Další aktuality
7.5.2025
Dramaticky roste hrozba e-mailových útoků s využitím personalizovaných taktik na bázi AI
Počet e-mailových útoků odhalených ve druhé polovině roku 2024 vzrostl o 197 % ve srovnání s druhou polovinou roku 2023...

6.5.2025
Statistiky o heslech, které změní vaše online návyky
V roce 2024 bylo malwarem odcizeno přes 1 miliardu přihlašovacích údajů...

28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Bezpečnostní rizika pro firmy: Na co dávat pozor?

Sdílej na Facebooku
8.11.2018

Jaká největší bezpečnostní rizika z hlediska IT hrozí pobočkám velkých nadnárodních firem a státním organizacím v České republice? Vedle cílených útoků hackerů jde zejména o pokusy samotných zaměstnanců o poškození firmy nebo získání financí.

Velké riziko představují zaměstnanci

Naštvaný zaměstnanec je stejnou hrozbou jako cílený útok. Fluktuace, i když procentuálně nízká, je s ohledem na počet zaměstnanců v takových firmách prakticky neustálá. Negativní motivace je poměrně běžná – ať už z vlastního či finančního motivu.

Noční můrou bezpečnostních manažerů v IT odděleních firem je trend BYOD, tedy Bring your own destruction, který umožňuje zaměstnancům nosit do práce vlastní zařízení a používat je jak k osobním, tak pracovním účelům.

Velké firmy spadající do segmentu Enterprise (s tisícem a více zaměstnanci) sice mají dedikované pracovníky pro ochranu IT systémů a dat, zároveň jsou však vděčným cílem útočníků, protože jde především o státní správu, banky a podobné firmy, jež schraňují velké množství cenných a citlivých údajů.

riziko představují také zaměstnanci

IT administrátoři potřebují kvalitní systémy

Samotný počet zaměstnanců tvoří velké riziko, protože člověk bývá v zabezpečení tím nejslabším článkem. Platí úsloví "Attack surface" – čím více lidí, tím více rizik. Oddělení zabývající se IT bezpečností proto často požadují obsluhu všech bezpečnostních nástrojů pod jednou konzolí či centrální správou. Chtějí systém, který skutečně usnadňuje práci, a ne ji přidělává. IT specialisté jsou drazí, proto je třeba, aby měli dostatek času na řešení bezpečnostních incidentů, ne na správu produktů, které bezpečnost zajišťují.

Ideálním stavem pro velké firmy je tedy kompletní automatizace IT zabezpečení, přičemž administrátor bývá upozorněn pouze na specifické incidenty či anomálie v síti. Zabezpečení spočívá v kvalitních IT lidech, v kvalitním softwaru i hardwaru, v prostředcích na pravidelná školení zaměstnanců, ale i specifické činnosti jako jsou penetrační testy a podobně.

Bezpečnost je kontinuální aktivita. Velké domácí firmy se v tomto ohledu příliš neliší od poboček zahraničních společností. Jde spíše o kompetence lokálního týmu, který často plní nařízení ze zahraničí.

Bezpečnostní riziko pro firmy: Na co dávat pozor?

Phishingový útok
Nejmasovějšími typy útoků na firmy s tisícem a více zaměstnanci je e-mailový phishing a cílený útok. Ten, pokud je udělaný dobře, je velice těžce odhalitelný. Může jít například o negativní motivaci zaměstnance, kterému je ukončen pracovní poměr nebo ho finančně motivuje třetí strana, případně se chce někomu mstít. Nejvyšším rizikem je situace, kdy se touto útočící osobou stane IT specialista. Proto je nutné nastavit kontrolní mechanismy.

Sociální inženýrství
Velmi nebezpečným typem útoku je sociální inženýrství, ať už jde o spear-phishing nebo baiting. Jedná se o účinnou cestu, jak obejít ochranu. Rizikový je také nedostatečný patch management ve firmě, tedy pozapomenuté technologie, které se mohou v průběhu času, kdy nejsou aktualizovány a nekontrolují se, stát zranitelnými.

Slabé zabezpečení
Určité technologie, jako například veškerá zařízení fungující na principu Internetu věcí, jsou zranitelné samy o sobě a nelze je dostatečně ochránit. Slabým článkem bývá i přístup externích organizací do firmy, ať už jde o outsorcing účetních služeb či různé dodavatelské řetězce. Nebezpečné mohou být i specifické situace, kdy na nátlak managementu dochází k ohýbání bezpečnostních pravidel a nastavování výjimek.

Výjimky
Do ranku posledně zmiňované hrozby patří například prosazování specifických zařízení do firemního prostředí, kde se běžně pracuje s něčím jiným, konkrétně třeba Macu tam, kde zaměstnanci pracují na PC. Riziko představují i lokální administrátorská práva u zařízení, na nichž si potom doma chtějí hrát děti.

Jaké konkrétní škody mohou útoky způsobit enterprise firmám?
Loňská škodlivá kampaň ransomware WannaCry například odstavila linky tchajwanské společnosti TSCM, největšího výrobce polovodičů na světě. Stejný škodlivý kód odstavil počítače přepravní společnosti Maersk. Jiný ransomware NotPetya se šířil prostřednictvím účetního programu ukrajinské společnosti MeDoc.

 



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma