Další aktuality
24.7.2024
Přehled hrozeb pro Android: Falešné hry Českem stále šíří adware a bankovní malware
Adware Andreed, dlouhodobě přítomná hrozba pro platformu Android v České republice, v červnu opět posílil...

22.7.2024
Vyjádření NÚKIB ke globálním výpadkům IT systémů
Národní úřad pro kybernetickou a informační bezpečnost v tuto chvíli mapuje dopady způsobené chybnou aktualizací...

19.7.2024
ESET: Velký návrat spywaru Agent Tesla, v červnu se jeho detekce vyšplhaly ke třetině všech případů
Po dočasném květnovém útlumu se do čela pravidelné statistiky vrátil spyware Agent Tesla. Cílil přímo na Česko v nejsilnější kampani letošního roku...

17.7.2024
12 věcí, které byste nikdy neměli sdílet na sociálních sítích
Za ochranu soukromí je odpovědný především každý uživatel. Jakkoli to zní banálně, není to snadné...

16.7.2024
Hrozby pro macOS: Škodlivá reklama si hledá cesty do zařízení přes napodobeniny přehrávačů
Útočníci podporují šíření těchto neoficiálních nebezpečných aplikací také online reklamou a optimalizací pro vyhledávače...

15.7.2024
Tipy pro kyberbezpečnost na cestách
Kybernetická hygiena je jako ta osobní – základem je mít každodenní rutinu...

12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Nový bankovní virus Ghimob je doslova špionem v telefonu

Sdílej na Facebooku
19.11.2020

Nebezpečný virus, který napadá mobilní telefony a zneužívá internetové bankovnictví, objevili analytici společnosti Kaspersky. Stalo se tak v podstatě náhodou: při rutinním monitoringu škodlivých kampaní, které ohrožují operační systém Windows již známým bankovním malwarem Guildma. Při této kontrole však experti objevili URL adresy, které distribuují nejen ZIP soubor se škodlivým obsahem pro Windows, ale také další zákeřný soubor, jež slouží pro stažení instalátoru nového bankovního trojanu Ghimob.

Tento virus dokáže infiltrovat režim snadnějšího přístupu (Accessibility Mode) v napadeném mobilním zařízení, což mu umožňuje zůstat neustále aktivní. Následně deaktivuje možnost svojí manuální odinstalace, zachytává data, manipuluje se zobrazovaným obsahem na displeji a útočníkům umožňuje vzdáleně ovládat napadený mobil nebo tablet. Podle expertů společnosti Kaspersky se autoři tohoto trojanu z rodiny mobilních Remote Access Trojan (RAT), tedy trojanů umožňujících vzdálený přístup, zaměřili především na uživatele v Brazílii. Mají však velké plány, jak expandovat do celého světa a případy napaden Trojanem Ghimob se už objevily i v Evropě, včetně České republiky. Škodlivá kampaň Ghimob je stále aktivní.

Sesterský malware Guildma, během jehož monitoringu bezpečnostní analytici objevili Ghimob, je jednou ze čtyř neblaze proslulých kybernetických hrozeb nazývaných Tétrade, vyskytujících se zejména v zemích Latinské Ameriky, ale i v dalších částech světa. Jejich tvůrci aktivně připravovali nové techniky útoku, rozvíjeli malware a zaměřovali se na širší okruh možných obětí.

Špion

Odemkne si mobil a schová se pod falešnou stránku

Nejnovější přírůstek této škodlivé skupiny, bankovní trojan Ghimob, se šíří prostřednictvím e-mailu, který se snaží u adresáta navodit dojem, že dluží určité společnosti peníze a musí tuto pohledávku splatit. E-mail obsahuje odkaz, na který má oběť kliknout, aby získala další informace. Jakmile se trojan úspěšně stáhne a nainstaluje do mobilního zařízení, odešle zprávu o infiltraci na řídící server. Tato zpráva obsahuje údaje o modelu napadeného telefonu, zda je zabezpečen zamykacím displejem a také je v ní seznam všech nainstalovaných aplikací, na které by se mohl trojan zaměřit. Dosud se podařilo ověřit, že Ghimob dokáže podvodným způsobem získávat data z celkem 153 mobilních aplikací, především bankovních, ale i aplikací dalších finančně-technologických společností, aplikacích o kryptoměnách a burzách.

"Patrně nejvýstižněji lze popsat funkčnost trojanu Ghimob tak, že jeho oběť si nosí v kapse sofistikovaného špiona. Útočníci mohou vzdáleně přistupovat k napadenému zařízení, provést prostřednictvím telefonu podvodnou akci a zneužít při ní majitele bankovního účtu tak, že obejdou přihlašování k telefonu a bezpečnostní opatření zavedená finančními institucemi, ale všechny jejich behaviorální systémy proti podvodnému jednání," varuje Miroslav Kořen, generální ředitel společnosti Kaspersky pro střední a východní Evropu. Dokonce i v případě, že uživatel používá jako ochranu odemykání telefonu gestem, je Ghimob schopen toto gesto zaznamenat a použít, kdykoli bude potřebovat dané zařízení odemknout. Pokud se útočníci rozhodnou provést podvodnou transakci, mohou vypnout displej nebo přes něj vložit překryvnou černou obrazovku, případně otevřít internetový prohlížeč s webovou stránkou přes celý displej. Mezitím, co uživatel sleduje tuto falešnou obrazovku, útočníci mohou ve skrytu provést podvodnou transakci, protože již mají otevřenou aplikaci pro internetové bankovnictví a jsou do ní přihlášeni jménem oběti.

Statistiky společnosti Kaspersky prokázaly, že kromě Brazílie se malware Ghimob zaměřuje na oběti v Paraguayi, Peru, Portugalsku, Německu, Angole a Mosambiku.

První brazilský trojan s ambicí škodit po celém světě

"Snahy latinskoamerických kybernetických zločinců o vytvoření bankovního trojanu s celosvětovým dosahem mají dlouhou historii. Pamatujeme si na škodlivé kampaně Basbanke, následně na BRata, ale oba tyto malwary se silně zaměřovaly na brazilský trh. Ghimob je prvním brazilským trojanem pro internetové bankovnictví, který je skutečně připraven expandovat do celého světa. Jsme přesvědčeni, že tato nová kampaň by mohla mít spojitost s hrozbou Guildma, která pomáhala šířit známý brazilský trojan. Vede nás k tomu několik indicií, z nichž nejpodstatnější je fakt, že oba sdílejí stejnou infrastrukturu. Doporučujeme proto bankovním institucím, aby tyto hrozby pečlivě sledovaly a současně pracovaly na vylepšování autentizačních procesů pro přihlašování k osobním účtům přes mobilní aplikace, technologiích zamezujících podvodné jednání a sledování dat o možných hrozbách – a především, aby se snažily porozumět veškerým rizikům spojeným s touto novou rodinou mobilních RAT a minimalizovat tak jejich škody," říká Fabio Assolini, bezpečnostní expert společnosti Kaspersky.

Produkty společnosti Kaspersky tuto novou rodinu kybernetických hrozeb detekují jako Trojan-Banker.AndroidOS.Ghimob.

Abyste byli dobře chráněni před RAT a jejich hrozbami pro mobilní bankovnictví, společnost Kaspersky doporučuje používat tato bezpečnostní opatření:

  • Zajistěte, aby váš SOC tým (Security Operations Center) měl k dispozici přístup k aktuálním informacím o známých hrozbách (Threat Intelligence, TI). Portál společnosti Kaspersky o aktuálních kybernetických hrozbách s názvem Kaspersky Threat Intelligence Portal poskytuje firmám potřebné informace o TI, údaje o kybernetických útocích a zkušenosti, jež společnost Kaspersky získala během své více než dvacetileté existence.
  • Vzdělávejte své zákazníky ohledně možných triků, které mohou škůdci používat. Posílejte jim pravidelně informace o tom, jak odhalit podvodné jednání a jak se v takové situaci zachovat.
  • Implementujte řešení pro odhalování podvodného jednání, například Kaspersky Fraud Prevention. Umožní vám ochránit mobilní komunikační kanály v situacích, kdy útočníci použijí vzdálený přístup k provedení podvodné transakce. Ochrany lze v rámci tohoto řešení dosáhnout kombinací detekce RAT malwaru na zařízení a identifikací známek svědčících o pokusu vzdáleným přístupem ovládnout legální software.




Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma