Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Počet útoků na distanční výukové platformy v druhém pololetí 2020 stoupl o 60 %

Sdílej na Facebooku
3.2.2021

Distanční výuka na školách se stává stále častějším terčem kybernetických útoků. Populární videokonferenční online platformy, které školy využívají pro vyučování na dálku, přitahují pozornost útočníků kvůli protahujícím se opatřením proti šíření koronaviru. Od července do prosince 2020 se podle dat společnosti Kaspersky potýkalo s různými druhy útoků na výukové platformy 270 171 uživatelů, což představuje nárůst o 60 % ve srovnání s prvním pololetím loňského roku. Kaspersky proto přišel s řadou digitálních nástrojů, které pomáhají pedagogům zlepšit kybernetické zabezpečení a ochránit výuku na dálku před zneužitím.

Online výuka

Loni na jaře zasáhlo nucené uzavírání škol přes jednu miliardu školáků na celém světě, protože se tak jednotlivé země snažily zpomalit šíření infekce. Pro mnohé to znamenalo den ze dne přejít na alternativní způsob vzdáleného vyučování, na který však hodně studentů i pedagogů nebylo připraveno – zejména pak z hlediska jejich kybernetické zranitelnosti. Po určitém uvolnění, které přišlo v závěru roku 2020, se školy začátkem roku 2021 opět uzavřely, což vedlo po celém světě, od Británie přes Německo až po Malajsii nebo Spojené státy, k některým nežádoucím důsledkům.

Již v prvním pololetí 2020 společnost Kaspersky zaznamenala velmi významný meziroční nárůst online hrozeb prostřednictvím populárních výukových platforem. Zkušenost s nějakým druhem útoku na videokonferenční aplikaci nebo vzdělávací platformu tehdy zaznamenalo 168 550 uživatelů, což představovalo nárůst o 20 455 % oproti prvnímu pololetí roku 2019. Bohužel, toto číslo rostlo i v druhém loňském pololetí. Od července do prosince 2020 detekovala společnost Kaspersky 270 171 takových útoků, což je o 60 % více než v prvním pololetí 2020.

Drtivá většina obětí si stáhne adware nebo riskware
Zdaleka nejvíce zneužívanou platformou se stal Zoom. To není tak překvapující informace vzhledem k tomu, že Zoom byl z celosvětového hlediska nejoblíbenější platformou pro virtuální porady a schůzky s více než 300 miliony účastníků denně. Druhým nejoblíbenějším byl Moodle, následovaný službou Google Meet. Počet uživatelů, kteří získali osobní zkušenost se zneužitím některé z výukových videokonferenčních platforem, se zvýšil u všech služeb kromě jediné – Google Classroom. Drtivá většina detekovaných hrozeb (98 %) ale nebyly viry, nýbrž spíše obtěžující riskware a adware. Zatímco adware doslova bombarduje uživatele nevyžádanou reklamou, riskware může mít několik různých podob: od automaticky zobrazovaných lišt prohlížeče po stahování nástrojů pro vzdálenou správu, které pak mohou provádět v počítači různé akce bez vědomí a souhlasu uživatele. Trojany tvořily pouze jedno procento zachycených hrozeb.

Uživatelé se obvykle setkali s hrozbami, které se maskovaly jako populární aplikace pro videokonference a výukové online platformy nabízené v neoficiálních online obchodech, jež ale na první pohled připomínají oficiální tržiště. Dalším způsobem šíření byly e-maily se speciálními nabídkami a nebo falešnými oznámeními od provozovatelů videoplatformem využívaných pro distanční výuku.

"Bohužel, dokud nebudou všichni studenti zpátky na prezenční výuce, budou školy a další vzdělávací instituce nadále vítaným cílem kybernetických zločinců, protože tento sektor tradičně příliš neřeší svoje kybernetické zabezpečení. Pandemie ale jasně ukázala, že se to musí změnit – zejména proto, že se k vyučování stále častěji využívají moderní technologie, a je jedno, zda jde o výuku na dálku či nikoli," říká Anton Ivanov, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Bezpečnější distanční výuku pedagogům i jejich žákům zajistí několik nástrojů, včetně online kurzu zaměřeného na osvědčené postupy při kybernetické ochraně, s nimiž přichází společnost Kaspersky.

Pokud se chcete ochránit před malwarem a dalšími online hrozbami, jež se maskují jako doplňkové aplikace pro videokonferenční výukové platformy, řiďte se následujícími radami:

  • Nestahujte žádné neoficiální verze ani úpravy aplikací pro tyto videokonferenční platformy. Vyhledejte si nejprve informace o autorovi aplikace a stahujte je pouze z oficiálních obchodů s aplikacemi.
  • U každého svého internetového účtu používejte unikátní silné heslo. Nemusíte si je všechny pamatovat, stačí používat bezpečnostní řešení, jako je Kaspersky Password Manager, které samo generuje a zajišťuje unikátní silná hesla.
  • Než se rozhodnete stáhnout něco do svého zařízení, ujistěte se, že tak činíte z oficiálního webu dané společnosti. Falešné webové stránky mohou vypadat velmi podobně jako pravé, proto byste si měli před stáhnutím aplikace vždy dvakrát zkontrolovat adresu URL a jak je napsaný název společnosti.
  • Používejte spolehlivé bezpečnostní řešení, jako je například Kaspersky Security Cloud, které poskytuje pokročilou ochranu všem vašim zařízením.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma