Všichni máme data, o která nechceme přijít. Zálohování je proto důležité nejen v pracovním životě. Jaké varianty záloh existují a jakých chyb se vyvarovat?
Ztrátu dat může zavinit malware, ztráta zařízení ale i obyčejná technická nebo lidská chyba. Pokud v takovém případě máte svoje fotografie a dokumenty uložené jen v poničeném zařízení bez zálohy na externí médium, můžete o ně i zcela přijít.
Zálohování je komplexní činnost, doporučujeme ji předem pořádně promyslet. Kopírovat ručně data na nějaký externí disk není zpravidla příliš komfortní ani spolehlivé řešení. Je důležité zmínit, že aby vaše data byla v bezpečí, je důležité také správně zabezpečit telefon či notebook.
Kde uchovávat data?
Je důležité uvážit, že žádné médium není nezničitelné a mají omezenou životnost. Technologie se také velmi rychle mění, řada notebooků už dnes například nemá optickou mechaniku pro čtení CD a DVD.
Co je nejlepší? Hybridní zálohování. Jde o přístup, který kombinuje ukládání dat přímo v zařízení (případně na externím paměťovém disku) a v cloudu. Existují tak 2 kopie dat, což minimalizuje rizika spojená se ztrátou dat.
Ve firemním prostředí se doporučuje pokročilejší princip 3-2-1, kdy máte 3 kopie dat, na 2 různých typech médií a z toho alespoň 1 kopie je mimo pracoviště.
Jsou cloudy pro zálohování bezpečné?
Ke cloudovému úložišti zpravidla přistupujete přes službu třetí strany, typicky využíváte OneDrive, Google Disk, iCloud. Je nutné si uvědomit, že takto poskytujete svá data nějakému subjektu a částečně tak nad nimi ztrácíte kontrolu. Proto je důležité vybrat si důvěryhodného poskytovatele.
Velkým lákadlem těchto služeb nastavení automatické synchronizace. Nevýhodou je fakt, že takto mohou být vaše data zranitelná. Pokud váš počítač napadne ransomware a zašifruje všechny soubory v počítači, může se díky synchronizaci dostat i na vaše cloudové úložiště. Experti často doporučují provádět synchronizace ručně v odpovídajícím intervalu.
Pokud chcete svá data zálohovat automaticky, je velmi důležité si svůj cloudový účet zabezpečit silným heslem a ideálně také druhým faktorem.
Pro technicky zdatnější uživatelé je řešením pořídit NAS server, hardware, který vám umožní zřídit si vlastní cloudové úložiště. Jeho bezpečnost si pak zajišťují sami a nemusejí poskytovat data třetímu subjektu.
Obecně platí, že cloudové úložiště je tak důvěryhodné, jak důvěryhodný je jeho poskytovatel. Data by se do cloudu měla vždy přenášet zabezpečeným kanálem a ukládat v šifrované podobě. Šifrování obvykle zajišťuje dodavatel cloudu.
Sedm chyb při zálohování, kterých byste se měli vyvarovat
1. Nezálohujete vůbec
Jednou z největších chyb je zapomenout zálohovat úplně. Desetina Čechů si myslí, že zálohování není potřeba. Opak je pravdou, cenné vzpomínky nebo dokumenty lze ztratit velmi snadno a ne vždy je možné je obnovit.
Data, která se pravidelně nemění, můžete zálohovat méně často, ale například pracovní soubory doporučujeme ukládat pravidelně, aby nedošlo ke ztrátě aktuálních verzí.
2. Kopie je ve stejném zařízení jako originál
Ve firemním prostředí existuje pravidlo pro zálohování 3-2-1. Tedy, že mají existovat 3 kopie, na minimálně 2 médiích a alespoň 1 musí být mimo pracoviště. Toto pravidlo je pro soukromá data zbytečně složité. Přesto dobře ilustruje, jak byste nad zálohou měli přemýšlet.
Pokud si uložíte kopii dat do počítače, ve kterém je i originál, postrádá například v případě odcizení zařízení zálohování smysl. Vždy si svou zálohu uložte na jiné médium, které není k počítači připojené neustále.
3. Netestujete zálohy
Jak bylo zmíněno v tabulce výše, každé médium má nějakou životnost. Je dobré jednou za čas ověřit, zda uložená data ještě lze z média přečíst a zda jsou přístupná.
4. Nezálohujete pravidelně
Zálohujte systematicky a pravidelně. Představte si, že píšete knihu a dokument s textem byste zálohovali jen na začátku každého měsíce. Pokud by se dokument poškodil nebo ztratil, přijdete o několik týdnů práce.
5. Neoznačíte si zálohované soubory
Nezapomeňte po zálohování srozumitelně zálohu označit. V případě, že budete potřebovat obnovit některé soubory ze zálohy, budete mít lepší přehled o tom, kde co hledat.
6. Nesprávné uložení záloh (např. cloudová synchronizace)
Automatická synchronizace dat do cloudových úložišť může být výhodná, ale zároveň i riziková. Pokud zařízení napadne ransomware, může tento škodlivý software infikovat i synchronizovaná data v cloudu. Doporučuje se používat cloudová úložiště s opatrností a nastavit například časově omezené synchronizace nebo mít offline kopie dat.
7. Používáte nedostatečné nebo zastaralé zálohovací médium
Každé úložné médium má svou životnost, například pevné disky nebo optická média se časem mohou poškodit. Pokud jsou zálohy uloženy na zastaralých nebo poškozených médiích, mohou být data při obnově nečitelná. Pokud ale své zálohy jednou začas zkontrolujete, můžete je případně včas uložit na jiné aktuálnější médium.
Zdroj: dvojklik.cz