Americká agentura FBI chce po firmě Apple pomoc s odemknutím iPhonu, který vlastnil jeden z teroristů útočících v loňském prosinci v San Bernardinu. Apple to ale striktně odmítá, odvolává se na důvěru zákazníků.
Do telefonu, který patřil Syedovi Rizwanovi, jednomu z teroristů, by se FBI velmi ráda dostala, nicméně je zde jeden "drobný problém". Telefony iPhone se totiž po desátém neúspěšném pokusu o odemknutí telefonu brání proti neoprávněné manipulaci tím, že smažou veškerá data. Což by se FBI pochopitelně moc nelíbilo.
FBI i americké soudy po Applu chtějí, aby do svých produktů implementoval "zadní vrátka", která by zrušila omezení deseti neúspěšných pokusů a umožnila by tak agentům dostat se do telefonu pomocí klasického útoku hrubou silou (tzv. útok Brute Force , tedy opakované pokusy o uhádnutí hesla).
Apple cokoliv podobného striktně odmítá s tím, že by na základě tohoto případu mohl vniknout nebezpečný precedens, který by mohl vést ke ztrátě důvěry jejich zákazníků. Navíc by vytvoření nové, speciální verze operačního systému iOS mohlo znamenat také nebezpečí jejího úniku, což by pak v praxi mohlo znamenat, že agenti by pak mohli "louskat" libovolné iPhony.
Korunu všemu nasadil prezidentský kandidát Donald Trump, který patří k těm, co by rádi Apple k odemknutí zmíněného telefonu donutili. Na svém Twitteru zmínil, že sám používá produkty Apple a Samsung a že do doby, než se Apple rozhoupe k odemknutí telefonu, nebude svůj Apple používat.
Za rozhodnutí Applu se celkem pochopitelně postavili někteří velcí hráči, například Google, Twitter či Facebook.