Podle posledních informací putovaly údaje z tisícovek uživatelských účtů služeb Microsoftu, Google nebo Yahoo a Facebooku pravidelně co půl roku do rukou agentů NSA a dalších tajných služeb. Firmy "reporty" zasílaly špionům na základě tajného soudního příkazu.
Tento tajný soudní příkaz zároveň technologickým firmám zakazoval zveřejnit jakékoliv informace o tom, že mají povinnost předávat zprávy agenturám, což se dotčeným firmám pochopitelně moc nelíbilo. Americké ministerstvo spravedlonosti teď ale vyšlo čtveřici gigantů vstříc a povolilo jim promluvit o některých detailech jejich spolupráce s NSA. Povolení má pochopitelně určitá omezení, takže mohou například pohovořit o datech poskytnutých NSA na základě příkazu vydaného více než před šesti měsíci.
Takže Google například od ledna do června 2012 poskytnul špionům údaje o zhruba tisícovce účtů a obsah komunikace přibližně 10 tisíc zákazníků. Proč ona "zhruba" a "přibližně"? Hlavně proto, že firmy smějí uveřejnit pouze rámcová čísla.
Více údajů muselo poskytnout Yahoo (informace o zhruba 31 tisících účtech, Facebook předal údaje o cca 6 tisících účtech a Microsoft pak obdržel žádosti asi o 9 tisících účtech.
Celý článek najdete na serveru www.securityworld.cz.