Další aktuality
8.7.2025
Jak dostat nazpět peníze z podvodníka?
Chargeback umožní bance naúčtovat peníze obchodu a vrátit je na kartu zákazníkovi. Reklamovat takto je možné pouze platby kartou...

7.7.2025
ESET: Útočníci si výrazně zlepšili češtinu, přesvědčivými e maily v červnu opět nejvíc šířili infostealer Formbook
Malware Agent.CLE útočníci schovávali pod přílohy, které se tvářily jako objednávky...

3.7.2025
Kyberzločinci mají novou zbraň – k telefonním podvodům využívají AI boty
Kyberzločinci mohou s pomocí AI vytvářet přesvědčivé texty, audio-vizuální materiály i interaktivní chatboty...

2.7.2025
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

27.6.2025
Hrozby pro Android: Útočníci se chystají na léto, v květnu mezi hrozbami nechyběl adware ani zloděj dat
Pozornost bezpečnostních expertů se tentokrát zaměřila právě na zmíněný škodlivý kód Agent.FIV. Ten se letos na předních místech statistiky objevil poprvé...

25.6.2025
36 tisíc skenů za sekundu – analýzy provozu dokládají, jak si kyberzločinci mapují prostor
Tento masivní nárůst automatizovaného průzkumu znamená, že útočníci mají téměř v reálném čase přehled o možných způsobech útoku na různorodé cíle...

23.6.2025
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.com!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

20.6.2025
Útočníci si střihli podvody s CapCut
Boom generativní umělé inteligence (AI) je bohužel také živnou půdou pro kyberzločince a podvodníky...

18.6.2025
ESET: Česko bylo v květnu terčem organizované skupiny útočníků, škodlivé kódy nakoupili na dark webu
Že jde o konkrétní útok na Česku republiku, dokazují i e-maily v češtině včetně českých překladů příloh, které obsahovaly zmíněné škodlivé kódy...

9.6.2025
Jak poznat podvodný e-shop?
Některé e-shopy vyvolají podezření ihned. U jiných si nemusíme být jistí. Každý obchod si můžete prověřit, zda není falešný...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Před hackery nejsou v bezpečí ani domácí mazlíčci

Sdílej na Facebooku
27.7.2018

Představa, že by se domácí mazlíčci mohli stát obětí hackerů, byla do nedávna přinejmenším nadsazená. Pokud si ale uvědomíme, že jsme čím dál více obklopeni moderními technologiemi a zařízeními pro chytré domácnosti, mezi které počítáme televizory, bezpečnostní kamery, termostaty nebo osvětlení, nabývá už tato představa reálnějších kontur. Digitální technologie připojené k internetu už totiž dorazily i do oblasti chovatelství, a tak se můžeme setkat s psími obojky vybavenými GPS lokátory nebo elektronickými dávkovači potravy, které jsou řízeny mikropočítačem. Fakt, že se dají tyto technologie ovládat na dálku a jsou připojené k internetu, z nich tvoří potenciální cíl hackerů. Jaké problémy mohou špatně zabezpečené technologie pro domácí mazlíčky způsobit, se dočtete v tomto článku.

hacking - nebezpečí pro domácí mazlíčky

Odborníci ze společnosti Kaspersky Lab, která se zabývá počítačovou bezpečností, objevili slabiny v řadě oblíbených zařízení pro sledování pohybu domácích mazlíčků, tzv. pet trackers. Špatné zabezpečení se objevilo u několika populárních značek, mezi které patří Kippy Vita, Nuzzle, Tractive, Weenect a Whistle. Tak jako u všech zařízení, která jsou připojena k internetu prostřednictvím Wi-Fi sítě, umožňují zranitelnosti trackerů neoprávněný přístup cizích uživatelů do této sítě. Kvůli tomu jsou zvýšenému nebezpečí vystaveny citlivé informace uložené na jiných zařízeních a připojených ke stejné síti.

Mezi nejčastější zranitelnosti, které odborníci objevili, patří:

  • Propojení trackerů s mobilní aplikací pomocí Bluetooth, které nevyžaduje žádné ověření pro spárování – absence autorizace
  • Trackery a aplikace přenášejí osobní data, jako jsou jméno vlastníka, e-mailová adresa nebo zeměpisné údaje
  • Zařízení umožňují v případě, že někdo naruší Wi-Fi přenos uživatelovy sítě, man-in-the-middle útoky. Trackery zároveň nevyužívají zabezpečené protokoly HTTPS
  • Autorizační tokeny a GPS souřadnice se v zařízení ukládají, aniž by došlo k jejich zašifrování
  • Do zařízení lze nainstalovat falešný firmware
  • Kdokoliv může do trackerů zaslat jakékoliv příkazy, aniž by zařízení zkontrolovalo jeho uživatelské ID

Trackery používají především pejskaři, kteří chtějí mít přehled o tom, kde se zrovna nachází jejich čtyřnohý přítel v době, kdy ho nemají přímo na očích. Malá zařízení, která mají psi zpravidla připnuté k obojku, zasílají v minutových intervalech přesné GPS souřadnice do aplikace v páníčkově mobilu. Zařízení, která postrádají základní bezpečnostní prvky, tak dávají kyberzločincům velkou šanci zmocnit se těchto přesných dat o momentální poloze domácího mazlíčka. Stejně tak hackeři mohou vysledovat pravidelnou trasu venčení, což jim poskytuje dostatek informací pro případný únos čtyřnohého člena domácnosti.

Únosy psů a v menší míře i koček se staly poměrně častým jevem. Dokládají to statistiky britské pojišťovny Direct Line, podle které bylo jen v roce 2016 tamní policii nahlášeno 1 774 krádeží psů. Podrobnější analýza pojišťovny ale ukázala, že až 1,5 milionu Britů někdo v průběhu posledních 5 let odcizil jejich hafana. Motivace lupičů přitom bývá různá. Od zneužití psů pro účely psích zápasů, přes jejich následný chov až po držení psa jako rukojmího, kdy za jeho propuštění musí majitel zaplatit výkupné. Jen pro představu, obchod s domácími mazlíčky dosahuje v Evropské unii tržeb okolo 1,3 miliardy eur. Cena ukradeného psa s dobrým rodokmenem, kterého chce jeho nový "majitel" prodat po internetu, tak může snadno přesáhnout 30 000 korun.

"Zranitelnosti v aplikacích a trackerech dávají hackerům šanci, jak zjistit přesnou polohu domácího mazlíčka nebo v případě únosu odeslat falešné souřadnice. I když jsme doposud žádný takový případ nezaznamenali, informace, které tato zařízení přenášejí, by k tomu mohly velkou měrou pomoci. V každém případě však trackery mohou kyberzločincům poskytnout cenné informace, kterými jsou e-mailové adresy, přístupová hesla a další osobní údaje," varuje Roman Unuchek ze společnosti Kaspersky Lab.

GPS trackery neohrožují jen domácí mazlíčky, ale životu nebezpečné mohou být i pro divoká zvířata. V nedávné době jsme mohli narazit na smutné zprávy z Afriky nebo Indie, kde pytláci zneužili GPS lokátory, které na sobě měla některá ohrožená zvířata. Konkrétně v Indii touto technologií vybavili ochránci a rangeři 2,5 letého tygra, aby mohli sledovat jeho pohyb a v případě nutnosti mu pomoci. Bohužel došlo k pravému opaku a technologie pomohla pytlákům tygra vystopovat. Jeho smutný konec tak bohužel stojí na počátku nové kyberbezpečnostní techniky "cyber-poaching", kterou lze přeložit jako "kyber-pytláctví".

Bezpečnostní odborníci z Kaspersky Lab berou rizika spojená se zařízeními IoT, která jsou připojena do domácí Wi-Fi sítě, velmi vážně. Chytré trackery jsou jen jedním z mnoha propojených zařízení, která mohou kyberzločincům sloužit jako vstupní brána do uživatelovy sítě. Případné škody se tak nemusejí týkat pouze daného zařízení, ale i dalších komponent připojených ke stejné Wi-Fi síti. Kaspersky Lab nahlásila výše zmíněné zranitelnosti trackerů jejich výrobcům, kteří je ve valné většině opravili.

 



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma