Mezi jednotlivými antivirovými programy jsou v nastavení velké rozdíly, zjistila studie společnosti OPSWAT.
Konfigurace jednotlivých antivirových programů se produkt od produktu velmi liší. Podle certifikační firmy OPSWAT uživatelé, kteří používají Microsoft Security Essentials (MSE), mají s nejvyšší pravděpodobností nastavení optimální.
Podle údajů, které OPSWAT získal z počítačů používajících nástroj AppRemover Tool (140 000 instalací), měl MSE zapnutou ochranu v reálném čase v 94,6 procentech případů. To mu dává mírný náskok před Avastem, McAfee a Avirou.
Na druhou stranu uživatelé antiviru Kaspersky Lab Internet Security mají tuto důležitou funkci aktivní pouze v 65,5 procentech případů. O moc lépe na tom nejsou ani uživatelé programů Norton Internet Security a Norton Antivirus.
Uživatelé MSE mají také nejlépe nastavenou frekvenci nových aktualizací: 94 % aktualizací proběhlo v předchozím týdnu. Uživatelé programů Norton Antivirus a McAfee VirusScan jsou na tom podstatně hůře – v posledních šedesáti dnech aktualizovalo program pouze 65 procent uživatelů, což činí ochranu v podstatě bezpředmětnou.
V prohlídkách systému znovu vede MSE – 74,5 uživatelů provedlo test systému během předchozích sedmi dní. Z uživatelů McAfee VirusScan provedla v posledním týdnu test systému pouze čtvrtina.
O důvodech překvapivých rozdílů v nastavení OPSWAT nespekuluje. Roli by však mohl hrát způsob, jakým si uživatelé software pořizují. Programy jako McAfee a Norton jsou na nových počítačích často nainstalovány ve zkušební verzi. Je možné, že uživatelé nemají po skončení trialu dostatečnou motivaci k aktualizaci. MSE je zdarma, uživatelé ho musí aktivně stáhnout a nastavit podle svých potřeb. Nastavení ochrany v reálném čase a denní aktualizace jsou automatické, prohlídka systému musí být naplánována.
Ve Spojených státech je podle statistik společnosti OPSWAT MSE nejpoužívanějším antivirovým programem s podílem 25,3 procent. V celosvětovém žebříčku je MSE na druhém místě s 13,6 procenty, třetí je Avast Free Antivirus, který má podíl 13, 8 procent.
ZDROJ: www.securityworld.cz