ZDROJ: www.av-comparatives.org
Květnové testy zkoumaly účinnost antivirů proti neznámým hrozbám. Připomeneme, že tyto testy se dělají velice jednoduše - antivirům se na pár týdnů či měsíců "zakonzervuje" antivirová databáze a pak se na ně vrhne vzorek šmejdů, které začaly řádit až po datu konzervace. Pro antivir se tedy tyto šmejdy chovají jako zcela neznámé viry, protože v databázi nemají jejich vzorky - ke slovu tedy přichází schopnost antiviru odhalit neznámou potvoru.
Výsledky nepřinesly žádné velké překvapení - do boje s neznámým svinstvem se přihlásilo celkem 12 uchazečů. Kromě známých firem (ESET, Kaspersky,BitDefender...) se v testu také objevila poměrně exotická jména (Qihoo). Zajímavostí může být, že se v testu neobjevil výrobce produktů Norton, společnost Symantec. Ve výsledcích nenajdete ani české zástupce - firmy AVG a AVAST.
Celkové hodnocení se skládá jednak z úspěšnosti detekce neznámých potvor, a druhak z počtu falešných detekcí. Antivir nejlepší v detekci, nicméně s vysokým počtem falešných poplachů tak celkově nemůže dopadnout nejlépe.
V počtu zachycených hrozeb se na prvních příčkách umístily produkty G DATA, ESET, Avira a Kaspersky (detekce přes 50%), na konci pole pak BitDefender, Qihoo, eScan (přes 34 a 35%) a Sophos (23%). Celkovým pořadím pak zamíchaly falešné poplachy, které srazily G DATA a ESET z prvních míst. Nejhůře ve valešných detekcích dopadl antivir Qihoo, který vyhlásil celkem 104 falešných poplachů.