Nizozemská univerzita v Leuvenu v průzkumu dokázala, že velké weby tajně sledují uživatele pomocí skrytých skriptů. Tyto skripty mají za úkol něco jako "snímání otisků prstů" zařízení, která se na daný web připojí. Tento otisk je dán poměrně unikátní kombinací mnoha znaků zařízení, které web dokáže prostřednictvím skrytého skriptu zjistit.
Lze tak jednoduše získat údaje o počítačích, tabletech či chytrých telefonech. Mezi sledovatelné vlastnosti patří třeba velikost obrazovky, verze operačního systému či prohlížeče, nainstalované pluginy nebo třeba použité fonty (písmo). Kromě toho samozřejmě také web zjistí IP adresu, ze které se uživatel přihlásil a další parametry. Z relativně málo parametrů lze díky tomu, že každý parametr může mít mnoho různých hodnot, vytvořit "otisk", který bude unikátní.
Otisky se nejčastěji snímají pomocí skriptů pro Flash, což je všudypřítomné rozšíření nainstalované snad v každém internetovém prohlížeči. Druhou častou variantou je skript v jazyce Java, který zase dokáže obhospodařit i chytré telefony a tablety, ve kterých Flash nemusí fungovat...
Podle univerzitní studie flashovými skripty sleduje své uživatele nejméně 145 velkých webů ze zkoumaných 10 tisíc. Skripty v Javě našli na 404 webech ze zhruba milionu. Snímání otisků může být zneužito například k podvodnému a velice přesně cílenému marketingu, na druhé straně ale také může být implementováno v bezpečnostních řešeních, které mají za úkol zabránit krádeži identity.