Evropský soud pro lidská práva ve Štarsburku rozhodl, že firmy mohou sledovat soukromé emaily, chat a další elektronickou komunikaci zaměstnanců. Lze tedy dostat za podobné "prohřešky" od zaměstnavatele výpověď??
Soud před nedávnem řešil konkrétní případ zaměstnance, který byl propuštěn na základě toho, že kromě služební komunikace prostřednictvím Yahoo Messengeru zasílal i soukromé zprávy. Zaměstnanec byl seznámen s tím, že není dovoleno zasílat soukromé zprávy a že zprávy mohou být kontrolovány. Navíc také tvrdil, že soukromé zprávy nezasílal.
Rozsudek je svým způsobem průlomový, protože se zatím většina soudů (a to i v Česku) ke kontrole obsahu komunikace stavěla zamítavě s tím, že přípustné je pouze "sledovat činnost zaměstnance na počítači". Případ rumunského inženýra, který v pracovní době vedl korespondenci se svou přítelkyní, tedy může strhnout lavinu podobných případů.
Petr Glogar, advokát z mezinárodní advokátní kanceláře PwC Legal k případu doplňuje, že zaměstnavatelé by s ohledem na ochranu osobních údajů a práv zaměstnance nikdy neměli sledovat obsah internetové komunikace zaměstnanců svévolně a bez dobrého důvodu. Jakákoliv kontrola komunikace by měla mít zcela jasná pravidla, která mají být uvedena například v rámci interních směrnic nebo v pracovních smlouvách.