ZDROJ: www.zive.cz
Spoluzakladatel Googlu Sergey Brin v rozhovoru pro list The Guardian řekl, že Facebook a Apple kvůli jejich uzavřenosti považuje za hrozbu svobodného webu.
Principy svobody a otevřenosti, které jsou spojené s počátky internetu, čelí dosud největším hrozbám v historii. V rozhovoru pro list The Guardian to řekl spoluzakladatel Googlu Sergey Brin. Ohrožení přichází z více stran – svobodné základy webu podle Brina narušují jak státní instituce, tak zábavní průmysl a některé velké firmy – jako například Facebook nebo Apple.
„Po celém světě se proti otevřenému internetu spojují velmi vlivné síly, kterých se obávám víc, než kdykoliv předtím. Je to děsivé," uvedl Brin.
Zásahy do svobody internetu ze strany státu jsou známé. Nejkřiklavější je cenzura webu a omezování elektronické komunikace v zemích s autoritářskými vládami – například v Číně, Saudské Arábii nebo v Íránu. Podle mnohých kritiků by podobný efekt měly rovněž kontroverzní projednávané smlouvy ACTA, SOPA a další. Do podobné kategorie by ostatně mohlo spadat také plánované zavedení pravidel kybernetické bezpečnosti v rámci Evropské unie.
Sergey Brin, který je považovaný za hlavního iniciátora stažení Googlu z Číny v roce 2010, mluví o tom, jak dříve nevěřil tomu, že je možné internet dlouhodobě účinně kontrolovat. „Myslel jsem si, že není cesty, jak vrátit vypuštěného džina zpět do láhve. Ukazuje se ale, že to možné je," uvedl.
Google sice udělal gesto a se svým vyhledávačem Čínu opustil, největší internetový trh světa se mu ale i přesto zdá být dobrý. Hodlá se na něj totiž vrátit skrze Android.
Po částečném odchodu Googlu z Číny se ani přes různé nátlaky situace příliš nezměnila. Číňané sice mohou částečně cenzuru internetu obcházet přes sociální sítě (kopie Twitteru apod.), tamní vláda nicméně zvažuje systém, který by uživatele internetu nutil v síti vystupovat pod svými skutečnými jmény.