Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Rok 2016 prozatím ovládají vyděračské potvory...

Sdílej na Facebooku
2.9.2016

Vyděračské potvory jsou v roce 2016 opět na výrazném vzestupu...

Ransomware

Podle zprávy The Reign of Ransomware společnosti Trend Micro byl v prvním pololetí roku 2016 zaznamenán například 172% nárůst hrozeb typu ransomware, ztráty dosahující tří miliard dolarů způsobené využitím podvodných firemních emailů (Business Email Compromise – BEC) a téměř 500 nových zranitelností v široké škále produktů.

„Ransomware může ochromit jakoukoli organizaci a špičkoví počítačoví zločinci využívající ransomware se neustále zdokonalují. Využívají k tomu veškerou svoji kreativitu a firmy tak udržují v trvalém napětí,“ řekl Raimund Genes, technický ředitel společnosti Trend Micro. „Jde o trend, který dominuje celému prvnímu pololetí letošního roku a způsobuje obrovské ztráty celé řadě odvětví.“

Mezi hlavní zjištění prvního pololetí roku 2016 patří:

  • Dominantní hrozbou je ransomware: výskyt hrozeb typu ransomware se ve srovnání s rokem 2015 během prvního pololetí 2016 takřka zdvojnásobil, když narostl o 172 %. Jednotlivé varianty jsou navíc navržené tak, aby útočily na všechny úrovně síťové infrastruktury.
  • Útoky a podvody prostřednictvím firemních emailů (BEC) se šíří po celém světě: FBI uvedla, že v roce 2016 měl tento typ útoku na kontě již více než 22 000 obětí s celkovou škodou více než tři miliardy amerických dolarů.
  • Častější využívání exploit kitů:klesajícíoblibu exploit kitu Angler lze přičíst zatčení padesáti počítačových zločinců. Uvolněné místo nicméně zaujaly konkurenční kity, jako jsou například Rig and Sundown a podobné.
  • Nárůst počtu zranitelností v Adobe Flash a IoT platformách: společnost Trend Micro spolu s iniciativou Zero Day Initiative informovala o několika významných zranitelnostech v prohlížečích a jádrech systémů odhalených v průběhu soutěže Pwn2Own.
  • Případy narušení dat se šíří napříč různými průmyslovými odvětvími: během prvního pololetí letošního roku se s narušením dat setkaly organizace jak ze soukromého, tak i veřejného sektoru. Mezi oběti patří například Myspace a Verizon, několik nemocnic i vládních subjektů.
  • Novinky v malwaru zaměřeném na prodejní místa vedou k novým útokům: součástí hrozeb typu FastPoS (Fast Point-of-Sale) jsou funkce zaměřené na krádeže související s kreditními kartami, které cílí na malé i středně velké firmy po celém světě. Svoji premiéru si odbyl také FighterPoS, který přišel s vlastnostmi typickými pro worm hrozby umožňujícími šířit infekci napříč síťovou infrastrukturou.
  • Exploity při svých útocích oživují staré známé zranitelnosti: v první polovině roku 2016 došlo k nárůstu zneužití zranitelnosti Shellshock, a to v objemu několika tisíc nových exploitů měsíčně. V této souvislosti je vhodné připomenout přínosy virtuálního záplatování, které umožňují v případě objevení nových zranitelností rychleji zabezpečit korporátní sítě.  
  • Počítačovým zločincům se navzdory očekávání daří zneužívat trojské koně v bankovnictví: po zatčení autorů Dyre zvýšily své aktivity další trojské koně, jako je například QAKBOT. Tato varianta usiluje o získání klíčových informací včetně přístupových údajů, podrobností o návycích uživatelů i dalších citlivých dat.

Celkem bylo v prvních šesti měsících letošního roku identifikováno 79 nových typů ransomwaru, což převyšuje počet nových typů zjištěných v průběhu celého roku 2015. Staré i nové varianty způsobily americkým korporacím ztrátu ve výši 209 miliónů dolarů. Nejvíce útoků typu ransomware má, podobně jako podvody BEC, původ v elektronické poště – celkově jde o 58 %.

Průzkum potvrdil jak rozšiřování, tak i evoluci zranitelností a exploit kitů. Angler sice své pozice vyklízí, nicméně jeho místo zastoupily další exploit kity, jako je například Neutrino. S cílem zajistit aktuálnost a vysokou efektivitu exploit kitů jsou tyto nástroje neustále rozšiřovány o „podporu“ nových zranitelností i nového ransomwaru. Další příležitosti pro infikování sítí prostřednictvím exploit kitů navíc útočníkům i nadále poskytuje neaktualizovaný software.

V první polovině roku 2016 společnost Trend Micro odhalila 473 zranitelností v široké škále produktů – 28 zranitelností se týkalo Adobe Flash a 108 nástroje Web Access firmy Advantech.

„Počítačoví zločinci jsou naneštěstí v přizpůsobování svých metod velmi flexibilní a pružně reagují na každou námi vymyšlenou záplatu nebo řešení,“ řekl Ed Cabrera, ředitel bezpečnosti společnosti Trend Micro. „Tento stav přináší firmám i běžným domácím uživatelům velké komplikace, protože s každým řešením zjištěného problému se změní i hrozba. Problémům lze ovšem předcházet a připravit se na ně. Implementace nejnovějších bezpečnostních řešení, virtuální záplatování a vzdělávání zaměstnanců jsou ty správné postupy, které vedou ke zmírnění rizik ze všech úhlů pohledu.“

Souhrn zprávy The Reign of Ransomware je k dispozici zde.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma