Hudební scéna je jednou z celé řady odvětví, na které dopadají karanténní opatření nejtvrději. Spousta koncertů, festivalů a dalších hudebních představení musela být zrušena, a tak se někteří umělci i promotéři přesunuli na internet. Na streamovacích platformách jako je Facebook Live, YouTube nebo Twitch tak i přes nastalou situaci udržují kontakt s fanoušky a šíří potěšení. Uživatelé by si ale měli dát pozor, pokud si chtějí některou z poslechnutých skladeb stáhnout. Odborníci z Kaspersky totiž na síti objevili škodlivé soubory, které se vydávaly za skladby populárních světových DJs jako je David Guetta nebo Calvin Harris.
Noční život se vytratil, a proto promotéři a dýdžejové hledají nové cesty, jak zůstat aktivní. Například Ultra music festival, který měl proběhnout 23. března, se kompletně přesunul do online prostředí. Fanoušci tak měli možnost celý víkend poslouchat živé streamy z obyváků známých i méně známých dýdžejů. Tento koncept přilákal velkou pozornost a udělal radost spoustě lidí dočasně uvězněných ve svých domovech.
V uplynulých týdnech se výrazně zvýšil internetový provoz. Na síť se totiž přesunula velká část každodenních aktivit jako je nakupování, kontakt s přáteli nebo vyřizování pracovních záležitostí. Tento trend však negativně ovlivňuje rychlost internetu čímž klesá kvalita streamů – zasekávají se a dlouho nabíhají. Jedním ze způsobů, jak tento problém vyřešit, je stažení hudby a její poslech offline. Pokud si ale uživatelé nedají pozor na to, z jakého zdroje skladbu stahují, mohou je potkat nepříjemnosti.
Odborníci na kybernetickou bezpečnosti ze společnosti Kaspersky podrobili analýze 100 světových dýdžejů z žebříčku DJ Mag Top 100. Zjistili, že při stahování jejich skladeb musejí dávat uživatelé pozor, aby nenaletěli hackerům. Ti totiž ke svým nekalým úmyslům zneužívají jména slavných DJs – nejčastěji pak Davida Guettu, Alana Walkera, DJ Snake, Calvina Harrise nebo Martina Garrixe.
Škodlivé soubory nesoucí jejich jméno nebo názvy jejich skladeb obsahovaly širokou škálu kyberhrozeb, především pak adware a trojské koně. Jejich prostřednictvím mohou hackeři mazat, blokovat, upravovat nebo kopírovat data na uživatelově zařízení nebo zpomalovat výkon počítače.
David Guetta jasně dominuje nejen dýdžejské scéně, ale také žebříčku škodlivých souborů zneužívajících jména slavných DJs. Už třináctý rok se totiž podle časopisu DJ Mag drží mezi deseti nejpopulárnějšími dýdžeji světa, k čemuž přispívají i spolupráce s dalšími interprety jako je Kid Cudi nebo Nicki Minaj.
"Lidé tráví více času doma, a proto konzumují více online obsahu. Zatímco poslech živých streamů nebo podobných online služeb bývá bezproblémový, v případě stahování skladeb do počítače by měli být uživatelé opatrní. Jak ukázala naše analýza, škodlivé soubory se mohou vydávat za oblíbené písničky, a proto by uživatelé měli zabezpečit svá zařízení před podobnými hrozbami," komentuje Anton Ivanov, bezpečnostní odborník ze společnosti Kaspersky.
Produkty Kaspersky detekují tyto škodlivé soubory pod následujícími označeními:
Aby si fanoušci elektronické hudby mohli i nadále bez starostí užívat poslech oblíbených interpretů, doporučují odborníci z Kaspersky následující kroky: