Jak bezpečné je podepsat nebo založit petici na internetu?
Dosud jsme se nejčastěji setkávali se sbíráním podpisů k peticím v ulicích měst. S podepisovacím archem nám zástupce organizačního výboru petice představil petici a za co se zasazuje. Nově je proces automatizovaný a občané mohou petice zakládat na webu Portálu veřejné správy.
K podepsání petice se stačí přihlásit Identitou občana. Identita občana nebo také eIdentita je prostředek k ověření totožnosti občana. Po ověření vlastní totožnosti získáte přístup do Identifikačního portálu, který je branou do světa online služeb poskytovaných zejména veřejnou správou. Jak si svou identitu občana založit najdete na Covid portálu.
Portál veřejné správy ePetice vytvořil jediný oficiální web, na kterém lze zakládat petice, jejichž výsledky jsou pro stát závazné. Liší se tak od různých jiných webů, jakým je například petice.com, kde sice petice vznikají, ale jejich výsledky nejsou pro stát závazné.
"Dovedu si představit případy, kdy petici založí podvodník. Jenom k tomu účelu, aby posbíral osobní data," varuje bezpečnostní expert Martin Hron v rozhovoru pro Českou televizi.
Pokud se tedy rozhodnete hlasovat v petici na jiném webu než je ten oficiální, riskujete předání svých osobních dat do rukou kyberzločinců. Doporučujeme proto na jiných webech své údaje neuvádět. Data se dají využít kromě kyberútoku také k zasílání obtěžujících marketingových sdělení nebo spamových e-mailů.
Jak stát dál s elektronickou peticí pracuje?
Na svém webu Ministerstvo vnitra uvádí, že se s peticemi z nástroje ePetice nakládá stejně jako s listinnými peticemi: "Orgán vykonávající státní správu je tak povinen pracovat s obdrženým výstupem z elektronického nástroje tak, jako kdyby obdržel klasickou listinnou petici s tím, že existence osob petentů je na rozdíl od klasické listinné petice ověřena samotným elektronickým nástrojem, resp. charakterem procesu podpory petice stanoveným samotným zákonem o právu petičním." Proces se tedy nemění.
"Zahájení provozu státního petičního nástroje vítám, protože garantuje jak nakládání s osobními údaji podepisujícího podle platné legislativy o ochraně osobních údajů, tak na druhé straně také ověření identity autora petice. To bývá často ono slabé místo v případě používání nejrůznějších volně dostupných služeb na internetu. Podepisující v takovém případě nemá jakékoliv záruky, že jeho údaje nebudou zneužity," doplňuje Martin.