Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Vzdálený přístup zaměstnanců při práci z domova je bezpečnostním rizikem

Sdílej na Facebooku
20.8.2020

Během nouzového stavu na jaře letošního roku přešla řada firem do režimu, při kterém umožnila svým zaměstnancům práci z jejich domovů. Pro přístup k firemním datům nebo aplikacím proto došlo ke značnému rozšíření používání tzv. funkce vzdálené plochy neboli Remote Desktop Protocol (RDP) serveru. Toho ale začali zneužívat útočníci a počet pokusů o průnik do interních firemních sítí tímto způsobem se podle dat společnosti ESET od počátku roku více než zdvojnásobil. Příčinou průniku je ve většině případů slabé zabezpečení služby vzdálené plochy, varuje ESET.

Pandemie koronaviru dramaticky změnila pracovní návyky, například v květnu pracovalo v ČR z domovů 15 % všech zaměstnanců. Podle průzkumů by polovina lidí ráda nějakou míru práce na dálku zachovala i v budoucnu, což znamená, že pracovat z domova budeme v čím dál větší míře i nadále. Aby bylo možné pracovat s firemními aplikacemi nebo daty, využívá řada firem funkci tzv. vzdálené plochy. Tento způsob připojení, které používají převážně interní firemní IT týmy, je ale častým terčem útoků. Analytici z ESET v červnu detekovali po celém světě průměrně 104 tisíc pokusů o prolomení unikátních zařízení denně, v České republice šlo denně o stovky takových útoků.

Útoky na RDP 

"RDP je technologie, která se používá pro připojení k firemním zařízením na dálku. V praxi umožní například jednoduše se dostat k aplikacím běžícím na nějakém serveru. Tento typ vzdáleného připojení slouží především administrátorům v rámci správy lokální sítě. Bohužel jej mnoho administrátorů nepoužívá jen k připojování v lokální síti, ale i k připojení na svá zařízení z internetu. Vzhledem k podcenění zabezpečení této technologie se ovšem jedná o velmi zranitelné místo sítě. Vidíme vzrůstající trend v počtech takto napadených zařízení. Od ledna narostl počet útoků více než dvojnásobně. Útočníci patrně zjistili, že se podobná taktika vyplácí a budou v útocích pravděpodobně pokračovat," popisuje Václav Zubr, bezpečnostní expert z české pobočky firmy ESET.

ČR není primární cíl, přesto existují tisíce zranitelných zařízení

Prolomení tzv. vzdálené plochy se podle expertů v posledních letech stává poměrně běžným způsobem, jak kompromitovat zařízení. Nejčastěji prolomení končí zašifrováním dat prostřednictvím ransomwaru. Běžnou chybou je především veřejné vystavení této služby do internetu. Pro útočníky je velmi snadné takové zranitelné počítače či servery objevit a následně je zkusit cíleně napadnout.

"Tyto útoky detekujeme nejčastěji v Rusku a Japonsku. V rámci Evropy pozorujeme nejvíce pokusů o zneužití RDP v Německu. Na česká zařízení se útočí v jednotkách procent případů. Přesto problém není možné podcenit, terčem totiž může být i tzv. kritická infrastruktura státu. Proto mohou být následky tak vážné," dodává Zubr.

Ochránit vzdálené připojení není složité, problém je neznalost

Podle expertů společnosti ESET řada firem zabezpečení podcenila, případně se nestihla adekvátně zabezpečit v krizi, kdy bylo nutné vzdálený přístup zajistit prakticky ze dne na den. Nejčastějším způsobem prolomení RDP je brute-force útok na slabé heslo.

"Termín brute-force označuje taktiku, při které útočník zkouší jedno heslo za druhým. Velmi často se využívají jednoduché číselné řady ve spojení s předem definovanými slovníky nejběžnějších hesel. Kromě volby silných hesel by tak jedním ze způsobů prevence mělo být také omezení počtu pokusů o přihlášení. Vhodným způsobem, jak se chránit, je také zavedení druhého faktoru ověření uživatele," popisuje Zubr.

Experti nedoporučují využívat veřejně vypublikovaný RDP server. V případě, že neexistuje alternativa pro zpřístupnění interní sítě, jsou nutná další bezpečnostní opatření. Mezi ta patří zejména nastavení procesu preautentizace a pravidelné aplikace oprav zranitelností.

Pro bezpečné připojení na dálku je podle odborníků důležité, aby zařízení, které se do sítě připojuje, bylo samo zabezpečené a mělo instalované všechny dostupné aktualizace. V případě, že tomu tak není a vzdálený počítač obsahuje malware, může jedno zařízení snadno infikovat celou firemní síť.

"Vhodnějším krokem ke zpřístupnění interních dat a služeb je spuštění tzv. virtuální privátní sítě, neboli VPN, přes kterou se pak všichni uživatelé mohou připojit bezpečně. Připojení k VPN se doporučuje zabezpečit ještě pomocí dvoufaktorového ověření. Nezanedbatelnou roli hraje také vyspělý antimalware produkt schopný brute-force útoky na hesla detekovat a blokovat," radí Zubr.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma