Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Vývoj vakcín proti Covid-19 čelí bezpečnostním incidentům od skupiny Lazarus

Sdílej na Facebooku
5.1.2021

Přetrvávající a často prohlubovaná vládní opatření proti šíření koronaviru vedla v řadě zemí světa k urychlení vývoje vakcín proti Covid-19, a to všemi dostupnými prostředky. I když se tak děje v zájmu dobra, existuje i druhá strana mince, protože někteří aktéři pokročilých trvalých hrozeb (ATP) se snaží této situace zneužít ve svůj prospěch. Experti společnosti Kaspersky, kteří se věnují monitoringu trvajících škodlivých kampaní skupiny Lazarus zaměřených na průmyslové cíle, zjistili, že se tato skupina před několika měsíci zaměřila i na subjekty, které se zabývají bojem s Covid-19. V této souvislosti se podařilo identifikovat hned dva takové incidenty.

Vakcína

V jednom případě bylo cílem oddělení jednoho ministerstva zdravotnictví a v druhém farmaceutická společnost. Experti společnosti Kaspersky dospěli k názoru, že tyto incidenty lze s velkou pravděpodobností připsat právě nechvalně proslulé kyberzločinecké skupině Lazarus.

Prvním byl útok na oddělení ministerstva zdravotnictví (Kaspersky zná zemi, v níž skupina útočila, ale z bezpečnostních důvodů ji nebude jmenovat). 27. října 2020 napadl v tomto oddělení dva servery Windows sofistikovaný malware, který Kaspersky detekuje jako wAgent. Z bližší analýzy tohoto malwaru vyplynulo, že používá stejný vektor útoku jako dřívější incidenty skupiny Lazarus při snaze získat podvodně kryptoměny.

Druhý incident postihl farmaceutickou společnost. Podle telemetrie společnosti Kaspersky se tak stalo 25. září 2020. Napadená společnost vyvíjí vakcínu proti Covid-19 a je rovněž oprávněna ji vyrábět a distribuovat. Tentokrát útočník nasadil malware Bookcode, který v minulosti využila skupina Lazarus při útocích na dodavatelský řetězec prostřednictvím legitimního jihokorejského bezpečnostního softwaru. Analytici společnosti Kaspersky rovněž v minulosti zaznamenali phishingové kampaně skupiny Lazarus, jež cílily na konkrétní weby, a ty byly poté zneužity pro šíření malwaru Bookcode.

Malwary wAgent a Bookcode použité při útocích na ministerstvo zdravotnictví a farmaceutickou společnost mají podobné funkce, například obsahuj plnohodnotný backdoor. Ten se po infiltrování do napadeného zařízení stává špionem a umožňuje útočníkovi toto zařízení vzdáleně ovládat nebo z něj cokoli stahovat či do něj naopak nahrávat.

Vzhledem k zaznamenaným podobnostem odborníci společnosti Kaspersky potvrzují, že oba incidenty mají s vysokou pravděpodobností souvislost se skupinou Lazarus. Analýza těchto útoků nadále trvá.

"Tyto dva incidenty odhalují zájem skupiny Lazarus o aktivity související s Covid-19. Přestože je tato skupina známá především svými finančními aktivitami, je dobré vědět, že by se mohla věnovat i strategickému výzkumu. Věříme, že všechny subjekty, které jsou v současnosti zapojeny do výzkumu vakcín nebo řešení krizí v souvislosti s pandemií Covid-19, se dostatečně chrání před kybernetickými útoky," říká k situaci Seongsu Park, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Bezpečnostní produkty společnosti Kaspersky detekují malware wAgent jako HEUR: Trojan.Win32.Manuscrypt.gen a Trojan.Win64.Manuscrypt.bx.Malware Bookcode pak jako Trojan.Win64.Manuscrypt.ce.

Pokud se chcete zabezpečit před podobnými sofistikovanými hrozbami, společnost Kaspersky vám doporučuje přijmout následující bezpečnostní opatření:

  • Poskytněte svému týmu SOC (Security Operation Centre) přístup k nejnovějším informacím o hrozbách (TI). Získat je můžete například prostřednictvím portálu Kaspersky Threat Intelligence, který poskytuje údaje o kybernetických útocích a poznatky shromážděné společností Kaspersky více než za 20 let. Zde je k dispozici bezplatný přístup k jeho vybraným funkcím, které uživatelům umožňují kontrolovat soubory, adresy URL a IP adresy.
  • Zajistěte svým zaměstnancům základní školení v oblasti kybernetické bezpečnosti, protože mnoho cílených útoků začíná phishingem nebo jinými technikami sociálního inženýrství.
  • Organizace, jež by samy chtěly vyšetřovat útoky na svoje systémy, využijí Kaspersky Threat Attribution Engine. Porovnává detekované škodlivé kódy s databázemi malwaru a na základě podobnosti kódu je přisuzují dříve odhaleným kampaním APT (pokročilé trvalé hrozby).
  • Pro detekci na úrovni koncových bodů, vyšetřování a včasnou nápravu incidentů použijte řešení EDR, například Kaspersky Endpoint Detection a Response.
  • Kromě zajištění základní ochrany koncových bodů použijte firemní bezpečnostní řešení, které v rané fázi detekuje i pokročilé hrozby na úrovni sítě, například Kaspersky Anti Targeted Attack Platform.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma