Další aktuality
28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...

26.3.2025
Algoritmy tvoří naše digitální světy. Jak je ovládnout?
Algoritmy analyzují obrovské množství dat o každém uživateli a na základě vašeho chování a preferencí určují, co by asi bylo nejrelevantnější...

19.3.2025
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify
Agresivní zobrazování reklamy má hlavně negativní vliv na výkon našeho mobilního telefonu a snižuje nám uživatelský komfort...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Sedm nejčastějších chyb při zálohování

Sdílej na Facebooku
26.11.2024

Všichni máme data, o která nechceme přijít. Zálohování je proto důležité nejen v pracovním životě. Jaké varianty záloh existují a jakých chyb se vyvarovat?

Ztrátu dat může zavinit malware, ztráta zařízení ale i obyčejná technická nebo lidská chyba. Pokud v takovém případě máte svoje fotografie a dokumenty uložené jen v poničeném zařízení bez zálohy na externí médium, můžete o ně i zcela přijít.

Zálohování je komplexní činnost, doporučujeme ji předem pořádně promyslet. Kopírovat ručně data na nějaký externí disk není zpravidla příliš komfortní ani spolehlivé řešení. Je důležité zmínit, že aby vaše data byla v bezpečí, je důležité také správně zabezpečit telefon či notebook.

Kde uchovávat data?
Je důležité uvážit, že žádné médium není nezničitelné a mají omezenou životnost. Technologie se také velmi rychle mění, řada notebooků už dnes například nemá optickou mechaniku pro čtení CD a DVD.

Co je nejlepší? Hybridní zálohování. Jde o přístup, který kombinuje ukládání dat přímo v zařízení (případně na externím paměťovém disku) a v cloudu. Existují tak 2 kopie dat, což minimalizuje rizika spojená se ztrátou dat.

Ve firemním prostředí se doporučuje pokročilejší princip 3-2-1, kdy máte 3 kopie dat, na 2 různých typech médií a z toho alespoň 1 kopie je mimo pracoviště.

Jsou cloudy pro zálohování bezpečné?
Ke cloudovému úložišti zpravidla přistupujete přes službu třetí strany, typicky využíváte OneDrive, Google Disk, iCloud. Je nutné si uvědomit, že takto poskytujete svá data nějakému subjektu a částečně tak nad nimi ztrácíte kontrolu. Proto je důležité vybrat si důvěryhodného poskytovatele.

Velkým lákadlem těchto služeb nastavení automatické synchronizace. Nevýhodou je fakt, že takto mohou být vaše data zranitelná. Pokud váš počítač napadne ransomware a zašifruje všechny soubory v počítači, může se díky synchronizaci dostat i na vaše cloudové úložiště. Experti často doporučují provádět synchronizace ručně v odpovídajícím intervalu.

Pokud chcete svá data zálohovat automaticky, je velmi důležité si svůj cloudový účet zabezpečit silným heslem a ideálně také druhým faktorem.

Pro technicky zdatnější uživatelé je řešením pořídit NAS server, hardware, který vám umožní zřídit si vlastní cloudové úložiště. Jeho bezpečnost si pak zajišťují sami a nemusejí poskytovat data třetímu subjektu.

Obecně platí, že cloudové úložiště je tak důvěryhodné, jak důvěryhodný je jeho poskytovatel. Data by se do cloudu měla vždy přenášet zabezpečeným kanálem a ukládat v šifrované podobě. Šifrování obvykle zajišťuje dodavatel cloudu.

 zalohovani-cloud-data-tipy

Sedm chyb při zálohování, kterých byste se měli vyvarovat

1. Nezálohujete vůbec
Jednou z největších chyb je zapomenout zálohovat úplně. Desetina Čechů si myslí, že zálohování není potřeba. Opak je pravdou, cenné vzpomínky nebo dokumenty lze ztratit velmi snadno a ne vždy je možné je obnovit.

Data, která se pravidelně nemění, můžete zálohovat méně často, ale například pracovní soubory doporučujeme ukládat pravidelně, aby nedošlo ke ztrátě aktuálních verzí.

2. Kopie je ve stejném zařízení jako originál
Ve firemním prostředí existuje pravidlo pro zálohování 3-2-1. Tedy, že mají existovat 3 kopie, na minimálně 2 médiích a alespoň 1 musí být mimo pracoviště. Toto pravidlo je pro soukromá data zbytečně složité. Přesto dobře ilustruje, jak byste nad zálohou měli přemýšlet.

Pokud si uložíte kopii dat do počítače, ve kterém je i originál, postrádá například v případě odcizení zařízení zálohování smysl. Vždy si svou zálohu uložte na jiné médium, které není k počítači připojené neustále.

3. Netestujete zálohy
Jak bylo zmíněno v tabulce výše, každé médium má nějakou životnost. Je dobré jednou za čas ověřit, zda uložená data ještě lze z média přečíst a zda jsou přístupná.

4. Nezálohujete pravidelně
Zálohujte systematicky a pravidelně. Představte si, že píšete knihu a dokument s textem byste zálohovali jen na začátku každého měsíce. Pokud by se dokument poškodil nebo ztratil, přijdete o několik týdnů práce.

5. Neoznačíte si zálohované soubory
Nezapomeňte po zálohování srozumitelně zálohu označit. V případě, že budete potřebovat obnovit některé soubory ze zálohy, budete mít lepší přehled o tom, kde co hledat.

6. Nesprávné uložení záloh (např. cloudová synchronizace)
Automatická synchronizace dat do cloudových úložišť může být výhodná, ale zároveň i riziková. Pokud zařízení napadne ransomware, může tento škodlivý software infikovat i synchronizovaná data v cloudu. Doporučuje se používat cloudová úložiště s opatrností a nastavit například časově omezené synchronizace nebo mít offline kopie dat.

7. Používáte nedostatečné nebo zastaralé zálohovací médium
Každé úložné médium má svou životnost, například pevné disky nebo optická média se časem mohou poškodit. Pokud jsou zálohy uloženy na zastaralých nebo poškozených médiích, mohou být data při obnově nečitelná. Pokud ale své zálohy jednou začas zkontrolujete, můžete je případně včas uložit na jiné aktuálnější médium.

Zdroj: dvojklik.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma