Podle společnosti AVG si pouze 26% uživatelů v posledním půl roce aktualizovalo antivir
21.11.2011
Jen asi čtvrtina českých uživatelů si v poslední půl roce nainstalovalo novější verzi svého antiviru.
Většina současných studií o počítačových hrozbách má jednu společnou věc - počítačová kriminalita je na vzestupu a roste také sofistikovanost útoků. Důkazem budiž nejen stoupající profit kyberzločinců, ale také již zmíněný rostoucí počet útoků nebo například rozšíření pole působnosti zločinců na sociální sítě.
Průzkum společnosti AVG konstatuje, že 47% uživatelů sociálních sítí již má neblahou zkušenost s malware a 20% jich má zkušenosti se zneužitím či krádeží své počítačové identity. A možná se ani není čemu divit - celých 82% uživatelů říká, že svůj antivir pravidelně neaktualizuje.
Jeden z hlavních bodů zprávy je takzvaný „wetware“ fenomén, podle kterého není slabým místem bezpečnostního řetězce technologie, ale spíše lidský prvek - uživatel. Rostoucí riziko pramení nejenom z technologií (softwaru a hardwaru), ale častěji z aktivit uživatelů (wetware). Jedna třetina Evropanů dotazovaných AVG a výzkumnou laboratoří The Future Laboratory neaktualizuje svoji antivirovou ochranu. Vypadá to, že kyberzločinci se stále více zaměřují na lidský faktor, než na stroje – snaží se přimět uživatele ke stahování a instalování škodlivého softwaru, vydávají se za poskytovatele antivirových programů nebo za jiný důvěryhodný zdroj. To znamená, že tímto způsobem obejdou běžné kontroly zabezpečení a vytvářejí z „wetware“ nejslabší článek.
Zásadní zjištění vyplývající ze zmiňované zprávy jsou následující:
- Počítačová kriminalita je na vzestupu, protože nástroje a taktiky, kterých dříve využívali hackeři k narušení strojů a sítí, jsou nyní používány zločinnými skupinami na realizaci bankovních podvodů a krádeží identit
- Chytré telefony již nejsou pouhé telefony, ale představují mini počítače. Uživatelé si ale neuvědomují, že jsou stejně ohroženi před počítačovými zločinci, jako je tomu u počítačů. Pouze 4 % francouzských uživatelů internetu a chytrých telefonů se zajímá o viry, které mohou tyto chytré telefony napadnout. Jen 10 % uživatelů internetu v České republice, 13 % v Rusku a 14 % ve Velké Británii si uvědomuje hrozby a možnosti výskytu virů na jejich mobilních přístrojích včetně tabletů. Peníze tak mohou být odcizeny téměř nepozorovaně pomocí SMS zpráv – zločin, u kterého je nepravděpodobné, že by si ho uživatelé všimli.
- Uživatelé si jsou vědomi potřeby antivirové ochrany, ale téměř jeden z deseti dotazovaných tuto ochranu neaktualizuje. Znepokojivé je, že věková skupina 18-35 (často uváděná jako skupina, která je nejvíce digitálně vzdělaná) je k tomuto faktu lhostejná.
- Vzrůstající včleňování internetu do fyzických systémů a předmetů denní potřeby nás činí zranitelnějšími vůči kybernetickým útokům. Všudypřítomný internet („Internet of Things“) se brzy stane součástí našeho propojeného světa, a tak otevře nové možnosti hackerům způsobovat škody a spouště.
ZDROJ: studie společnosti AVG.