Další aktuality
12.7.2024
Kyberzločinci mají také oblíbené nástroje s umělou inteligencí
Jedná se o velmi nebezpečný trend, který mění digitální svět...

11.7.2024
Strategie, které mají smysl v komunikaci značek směrem ke Generaci Z
Generace Z oceňuje autentickou a upřímnou komunikaci. Její členové jsou skeptičtí vůči přehnaným marketingovým sdělením...

9.7.2024
Občanka v mobilu: Pohodlí a rychlost nebo nebezpečí pro data?
Již polovina z nás v Česku využívá, nebo plánuje využívat aplikaci eDoklady...

8.7.2024
Na nový zákon o kybernetické bezpečnosti se většina firem zatím nepřipravuje
Přes 70 % oslovených společností se zatím na nový zákon o kybernetické bezpečnosti nepřipravuje...

4.7.2024
Ransomware v sektoru maloobchodu v roce 2024
Hned 45 % maloobchodních organizací uvedlo, že je v loňském roce napadl ransomware...

1.7.2024
Získejte Eset Internet Security zdarma v naší soutěži
Zúčastněte se soutěže o antivirové řešení s magazínem IT Kompas...

27.6.2024
Uživatele nejspolehlivěji oklame phishingový e-mail o nezaplacené faktuře
Firmy se stále častěji setkávají s tím, že propracované phishingové kampaně stojící za krádežemi přístupových údajů vedou k napadení jejich systémů...

26.6.2024
Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e mailové přílohy v českém překladu
Do Česka se opět vrátily nebezpečné e-mailové přílohy s názvy přeloženými do češtiny...

25.6.2024
Ransomwarovému útoku vloni čelilo 20 % českých firem
Rozsah kybernetických útoků na podniky je značný. Téměř 60 % českých společností v roce 2023 čelilo nějakému kybernetickému útoku...

19.6.2024
Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
Nejčastěji zachycenými hrozbami byly v Česku adware, bankovní trojský kůň a downloader se špionážními funkcemi...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Na české uživatele a uživatelky v květnu opět zacílily e mailové přílohy v českém překladu

Sdílej na Facebooku
26.6.2024

Do Česka se opět vrátily nebezpečné e-mailové přílohy s názvy přeloženými do češtiny. Kromě spywaru se jejich prostřednictvím tentokrát šířil hlavně nebezpečný downloader Agent.RWL.

Téměř ve třetině všech zachycených detekcí pro operační systém Windows v Česku se v květnu na předních místech statistiky objevil downloader Agent.RWL. Poprvé od začátku letošního roku tak v květnu nepotvrdil spyware Agent Tesla svou dominantní pozici v pravidelné statistice kybernetických hrozeb. Škodlivý kód Agent.RWL byl nejaktivnější v první polovině měsíce, kdy pak především 10. a 13. května cílil přímo na české uživatele a uživatelky. Šířil se prostřednictvím e-mailových příloh s názvy "objednávku_Sollau-000000035_24_826_MBZ_100524_N_200.hta" nebo "1751155914_456409723_KHI_CZ_240506_0946_P.hta".

"Malware Agent.RWL patří k velmi pokročilým škodlivým kódům. Po tom, co infikuje počítač, stahuje do něj další škodlivé kódy z Google Drive. Malware tentokrát obsahoval i tzv. killswitch, což nám opět potvrdilo, že se nejedná o běžnou kybernetickou hrozbu, se kterou se čeští uživatelé systému Windows pravidelně setkávají. Jedná se o funkcionalitu, která dokáže infekci v systému zastavit. To využívají například autoři škodlivých kódů, aby sami nenakazili svá zařízení," vysvětluje Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské výzkumné pobočce společnosti ESET a dodává: "V následujícím období budeme sledovat, zda se v útocích neobjeví časem nová, vylepšená verze tohoto malwaru. Poměrně vysoký podíl zachycených květnových detekcí však může uživatele již nyní upozornit na to, jak je důležité nepodcenit zabezpečení jejich počítačů."

Kybernetické hrozby pro operační systém Windows se nejen v Česku dlouhodobě šíří prostřednictvím nebezpečných e-mailových příloh. Čeští uživatelé a uživatelky se mohou často setkat s globálními útočnými kampaněmi v angličtině, ojedinělé ale nejsou ani cílené útoky, kdy mohou být znění e-mailu a názvy příloh přeložené do češtiny. Pokud uživatelé přílohu stáhnou a otevřou, vpustí malware do svého počítače. Útočníci dlouhodobě sází na názvy příloh, které nějakým způsobem odkazují na faktury, účtenky a objednávky.

ruka, počítač, kyberbezpečnost,

Opět zacíleno na české uživatele a uživatelky
Také spyware Agent Tesla, který je dlouhodobě největším rizikem v případě operačního systému Windows v Česku, se objevil především na začátku května. Spyware je typem škodlivého kódu, který má za úkol krást naše údaje. Útočníci ho využívají často ke krádežím uživatelských hesel, která jim mohou dále posloužit v přípravě útoků, jako jsou například automatizované útoky hrubou silou (tzv. brute-force attacks). Odcizené přihlašovací údaje mají také velkou cenu na černém trhu. Spyware Agent Tesla se v květnu nejčastěji objevoval v e-mailové příloze s názvem "Objednávka č. 234000675-48.exe".

"Počet detekcí spywaru Agent Tesla v květnové statistice oproti dubnu znatelně poklesl. Na druhou stranu ho útočníci po několika měsících opět zacílili přímo na Českou republiku, a to v příloze s názvem objednávka. Tento případ nám potvrzuje, že útoky šité na míru českým uživatelům nejsou minulostí, a i po několikaměsíční přestávce se k nim útočníci zase vrací," říká Jirkal.
Oba typy škodlivých kódů doplnil v květnu spyware Formbook. Objevoval se nejčastěji v příloze Document 151-512024.exe.

Útočníkům pomáhají naše zlozvyky ve správě hesel
Heslo nadále zůstává jednou z hlavních garancí naší bezpečnosti na internetu. Jak ale ukázal nedávný průzkum, ne vždy s nimi správně nakládáme. Čtvrtina z nás totiž stále tvoří hesla na základě osobních informací, jako je například jméno domácího mazlíčka, datum narození anebo adresa (26 %). Také 12 % z nás se spoléhá na jednoduchá slovní spojení, jako je např. "heslo123". To je ale podle bezpečnostních specialistů velmi nebezpečné. Řadu našich osobních informací mohou útočníci najít veřejně na různých sociálních sítích a příliš jednoduchá hesla pak mohou snadno prolomit právě automatizované útoky.

"Podle průzkumu zaměřeného na naše zvyky ve správě hesel více než polovina dotázaných uvedla, že si hesla pamatuje z hlavy. Taková hesla ale zpravidla nebývají dost složitá a bezpečná. Navíc mohou uživatelé ve snaze zapamatovat si co nejvíce svých hesel využívat jedny přihlašovací údaje do více různých služeb. Právě ale tohle je ve většině případů fatální. Velmi často stojí recyklování hesel například za ztrátami přístupů do našich účtů na sociálních sítích – útočníci nejenže prolomí heslo do tohoto účtu, ale pokud nám stejné heslo chrání například i e mailovou schránku, útočníci mohou snadno prolomit přístup i sem a manipulovat s našimi zprávami. Je proto nezbytné, aby pro každý účet existovalo pouze jedno unikátní a dostatečně složité heslo, nejlépe doplněné ještě dalším faktorem ověření naší totožnosti – kódem v SMS nebo ve spárované ověřovací aplikaci," říká Jirkal z ESETu.

Se správou našich hesel nám může pomoci také specializovaný program, který hesla uchovává v zašifrované podobě a automaticky je dosazuje při přihlašování do našich online účtů. Správci hesel, jak se tyto programy nazývají, bývají dnes již součástí komplexních bezpečnostních řešení. Ty také mohou uživatelům nabídnout kvalitní antispamovou ochranu jejich elektronické pošty.

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za květen 2024:

1. VBS/Agent.RWL trojan (31,66 %)
2. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (13,48 %)
3. Win32/Formbook trojan (2,88 %)
4. Win32/Rescoms trojan (2,81 %)
5. VBS/Agent.QMG trojan (2,29 %)
6. VBS/Agent.RYB trojan (1,85 %)
7. BAT/Agent.QHE trojan (1,18 %)
8. Win32/PSW.Fareit trojan (1,14 %)
9. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (1,03 %)
10. BAT/Agent.QEQ trojan (0,96 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

Zdroj: eset.comCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma