Další aktuality
15.3.2024
Kyberpodvodníci se schovávají za hlasový automat a zneužívají jméno virtuální asistentky Kate
Internetoví podvodníci Volač a Klikač opět spojili své síly. Dejte si pozor ať jim nenaletíte...

14.3.2024
V únoru se v Česku objevil škodlivý kód, který nahrává záznamy přes mikrofon a webkameru
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook v únoru doplnil malware Rescoms. Útočníkům nabízí řadu špionážních funkcí...

13.3.2024
Antivirové Centrum mezi nejlépe hodnocenými na Mapy.cz!
Ceníme toho, když najdete čas a ohodnotíte naši snahu napsáním recenze.

13.3.2024
Velké odhalení ukáže, jak bojovat proti podvodným telefonátům
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost, Policie České republiky a Česká bankovní asociace zahájily novou osvětovou kampaň týkající se podvodných telefonátů, jejichž počet a kvalita v posledních letech výrazně narůstá...

12.3.2024
Hrozba deepfake podvodů roste, obranou je především pozornost zaměstnanců
Podle odhadů české společ­nosti Analytics Data Factory se do konce příštího roku stane velká část českých firem obětí útoku založeného na deepfake...

7.3.2024
Hrozby pro macOS: Zdrojem adwaru byly v únoru falešné aplikace pro stažení torrentů
Nejčastěji detekovanými škodlivými kódy v Česku a na Slovensku byly v únoru pro platformu macOS adware Pirrit, Bundlore a MaxOfferDeal...

26.2.2024
Přehled hrozeb pro Android: Na chytré telefony se opět nejvíce zaměřil adware
Hry, fitness trackery i aplikace ke čtení z ruky – škodlivé kódy pro platformu Android se v lednu objevily opět v celé řadě falešných aplikací...

15.2.2024
Spyware v lednu posílil na pětinu všech detekcí
Nebezpečnými e-mailovými přílohami se i v lednu šířil spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Nejvíce českých příloh zaznamenali bezpečnostní specialisté u password stealeru Fareit...

14.2.2024
V lednu se nově objevila falešná aplikace slibující prolomení zabezpečení iPhonu
Útočníci v lednu lákali české a slovenské uživatele na falešnou aplikaci MinaUSB patcher s funkcemi k provedení tzv. jailbreaku...

1.2.2024
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Online seznamky v roce 2021

Sdílej na Facebooku
8.7.2021

Technologie se již natrvalo zapojily i do navazování vztahů a hledání lásky – nabízejí vše od robotických společníků až po umělou inteligenci, která se nám snaží vybírat dokonalý protějšek. Jejich role posílila obzvláště po roce a půl koronavirového lockdownu, který omezil vzájemné kontakty často jen na digitální komunikaci. Analytici společnosti Kaspersky provedli hloubkovou studii devíti populárních seznamovacích aplikací, aby posoudili jejich bezpečnost po tomto náročném období.

Podobný průzkum provedla společnost Kaspersky již v roce 2017 a výsledky nyní porovnala. Ukázalo se, že seznamovací aplikace jsou z technického hlediska bezpečnější, a to zejména při přenosu dat. Zároveň však stále představují značné riziko, pokud jde o odhalování příliš velkého množství osobních informací, což činí jejich uživatele zranitelnými vůči hrozbám, jako je kyberstalking a doxing.

Online seznamky

Seznamování na večírcích pomalu odzvonilo
Příležitost potkat životní lásku někde na večírku se nám asi stále více vzdaluje, zatímco on-line seznamky zažívají velký boom – a to nejen kvůli pandemii. Uživatelé Tinderu projevili během jednoho dne v březnu 2020 zájem či nezájem o jinou osobu v rekordních třech miliardách případů, zatímco OkCupid zaznamenal od března do května téhož roku masivní 700 % nárůst počtu schůzek. Vzhledem k této rostoucí popularitě se společnost Kaspersky rozhodla zopakovat svůj průzkum seznamovacích aplikací z roku 2017, aby zjistila, co se z hlediska jejich zabezpečení zlepšilo, a co ne.
Společnost Kaspersky v rámci svého průzkumu analyzovala devět populárních a vysoce hodnocených seznamovacích aplikací s globální uživatelskou základnou: Tinder, Bumble, OkCupid, Mamba, Pure, Feeld, Her, Happn a Badoo. Zjistila, že ve srovnání s rokem 2017 se tyto aplikace sice staly z technického hlediska bezpečnějšími, ale hlavní rizika pro soukromí přetrvávají.
V roce 2017 čtyři ze zkoumaných aplikací umožňovaly zachytit data odeslaná z aplikace a mnohé z nich používaly nešifrovaný protokol HTTP. V roce 2021 se však situace výrazně zlepšila. Žádná ze zkoumaných aplikací nepoužívá HTTP a pokud není protokol zabezpečený, nejsou odesílána žádná data.

Potenciálně nebezpečné propojení s účty na sociálních sítích
Přesto u on-line seznamek přetrvávají značné obavy o ochranu soukromí. Většina z nich nabízí, aby si u nich uživatelé zaregistrovali účet prostřednictvím některé z již používaných sociálních sítí (Instagram, Facebook, Spotify, atd.). Pokud to uživatel udělá, jeho profil se automaticky naplní informacemi z dané sociální sítě, jako jsou fotografie a profilové údaje. Uživatelé jsou rovněž vyzýváni ke sdílení jiných informací, například o pracovišti nebo univerzitě. Všechny výše uvedené údaje umožňují snadno vypátrat účty uživatelů seznamovacích aplikací na sociálních sítích a v závislosti na nastavení míry soukromí na nich objevit i řadu dalších osobních informací.
Kromě toho aplikace jako Happn, Her, Bumble a Tinder nutí uživatele sdílet polohu. Některé aplikace, například Mamba, sdílejí vzdálenost uživatelů s metrovou přesností. Happn má další funkci, která uživatelům umožňuje zjistit, kolikrát a na jakých místech se se svým protějškem míjeli.
Přístup k údajům uživatelů, jako je poloha, pracoviště, jméno, kontaktní informace atd., je činí zranitelnými vůči kyberstalkingu, doxingu (kdy jsou dříve soukromé informace zveřejněny s cílem oběť zostudit nebo poškodit) nebo dokonce fyzickému pronásledování. Mamba je přitom jedinou aplikací, která umožňuje uživatelům zdarma rozmazávat svoje fotografie, a Pure je jedinou aplikací, která uživatelům zakazuje pořizovat snímky obrazovky z chatů. V aplikacích bez těchto bezpečnostních prvků hrozí větší riziko, že dojde ke sdílení chatů a fotografií uživatelů bez jejich souhlasu – potenciálně za účelem vydírání nebo doxingu.

Za lepší ochranu soukromí si nechají aplikace platit
Mnoho aplikací má však navíc placené verze a ty obsahují další funkce – často takové, co mohou zvýšit bezpečnost uživatelů. Například v placených verzích aplikací Tinder a Bumble lze ručně vybrat polohu v určitém regionu. Jelikož je udáván pouze region a nikoli konkrétní vzdálenost, je mnohem těžší určit přesnou polohu uživatele. Některé placené verze aplikací, například Happn, zase nabízejí uživatelům režim "inkognito", v němž mohou skrýt svůj profil před těmi, kteří jim nepadli do oka, a cizími osobami.
"Na internetu je vždy náročné najít rovnováhu mezi budováním digitální přítomnosti a zachováním soukromí. Přechod na on-line seznamování vytváří další oblast, kde musí uživatelé zvolit nejvhodnější způsob, jak navázat vztah a zároveň chránit svoji bezpečnost. Naštěstí jsme v posledních několika letech svědky toho, že se seznamovací aplikace ubírají správným směrem a omezují rizika virtuálního randění. Podporují zabezpečení údajů a v placených verzích mnoha aplikací mohou uživatelé provádět takové věci, jako ruční určení polohy nebo rozmazání fotografií. Doufejme, že v budoucnu budou tyto možnosti dostupné ve všech aplikacích zdarma. To nejlepší, co mohou uživatelé udělat pro své bezpečí, je dávat si pozor, jaké údaje o sobě sdílejí, a to jak na svých seznamovacích profilech, tak v konverzacích," konstatuje Tatyana Shishkova, bezpečnostní expertka společnosti Kaspersky.
Pokud jde o budoucnost seznamovacích aplikací, dospěla společnost Kaspersky k několika predikcím a očekáváním, zejména pokud jde o jejich zabezpečení, jako je využití umělé inteligence při ochraně uživatelů před podvody a vytváření ověřených účtů. Tyto a další předpovědi týkající se budoucnosti randění a lásky můžete najít – a také vyjádřit vlastní názor – prostřednictvím projektu Earth 2050.

Pokud chcete bezpečněji používat seznamovací aplikace, zkuste se řídit několika doporučeními odborníků ze společnosti Kaspersky:

  • Nesdílejte ve svém profilu příliš mnoho osobních informací (příjmení, zaměstnavatel, fotografie s přáteli, politické názory atd.).
  • Nespojujte se svým profilem žádné další účty na sociálních sítích.
  • Pokud je to možné, vybírejte svoji polohu ručně.
  • Pokud je to možné, používejte dvoufaktorové ověřování.
  • Odstraňte nebo skryjte svůj profil, pokud již aplikaci nepoužíváte.
  • Používejte messenger vestavěný přímo v seznamovací aplikaci. Na jiné komunikační platformy je vhodné přejít teprve v případě, že svému protějšku důvěřujete. Pokud se pro to nakonec rozhodnete, nastavte chat tak, aby byly vaše soukromé informace chráněny.
  • Používejte ve svých zařízeních důvěryhodné bezpečnostní řešení, například Kaspersky Security Cloud. Pomůže vám odhalit jakoukoli škodlivou nebo podezřelou aktivitu ve vašich aplikacích a také zkontrolovat zabezpečení navštívené webové adresy.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma