Další aktuality
1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hackeři se zaměřili na energetický průmysl

Sdílej na Facebooku
8.10.2019

Bezpečnostní řešení společnosti Kaspersky musela během prvního pololetí zasáhnout po celém světě proti kybernetickým hrozbám na téměř polovině počítačů průmyslových řídicích systémů (ICS) v energetickém sektoru. Mezi nejpočetnější hrozby se řadily červy, spyware a programy nelegálně těžící kryptoměny. Dohromady se podepsaly pod útoky na 14 % všech zacílených počítačů. Tato a další zjištění přinesl Kaspersky ICS CERT report zaměřený na kybernetické hrozby v průmyslu během prvního pololetí 2019.

Průmysl

Útoky na průmyslové podniky patří mezi nejnebezpečnější, protože dokáží zastavit celou výrobu, způsobují výrazné finanční ztráty a je velmi složité je zastavit. Přesně to se stalo v klíčovém sektoru energetiky. Ze statistik za první pololetí, automaticky generovaných bezpečnostními řešeními Kaspersky, vyplývá, že by se operátoři a bezpečnostní technici v energetickém průmyslu měli mít obzvláště na pozoru. Celkově v daném období totiž zaznamenaly produkty Kaspersky pokus o kybernetický útok na 41,6 % ICS počítačů v energetickém sektoru. Zároveň bylo zaznamenáno velké množství vzorků běžného malwaru, který nebyl primárně zacílený na ICS.

Největší podíl mezi zablokovanými škodlivými programy zaujímal software pro nelegální těžbu kryptoměn (2,9 %), červy (7,1 %) a různé varianty víceúčelového spywaru (3,7 %). Infekce těmito malwary může negativně ovlivnit dostupnost a integritu ICS a dalších systémů zapojených do průmyslové sítě.
Za pozornost stojí například specializovaný špionážní trojský kůň AgentTesla, který je vyvinutý s cílem krást autentifikační data, snímky obrazovek, a data pocházející z webové kamery nebo klávesnice. Ve všech analyzovaných případech šířili útočníci data prostřednictvím ukradených e-mailových účtů několika firem. Kromě malwarových útoků detekovala řešení Kaspersky také backdoory. Mimo jiné zablokovala backdoor Meterpreter, který útočníkům umožňoval vzdálené ovládání počítačů v průmyslové síti energetických systémů. Útoky využívající tento backdoor jsou většinou cílené a velmi nenápadné, přičemž bývají často prováděny v manuálním módu. Schopnost útočníků skrytě a vzdáleně ovládat infikované ICS počítače je velkou hrozbou pro průmyslové systémy. Jako další příklad lze uvést Syswin, novou verzi wiper červa, který je napsaný v programovacím jazyku Python a ve spustitelném Windows formátu. Tato hrozba může mít velmi negativní dopady na ICS počítače, protože je schopná se sama šířit systémem a mazat data.
Energetický sektor ale nebyl jediný, který čelil škodlivým objektům a aktivitám. Významnému počtu útoků byly vystaveny také firmy a jejich ICS systémy v automobilovém průmyslu (39,3 % z nich) a systémy automatizace budov (37,8 %).

Další zajímavá zjištění reportu:

  • ICS počítače nebývají standardně součástí vnitřního bezpečnostního perimetru, který je typický pro korporátní prostředí. Bývají do velké míry chráněny vlastními opatřeními a nástroji před mnoha hrozbami, které obvykle cílí na domácí uživatele. Dá se tak říct, že úkoly související s ochranou podnikové infrastruktury a ICS jsou do jisté míry na sobě nezávislé.
  • Obecně je úroveň škodlivých aktivit v segmentu ICS spojena s malwarovou aktivitou probíhající v celé zemi.
  • Celkově vzato lze v zemích, kde je situace s bezpečností ICS příznivá, nízkou úroveň napadených počítačů ICS připsat bezpečnostním opatřením a nástrojům, které firmy používají, spíše než obecně nízké aktivitě hackerů.
  • Škodlivé programy, které se samy šíří systémem, jsou v některých státech velmi aktivní. V analyzovaných případech byly tyto červy (škodlivé objekty třídy Worm) navrženy tak, aby infikovaly přenosná zařízení (USB disky, externí pevné disky nebo mobilní zařízení). Zdá se, že si hackeři velmi oblíbili postup, kdy k napadení ICS počítačů dojde prostřednictvím červů uložených na přenosných zařízeních.

Aby se průmyslové firmy vyhnuly problémům spojeným s kybernetickými hrozbami, doporučují odborníci z Kaspersky následující opatření:

  • Pravidelně aktualizujte operační systémy, aplikace, softwary a bezpečnostní řešení na systémech, které jsou součástí firemní průmyslové sítě.
  • Zablokujte síťový provoz na portech a protokolech používaných na okrajových routerech a uvnitř firemní OT sítě.
  • Proveďte audit správy přístupu pro komponenty ICS ve firemní průmyslové síti a na jejích periferiích.
  • Pravidelně školte své zaměstnance v oblasti kybernetické bezpečnosti. Nezapomínejte ani na své partnery a dodavatele, kteří mají přístup do vaší OT/ICS sítě.
  • Využívejte na svých serverech, pracovních stanicích a HMIs speciální bezpečnostní řešení jako je Kaspersky Industrial Cybersecurity, které ochrání OT a průmyslovou infrastrukturu před náhodnými kybernetickými útoky. Toto řešení je vhodné doplnit o monitoring síťového provozu a o analytická a detekční řešení.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma