Další aktuality
21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Světu chybí plán společné reakce na útoky, je to "tikající kybernetická bomba"

Sdílej na Facebooku
20.5.2021

Absence globálního politického řešení kybernetických útoků a neochota jednotlivých států spolupracovat při reakci na tyto incidenty představuje největší riziko pro mezinárodní kybernetickou stabilitu. Na právě probíhající konferenci RSA 2021 v San Francisku na to upozornila bezpečnostní společnost Kaspersky, jež k tomuto tématu uspořádala panelovou diskusi s odborníky z Interpolu, Fóra pro reakce na incidenty a bezpečnostní týmy (FIRST) a švýcarského ministerstva zahraničních věcí.

Odmítání vzájemné spolupráce je podle bezpečnostních expertů společnosti Kaspersky doslova "tikající kybernetickou bombou". Nedostatečné sdílení informací a minimální vzájemná důvěra představují hlavní překážku pro vznik jednotného mechanismu mezinárodní reakce na globální kybernetické útoky. Proto bývají zejména útoky na dodavatelské řetězce v posledních letech velmi úspěšné. Zvláště pak kvůli zvýšené poptávce po digitalizaci veřejné správy a služeb, již sebou přinesla pandemie Covid-19. Organizace, které překotně digitalizují a nemají s přechodem na tento nový typ služeb zkušenosti, jsou kvůli tomuto rychlému vývoji mnohem zranitelnější než kdykoli v minulosti.

Globální reakce na útoky

Zranitelnosti vznikají globálně, reakce by měly být také globální
Digitální transformace vytváří prakticky ze všech organizací softwarové společnosti, které se musí spoléhat na řadu externích dodavatelů. To však zvyšuje riziko útoku, protože takto dodávané služby mohou obsahovat skryté zranitelnosti a další slabá místa, a ta poté ohrožují vzájemně propojené uživatele – ať již jde o průmyslové giganty, běžné společnosti, ale i jednotlivé státy. Kvůli různým neshodám mezi zeměmi však dosud nevznikl žádný plán společné reakce na útoky směřované na dodavatelské řetězce. Neexistuje ani jednotný manuál, jak by se měla napadená společnost chovat a na koho se obrátit s žádostí o pomoc.

"Když dojde k útoku, lidé nevytočí číslo 911 ani nezavolají policii. Obvykle jsme až druhým nebo třetím místem, na které se obrátí kvůli zabezpečení jejich IT, ale měli bychom být mezi prvními, kdo se bude takovým incidentem zabývat – společně s CERT (Computer Emergency Response Team, mezinárodní skupina pro odhalování zranitelností a informování o bezpečnostních rizicích) a partnery dané společnosti napříč různými státy," uvedl Craig Jones, ředitel oddělení boje s počítačovou kriminalitou v Interpolu, podle něhož je v zájmu každého, aby se podobné incidenty vyšetřily a získalo se o nich co nejvíce informací. "Přispěje to k zajištění lepší bezpečnosti kritické IT infrastruktury," vysvětlil Jones.

V jednotě je síla, rozdělený svět jen nahrává zločincům
"Kyberzločinci milují situaci "rozděl a panuj" – pokud jsme rozděleni, zločin jen kvete. To je také důvod, proč jsme se připojili k této důležité výzvě, která je mnohem naléhavější než potřeba technických řešení, a to, jak budeme všichni vzájemně lépe spolupracovat," doplnil Serge Droz, předseda Fóra pro reakci na incidenty a bezpečnostní týmy (FIRST).

"Jako globální komunita potřebujeme nejprve najít konsensus v tom, jak přesně má platit mezinárodní právo v kyberprostoru, jak by měla být chráněna lidská práva v prostředí internetu a jak by měly být implementovány normy odpovědného chování státu a jaká je role dalších zúčastněných stran. A za druhé musíme také dodržet to, na čem jsme se dohodli a zajistit, aby ti, co porušují dohody, nesli odpovědnost za své činy," konstatuje Jon A. Fazun, zvláštní vyslanec pro kybernetickou zahraniční politiku švýcarského ministerstva zahraničních věcí (FDFA).

Příkladem takové spolupráce je podle Fazuna Ženevský dialog o odpovědném chování v kyberprostoru, kterému předsedá švýcarské ministerstvo zahraničních věcí a realizuje jej společnost DiploFoundation. "Jde o skvělou možnost, jak budovat lepší důvěru a užší kontakty v rámci komunity, zejména pak v průmyslu, které vedou k utváření společné vize digitální bezpečnosti a důvěryhodného, bezpečného a stabilního kyberprostoru," dodal Fazun.

Společná reakce na incidenty je rychlejší a účinnější
Také společnost Kaspersky věří, že bezpečnější svět pro všechny lze stavět pouze na vzájemné důvěře a spolupráci. Podle Kaspersky sílí potřeba globálního mechanismu, který bude řešit rozsáhlé a významné kybernetické incidenty zasahující členské země OSN a jejich kritickou infrastrukturu.
"Tento mechanismus může být založen na vzniku národních kontaktních míst, jež by poskytovala bezpečnostní doporučení při řešení konkrétních útoků. Tato místa by sloužila také jako "konečné stanice" při oslovování národních úřadů pro kybernetickou bezpečnost, donucovacích orgánů nebo odborníků z oblasti kybernetické bezpečnosti a pokud by to bylo třeba, sloužila by i výměně technických informací. Je důležité, aby lidé, kteří reagují na mimořádné události, zůstali neutrální. Takový mechanismus by zajistil nejen prostředky pro včasnou a koordinovanou globální reakci a zmírnění následků incidentů, ale také by pomohl navýšit technické a provozní kapacity globální komunity, čímž by přispěl k větší kybernetické stabilitě," věří Anastasiya Kazakova, hlavní manažerka Public Relations ve společnosti Kaspersky.

Že je taková společná reakce potřeba, naznačují aktivity několika zločineckých skupin, které Kaspersky sleduje již delší dobu a které cíleně útočí na dodavatelské řetězce. Využívají přitom zranitelnosti v aktualizacích softwaru, takže uživatelé, kteří jsou požádáni o instalaci opravy, si mohou stáhnout do svého zařízení zadní vrátka (backdoor) a otevřít své IT systémy útočníkům. Jedním z nedávných příkladů je backdoor Sunburst, který se šířil prostřednictvím údajné aktualizace softwaru SolarWinds Orion a stáhlo si jej přes 18 tisíc uživatelů z řady veřejných i soukromých organizací po celém světě.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma