Další aktuality
1.4.2024
Získejte AVG Internet Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

21.3.2024
Přehled hrozeb pro Android: Adware Andreed v únoru posílil, v Česku ho nejvíce stahovali fanoušci aut
Reklamní škodlivý kód se v únoru ukrýval ve falešných hrách různých žánrů. Největší oblibě se v Česku těšila falešná verze hry Car Factory Simulator...

15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Severokorejští hackeři používají vyděračský software

Sdílej na Facebooku
6.8.2020

Severokorejští hackeři používají vyděračský software

Analýza dvou kybernetických útoků na subjekty v Evropě a Asii z jara tohoto roku ukázala, že hackerská skupina Lazarus vlastní a používá VHD ransomware. Tato nechvalně známá APT skupina ze Severní Koreje se tak podle odborníků z Kaspersky rozhodla k velkému strategickému posunu, kdy je nově jejím cílem zisk financí, což je u státem sponzorovaných hackerů velmi neobvyklé.

Skupina Lazarus

V březnu a dubnu tohoto roku informovala řada kyberbezpečnostních organizací včetně Kaspersky o VHD ransomwaru. Tento škodlivý program je navržený tak, aby od svých obětí pod výhružkami získal peníze. Od jiných ransomwarů se však lišil svojí unikátní metodou sebe replikace. Ta spolu s funkcí kompilace údajů o konkrétní oběti dala odborníkům vodítko ukazující na možné zapojení APT hackerské skupiny. Odborníci z Kaspersky nakonec s největší pravděpodobností označili za autora této hrozby skupinu Lazarus, přičemž své tvrzení opírají o analýzu incidentů proti firmám ve Francii a Asii, v nichž byl tento VHD ransomware použit v kombinaci se známými nástroji této skupiny.

Mezi březnem a květnem 2020 proběhla dvě samostatná vyšetřování zaměřená na VHD ransomware. První incident, ke kterému došlo v Evropě, neobsahoval mnoho stop po možných pachatelích. Jeho techniky šíření podobné těm, které používají skupiny APT, ale nechávaly vyšetřovací tým v napnutí. Útok navíc neodpovídal obvyklému modu-operandi známých velkých kyberzločineckých skupin. Podezřelá byla také skutečnost, že byl k dispozici pouze velmi omezený počet vzorků VHD ransomwaru. Tento fakt ve spojení s mizivým počtem veřejně dostupných informací naznačoval, že se tato ransomwarová rodina nejspíš nebude obchodovat na fórech darknetu, jak by tomu v běžných případech bylo.

Druhý útok VHD ransomwarem poskytl odborníkům ucelený obrázek o způsobu šíření infekce a umožnil jim propojit tento ransomware se skupinou Lazarus. Útočníci mimo jiné použili backdoor, který je součástí multiplatformové struktury označené MATA, o které před nedávnem detailně informovala společnost Kaspersky. Tuto strukturu pojí se skupinou Lazarus řada kódových a utility podobností.

Tato zjištění tak dokládají, že za dosavadními kampaněmi s VHD ransomwarem stojí skupina Lazarus. Je to také poprvé, co bylo zjištěno, že se skupina Lazarus uchýlila k cíleným útokům za použití ransomwaru, aby dosáhla finančního zisku.

"Skupina Lazarus je odedávna zaměřena na krádeže financí, ale od útoků WannaCry jsme u nich žádnou jinou aktivitu s ransomwarem neviděli. I když je zřejmé, že se tato skupina nedokáže vyrovnat účinností jiným hackerským skupinám, které provádí cílené útoky ransomwarem, je skutečnost, že se k tomuto kroku odhodlala, přinejmenším znepokojivá. Globální hrozba ransomwaru je už tak dost vysoká. Musíme se tedy ptát, zda jde o izolované experimenty nebo jestli stojíme před novým trendem. Měly by se soukromé společnosti obávat toho, že se stanou obětí státem sponzorovaných hackerů," komentuje Ivan Kwiatkowsky, bezpečnostní odborník z týmu GReAT společnosti Kaspersky.

Aby se firmy nestaly obětí ransomwaru, měly by se podle odborníků řídit následujícími zásadami:

  • Minimalizujte šanci ransomwaru dostat se do vašich systémů skrz phishing a neopatrnost zaměstnanců – poskytněte jim školení v oblasti kybernetické bezpečnosti. K tomu vám pomohou specializované školicí kurzy platformy Kaspersky Automated Security Awareness Platform.
  • Zajistěte včasnou aktualizaci všech softwarů, aplikací a systémů. Používejte bezpečnostní řešení, které má funkci vulnerability and patch management, a které vám pomůže identifikovat dosud neopravené zranitelnosti v síti.
  • Proveďte audit kybernetické bezpečnosti svých sítí a opravte případná slabá místa.
  • Na všech koncových zařízeních a serverech používejte správné bezpečnostní řešení jako je Kaspersky Integrated Endpoint Security. To kombinuje zabezpečení koncových bodů s funkcemi sandboxu a EDR, které odhalí i doposud neznámé hrozby včetně ransomwaru.
  • Zajistěte, že tým vašich bezpečnostních odborníků má neustálý přístup k nejnovějším informacím o kyberhrozbách, technikách a nástrojích kyberzločinců.
  • Ransomware je trestný čin. Pokud se stanete jeho obětí, nikdy neplaťte výkupné. Místo toho nahlaste incident na policii a zkuste vyhledat dešifrovací klíč na internetu – pomoc můžete najít například na stránce: https://www.nomoreransom.org/en/index.html




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma