1. čtvrtletí 2020, kdy bylo detekováno 1,48 milionu útoků. Zajímavé je, že ve 2. čtvrtletí 2021 počet útoků a postižených uživatelů prudce kleslo - na "jenom" 636 904 útoků.

Mobilní hry vykazují jinak odlišný trend: počet zasažených uživatelů vzrostl na začátku pandemie o 185 %, z 1138 uživatelů v únoru 2020 na 3253 uživatelů v březnu 2020, a do 2. čtvrtletí 2021 klesl jen o 10 %. Naznačuje to, že mobilní aktivity zůstávají pro kyberzločince oblíbené i v době postupného rozvolňování lockdownových restrikcí.

Hráč

Hrou, která byla zneužívaná k zamaskování distribuce škodlivého softwaru a malwaru na PC i mobilních zařízeních, se stal Minecraft. K mimořádné popularitě Minecraftu přispívá i to, že existuje více verzí a mnoho módů - další úpravy, které zpestřují hraní a umocňují herní zážitek. Mody jsou obvykle vytvářeny přímo hráči a jsou neoficiální, což poskytuje vhodné krytí pro škodlivé programy. Od července 2020 do června 2021 bylo distribuováno 36 336 složek vydávajících se za Minecraft. Zasáhly 184 887 uživatelů PC a vedly k 3 010 891 pokusům o infekci, což je téměř polovina zjištěných složek a útoků v tomto období.

Většinu složek šířených pod rouškou herních titulů tvořily downloadery, programy, které stahují do infikovaných zařízení další software a adware. Uživatelé PC i mobilních zařízení však jsou někdy vystaveni mnohem závažnějším hrozbám. Mezi nimi byly i programy typu Trojan-Stealer kradoucí údaje o kryptoměnách a další cenná data, Trojan-Banker shromažďující údaje o elektronickém bankovnictví a platebních kartách nebo Backdoor umožňující ovládnutí napadeného zařízení.

Pandemie jasně nahrála zločincům, říká expert
"Pozorujeme jasný vliv pandemie na výskyt hrozeb podobných s hrami. S rostoucím počtem lidí, který se věnujeme hraní, se stále více z nich setkávalo s hrozbami, které byly maskové jako hry. Tyto hrozby se šíří většinou dvěma způsoby. Prvním jsou phishingové stránky - objevilo se jich nesčíslné množství, jsou zaměřené na různé herní platformy a mnohé z nich jsou pro běžné uživatele velmi těžko rozeznatelné od regulérních stránek. Druhým přenašečem infekce jsou warezové stránky - konkrétně jsme sledovali dobře koordinovanou kampaň, která prostřednictvím jakýchkoli stránek šířila nebezpečný dropper, který zasáhl uživatele ve 45 zemích, " popisuje Anton V. Ivanov , bezpečnostní analytik společnosti Kaspersky.

"S rozvojem herních doplňků a měn se herní průmysl stává pro kyberzločince ještě lukrativnějším a lákavějším. Snad nejvážnějším rizikem spojeným s hrozbami cílícími na hráče je odcizení přihlašovacích údajů k účtu - ať už jde o přihlašovací údaje k hernímu účtu, nebo, což je ještě horší, k bankovnímu či kryptoměnovým aplikacím. Celkově vzato je pro bezpečné hraní důležité používání oficiálních obchodů a zůstat ostražitý při prohlížení obsahu souvisejícího s hrami, " dodává Anton.

Pokud se chcete vyhnout problémům se zavirovanými hrami, zvažte následující doporučení bezpečnostních odborníků společnosti Kaspersky:

  • Používejte pro každý účet silné a jedinečné heslo. Pomoci vám s tím může Kaspersky Password Manager . Pokud bude jeden z vašich účtů s jedinečným heslem ukraden, neohrozí to ostatní. Je mnohem bezpečnější nepoužívat pro on-line hry stejné heslo, jaké používáte pro jiné služby.
  • Stahujte aplikace pouze z oficiálních obchodů, jako je Apple App Store, Google Play nebo Amazon Appstore. Aplikace z těchto obchodů sice nemusí být stoprocentně bezpečné, ale alespoň je kontrolují zástupci obchodu a existuje zde určitý filtrační systém - každá aplikace se do těchto obchodů dostane.
  • Nenakupujte bez rozmyslu vše, co se může zdát být zaručeno. I během letního výprodeje na Steamu se snažte přečíst si alespoň nějaké recenze, než zaplatíte za málo známý titul. Pokud je v tom nějaký háček, lidé na to přijdou a napíšou o tom do komentářů.
  • Neklikejte v herním chatu na žádné odkazy na externí stránky a pečlivě kontrolujte adresu každého zdroje, který po vás vyžaduje zadání uživatelského jména a hesla, protože stránka může být podvržená.
  • Nestahujte pirátský software a další nelegální obsah, a ani v případě, že jste na takové webové stránky přesměrováni z legitimních stránek.
  • Používejte silné a spolehlivé bezpečnostní řešení, které vám bude velkým pomocníkem, zejména když nebude během hraní zpomalovat váš počítač. Bude vás také chránit před speciálními kybernetickými hrozbami. Doporučujeme Kaspersky Total Security, který bez problémů spolupracuje s platformou Steam a dalšími herními službami.
  • Používejte robustní bezpečnostní řešení, které vás chrání před škodlivým softwarem a jeho působením v mobilních zařízeních, například Kaspersky Internet Security pro Android.
Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma