Na vir napadající routery neplatí doporučení bezpečnostních expertů, dokáže obejít i silná hesla do nastavení routerů...
Jak jsme již informovali, pomocí napadených routerů se kyberlumpi snaží uživatele přesměrovat na podvodné stránky a dostat do počítače škodlivý kód. Ten se projevoval například výzvou k aktualizaci Flash Playeru a uživatel, který chtěl v dobré víře Flash aktualizovat si do počítače potvoru nainstaloval vlastně "dobrovolně". Výzvy k aktualizaci se pochopitelně zobrazují i při pokusu o navštívení legitimního a čistého webu, protože na podvodné stránky uživatele nasměruje právě infikovaný router.
Smůlou v tomto případě je, že router nezabezpečí ani silné heslo do nastavení, protože jiná ochrana routeru je vlastně nulová. Do většiny routerů totiž nelze na rozdíl od klasických počítačů implementovat antivir ani jiné bezpečnostní prvky.
Napadený router lze vyléčit jeho uvedením do továrního nastavení, tedy "tvrdým resetem". Jak to provést se uživatel může dozvědět z dokumentace k routeru. Většinou postačí stisknout a nekolik veřin držet malé tlačítko "Reset", které bývá na zadní straně routeru a bývá schováno v malém otvoru - na stisknutí je tedy nutné použít například špendlík, párátko nebo hrot tužky. Router se pak většinou "rozbliká", čímž signalizuje provední resetu. Pak je nutné router znovu nakonfigurovat. Doporučení ohledně aktualizace firmware routeru, nastavení silného hesla a vypnutí vzdálené konfigurace routeru přes webové rozhraní ale stále platí, protože jiná ochrana vlastně neexistuje. Kromě toho je vhodné mít v počítačích nainstalován kvalitní antivir s firewallem, který je většinou schopen přesměrování na podvodné stránky odhalit.