Další aktuality
15.3.2023
Útočníci zkouší v Česku šířit spyware přes poznámkové soubory programu OneNote
Útočníci zkouší obcházet zabezpečení novými metodami...

8.3.2023
Aplikace TikTok představuje bezpečnostní hrozbu
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost (NÚKIB) vydal varování kvůli aplikaci TikTok...

7.3.2023
Podvodníci zneužívají falešný Portál občana a snaží se lidem ukrást přístupové údaje k bankovnímu účtu
V uplynulých dnech se Českou republikou začaly šířit podvodné SMS zprávy s cílem vylákat přístupové údaje k bankovnímu účtu...

3.3.2023
ChatGPT by mohl změnit hru nejen na poli kybernetické bezpečnosti
Nově spuštěný populární chatovací AI robot ChatGPT společnosti OpenAI mění hru...

28.2.2023
Zapomeňte na mýty o modelu nulové důvěry
Jedním z nejnovějších "módních trendů" v oblasti kybernetické bezpečnosti je model zabezpečení s nulovou důvěrou...

27.2.2023
Upozorňujeme na zneužití dokumentů OneNote ke stahování malware
Upozorňujeme na zvyšující se počet phishingových kampaní, zneužívajících typicky e-mailové přílohy aplikace Microsoft OneNote...

20.2.2023
Spyware od začátku roku opět posílil, útočníci budou investovat do vylepšení svých strategií
Bezpečnostní experti očekávají, že v nadcházejícím období poroste počet útoků infostealery na české uživatele...

8.2.2023
Řešení pro zajištění kybernetické bezpečnosti jsou drahá, složitá a nemáme na ně čas
Nejčastější překážky v zajištění kybernetické bezpečnosti v českých firmách i v okolních zemích...

6.2.2023
České firmy čelí vlně falešných e-mailů
Ochrana elektronické pošty zůstává i letos jednou z hlavních priorit lokálních poskytovatelů IT bezpečnosti...

30.1.2023
Češi se nebojí, že jim umělá inteligence vezme práci, ale jejího zneužití
Umělá inteligence v různých podobách pomalu ale jistě prostupuje prakticky všemi oblastmi ekonomiky...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Svátek svatého Valentýna přitahuje kyberlumpy.

Sdílej na Facebooku
11.2.2022

Svátek svatého Valentýna přitahuje kyberlumpy.

Valentyn

Svátek všech zamilovaných svádí k častějšímu používání online seznamek, jimž uživatelé svěřují stále více soukromých informací. Větší míra sdílení osobních dat ale vede k tomu, že se někteří uživatelé nechtěně stávají terčem útoků, jako je například doxing - shromažďování a zveřejňování osobních údajů oběti na internetu. Společnost Kaspersky před Valentýnem 2022 zaznamenává větší intenzitu podvodných aktivit a vyzývá uživatele on-line seznamovacích aplikací a webových stránek, aby chránili svá data a zajistili si digitální soukromí. 

Používání seznamovacích aplikací v posledních několika letech prudce vzrostlo: Tinder dosáhl v březnu 2020 za jediný den rekordního počtu 3 miliard hodnocení účastníků, zatímco OkCupid tvrdí, že ročně najde 913 milionů potenciálních partnerů. Nedávná studie společnosti Kaspersky však ukázala, že více než polovina (55 %) respondentů se obává pronásledování ze strany někoho, s kým se seznámili on-line, a že každý šestý uživatel seznamovací aplikace (16 %) byl obětí doxingu. 

Mnohé z těchto aplikací nyní po uživatelích požadují, aby se zaregistrovali prostřednictvím svého účtu na sociálních sítích, čímž se jejich profil automaticky doplní uloženými fotografiemi a osobními údaji, jako je pracoviště nebo škola. Pomocí těchto údajů pak mohou potenciální doxeři snadněji vyhledávat uživatele na internetu a zjišťovat si o nich další informace.


Falešné e-maily s nabídkou seznámení

Údaje uložené v profilech seznamovacích aplikací jsou mimořádně citlivé a pro podvodníky velmi lákavé. Zvýšení požadavků na ochranu osobních údajů vedlo k tomu, že se seznamovací aplikace staly bezpečnějšími. Podle studie společnosti Kaspersky pět nejoblíbenějších seznamovacích aplikací vylepšilo své šifrovací protokoly a začalo více dbát na soukromí uživatelů. Aby tyto údaje lépe zabezpečily, zavedly tyto aplikace placené verze, které uživatelům umožňují například zadat jejich polohu ručně nebo rozmazat fotografie.

Problém se však netýká pouze veřejně dostupných osobních údajů. Analytici společnosti Kaspersky každoročně zaznamenávají zintenzivnění podvodných aktivit v období kolem Valentýna a ani letošní rok není výjimkou. Kromě napodobování populárních seznamovacích aplikací za účelem shromažďování osobních údajů obětí začali kyberzločinci šířit e-maily, v nichž se vydávají za ženy hledající partnery. Tyto e-maily obsahují odkaz na podvodnou stránku napodobující profil na seznamce a žádají lidi, aby vyplnili formulář s osobními preferencemi ohledně hledaného partnera. Nakonec je uživatel vyzván, aby přidal své bankovní přihlašovací údaje. Netřeba dodávat, že oběť přijde o peníze i osobní data a nedostane žádnou šanci se s někým seznámit.
 
„Seznamovací aplikace otevírají lidem hledajícím partnera spoustu možností. Všechny informace uložené on-line však mohou získat podvodníci, kteří pak oběti připraví o peníze nebo jinak zneužijí jejich důvěry. Této příležitosti se také rychle chápou kyberzločinci, aby získali finanční prospěch. Dobrou zprávou je, že seznamovací aplikace jdou správným směrem a umožňují uživatelům navazovat bezpečnější kontakty. Jakkoli mohou být tyto interakce někdy skvělé, opatrnost je vždy na místě. I když si myslíte, že jste na internetu dostatečně zkušení a opatrní, vždy existují způsoby, jak si zlepšit digitální bezpečnost. Díky tomu se pak můžete těšit z konverzace s vědomím, že jste vy i vaše osobní údaje v bezpečí,“ říká Anna Larkina, bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.

Potřeba bezpečnějšího přístupu k on-line seznamování je ještě aktuálnější v období kolem Valentýna, kdy se na seznamovací aplikace a webové stránky připojuje více lidí než obvykle, aby našli vytoužený protějšek.


Společnost Kaspersky připravila následující doporučení, jimiž by se měli řídit všichni, co si chtějí bezpečně užívat on-line seznamování:

• Nespojujte svůj Instagram (ani jiné účty na sociálních sítích) s profilem v seznamovací aplikaci. Prozradilo by to o vás příliš mnoho potenciálně zneužitelných informací. I když jste si nastavili Instagram na ochranu soukromí a bezpečnost, propojení účtů přináší více rizika než užitku.

• Nesdílejte svoje telefonní číslo ani jiné přístupy ke komunikačním aplikacím. Seznamovací aplikace důrazně doporučují používat jejich vlastní chatovací platformy a je moudré to dodržovat, dokud si nejste jisti, že osobě, se kterou komunikujete, můžete důvěřovat. Také až budete připraveni přejít se svým protějškem na jinou komunikační aplikaci, nastavte ji tak, aby byly vaše soukromé informace chráněny.

• Kyberzločinci se mohou pokusit vylákat některé vaše soukromé údaje, takže buďte ve střehu, pokud vás protějšek požádá o instalaci aplikace do telefonu, návštěvu určité webové stránky nebo se začne vyptávat například na vašeho oblíbeného učitele nebo prvního domácího mazlíčka (což bývají běžné otázky pro zabezpečení přístupu do různých internetových služeb). Co vám hrozí, když nebudete opatrní? Aplikace může být škodlivá, webová stránka může být podvržená a tyto informace mohou někomu pomoci ukrást vaše peníze nebo identitu.

• Dávejte si pozor na chatboty, které vás mohou nalákat k zaslání vašich peněz nebo údajů. Tyto programy slouží pro automatizovanou komunikaci s lidmi, takže pokud máte z chatu divný pocit a pokud odpovědi druhé strany zcela neodpovídají vašim otázkám, můžete předpokládat, že nekomunikujete s člověkem, ale s chatbotem.

• Pokud je to možné, zkuste si v aplikaci změnit nastavení tak, aby se váš profil ukazoval pouze těm lidem, se kterými jste se spárovali. Tak se k vašim údajům nedostane celý svět. Zúžení zobrazení na omezený počet lidí snižuje pravděpodobnost, že se informace na vašem profilu dostanou do nepovolaných rukou.

 

Pokud se chcete dozvědět více o tom, jak mohou technologie změnit seznamování a vztahy, přejděte na tento odkaz.

Přečtěte si, jak může doxing probíhat, a zjistěte, jak minimalizovat riziko odcizení osobních údajů, shlédnutím bezplatného kurzu „Doxing: nebezpečí a prevence“, který vytvořili odborníci na ochranu osobních údajů společnosti Kaspersky společně s Endtab.org.

 

ZDROJ: zpráva společnostni KasperskyCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
HW firewall Sophos
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma