Do Sobotkova účtu na Seznamu se hackeři nejspíše dostali díky jednoduchému heslu, které prostě uhodli. Podle vyjádření Seznam.cz nedošlo v žádném případě k nějakému hackerskému útoku na servery jako takové. Opět se tedy ukazuje, že nejslabším článkem v bezpečnosti je uživatel.
Premiérova pošta byla kyberlumpy po úniku zveřejněna na extremistickém serveru white-media. Vše se událo jen pár dnů poté, co byl před Vánoci kyberlumpy napaden Sobotkův účet na Twitteru, na kterém se pak objevily rasistické výroky.
Premiér Sobotka v rámci veřejné emailové služby na Seznam.cz kromě soukromé korespondence také řešil záležitosti vysoké vládní úrovně. Na otázku, zda je vhodné v rámci veřejné služby vést i "státní korespondenci", Petr Krčmář (šéfredaktor serveru Root.cz a velmi zkušený bezpečnostní expert) odpovídá: "Možná to nevypadá nejlépe. Jinak v tom ale nevidím velký problém. Vždy ale záleží na smluvním vztahu mezi provozovatelem a uživatelem". Ani útok v rámci veřejné mejlové služby není podle Krčmáře pro hackery nutně jednodušší.
Krčmář dále říká, že je celkem jedno, na jakém emailovém serveru se poštovní schránka nachází a že v podstatě jedinou ochranou je silné heslo, případně dvoufaktorové ověření (známe například z online bankovnictví).
Podle našeho názoru je hlavním problémem veřejných mejlových služeb to, že se běžně neaplikují bezpečnostní politiky, které jsou ve firemním prostředí standardem a které nutí uživatele používat bezpečná hesla, která se v nastavených intervalech musí měnit, případně zavádějí již zmíněné dvoufaktorové ověření.
Námi nabízené dvoufaktorové ověření naleznete zde.