Dle nejnovější analýzy detekčních dat bezpečnostní experti v říjnu zatím potvrdili, že dominantními hrozbami jsou pro české telefony s platformou Android falešné verze mobilních her. V říjnu se staly zdrojem adwaru Andreed a trojského koně Agent.FBE.
"Na základě posledních analýz můžeme říct, že Česko zaplavily cracknuté verze her, které obsahují různé typy kybernetických hrozeb. V tuto chvíli zcela vytlačily jiný malware, a to i bankovního trojského koně Cerberus. V říjnu se jednalo o širokou paletu různých herních žánrů. Adware Andreed se objevoval nejvíce ve hře se závodní tématikou Car Parking Multiplayer. Trojský kůň Agent.FBE se šířil v dobrodružných, bitevních i strategických hrách. Útočníci v jeho případě zneužili také verzi známé plošinovky – hry Geometry Dash. Ačkoli by se mohlo zdát, že tato stále se opakující strategie už nebude fungovat, opak je evidentně pravdou. Útočníci zcela jistě zkouší šířit i méně nebezpečný škodlivý kód prostřednictvím aplikací pro volný čas. Očekávají, že uživatelé všech věkových kategorií budou před koncem roku tuto zábavu vyhledávat," říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.
V říjnu pak výše zmíněné hrozby doplnila škodlivá aplikace FakeApp.AFZ, na kterou bezpečnostní experti z ESETu upozornili již minulý měsíc. Útočníci ji nejčastěji šířili ve falešné verzi aplikace Super AI.
"Ačkoli všechny říjnové hrozby pro platformu Android nepatří k těm nejzávažnějším typům škodlivých kódů, jako je například spyware nebo ransomware, i adware nebo trojské koně mohou představovat rizika pro naše finance a data. Mohou například provádět v zařízení změny, kterých si uživatelé na první pohled nevšimnou, nebo odkazovat na nebezpečné webové phishingové stránky. Útočníci škodlivé kódy zabalí do domnělých aplikací známých značek. Proto bych rád apeloval na uživatele, aby dbali na to, odkud si aplikace pro své chytré telefony stahují. Na jejich falešné a nebezpečné verze narazí především v neoficiálních obchodech třetích stran, které nabízejí hry ve výhodných balíčcích, zcela zdarma nebo ve verzích, které nikde jinde nejsou dostupné. Doporučil bych jim také, aby si o těchto rizicích promluvili se svými dětmi, které, pokud mají své první smartphony, patří také mezi cíle útočníků," varuje Jirkal.
Škodlivá aplikace FakeApp.AFZ je určená pro cryptoscam
Také v říjnu zneužili útočníci popularity nástrojů umělé inteligence. Pod falešnou verzi nástroje Super AI – Powered by ChatGPT ukryli škodlivou aplikaci FakeApp.AFZ, která může po otevření zaregistrovat uživatele do tzv. cryptoscamu.
"Útočníci využívají škodlivý kód FakeApp.AFZ k zacílení na oběti, které zajímá investování. Má podobu jednoduché aplikace, která uživatelům zobrazuje webové stránky s možnostmi investovat své peníze. Známý nástroj a značka má působit jako návnada a přesvědčit je, že je vše bezpečné a spolehlivé. Útočníci dokonce nechají peníze svých obětí chvíli vydělávat a umožní jim je vybrat, aby si u nich vybudovali důvěru a oni posílali postupně stále větší částky. Je ale samozřejmě jen otázka času, kdy o ně uživatelé definitivně přijdou," vysvětluje podvod Jirkal.
Bezpečnostní experti lidem doporučují, aby si ještě před začátkem investování zjistili co nejvíce informací o vybrané službě na internetu. Další podvedení lidé si to totiž pravděpodobně nenechají pro sebe a na podvod upozorní. V případě internetových podvodů je podle nich důležitá celková obezřetnost a zdravá skepse. Platí to jak pro služby, které jsou někde v nabídce zadarmo, tak i pro ty, které slibují pohádkové zbohatnutí. I v případě hrozeb v podobě adwaru a trojských koní by si uživatelé měli pořídit spolehlivý bezpečnostní software, který jim dnes nabízí ke klasické ochraně před malwarem i řadu užitečných funkcí.
"Pro ochranu svých dat mohou uživatelé využít například zabezpečenou složku ESET Folder Guard, kterou jsme představili v aktualizované nabídce řešení pro domácnosti letos na podzim. Chrání cenná data uživatelů před malwarem, který se je snaží poškodit. Uživatelé mohou vytvořit až několik zabezpečených složek, ke kterým budou mít přístup jen důvěryhodné a uživatelem povolené aplikace," dodává Jirkal z ESETu.
Nejčastější kybernetické hrozby v České republice pro platformu Android za říjen 2024:
Zdroj: eset.cz