Další aktuality
19.6.2024
Přehled hrozeb pro Android: V květnu byly zdrojem adwaru a bankovního trojského koně hry pro nejmenší uživatele
Nejčastěji zachycenými hrozbami byly v Česku adware, bankovní trojský kůň a downloader se špionážními funkcemi...

11.6.2024
Letní festivaly 2024: Jak chránit chytré telefony, osobní údaje a finance?
I hudební festivaly se můžou stát terčem hackerů a podvodníků. Na co si dát pozor?

10.6.2024
Na odolnost proti kybernetickým podvodům má vliv věk, ale rozhodující je přístup zaměstnavatele
Lidé, u kterých jejich zaměstnavatel klade důraz na osvětu v oblasti kybernetické bezpečnosti, dokážou s jistotu rozeznat i promyšlené útoky s pětkrát větší pravděpodobností...

5.6.2024
Jakou hodnotu mají vaše data?
Předpokladem efektivního zabezpečení je analýza rizik a vyčíslení jejich hodnoty...

3.6.2024
Chcete získat AVG PC TuneUp zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

3.6.2024
Výhody a nebezpečí lásky v AI světě
Pomáhají nám technologie a umělá inteligence v pocitu spojení s ostatními, nebo nám v něm naopak brání...

31.5.2024
Vytěžování informací z dokumentů pomocí AI
Vytěžování dat z dokumentů je proces, který se snaží extrahovat a strukturovat data z dokumentů pomocí různých metod a technik...

27.5.2024
AI v oblasti kyberbezpečnosti: Příležitost i hrozba
Z hlediska kybernetické bezpečnosti se umělá inteligence stala dvojsečnou zbraní...

24.5.2024
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed...

23.5.2024
Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti
Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Letní festivaly 2024: Jak chránit chytré telefony, osobní údaje a finance?

Sdílej na Facebooku
11.6.2024

Léto je každoročně spojeno s celou řadou hudebních festivalů. I festivaly v Česku se ale mohou dostat do hledáčku hackerů a podvodníků. Na co si dát pozor?

Letní open-air festivaly patří k nejoblíbenějším letním aktivitám celé řady z nás. Jsou skvělou příležitostí aktivně si odpočinout od povinností a změnit na chvíli realitu všedních dnů. Právě to ale může být lákadlem pro kybernetické útočníky a různé podvodníky. Ti v letním období sázejí tak trochu na to, že všichni vyhledáváme odpočinek a nebudeme tolik ve střehu.

Multižánrový hudební festival se může stát velmi snadno místem, které nahrává (nejen) kyberútočníkům do karet. Obecně je při takové události na jednom místě opravdu velké množství lidí a hlavním cílem jejich návštěvy je zábava. I fanoušci hudebních festivalů mají navíc neustále v ruce svůj smartphone.

festival, mobil, ruka, světla

Jakým nejčastějším kyberhrozbám čelí letní festivaly a jak se jim vyhnout?

1. Phishing a sociální inženýrství
Jedním z kybernetických rizik mohou být phishingové e-mailové zprávy, ve kterých se podvodníci budou vydávat například za prodejce vstupenek.

Vždy je proto důležité věnovat pozornost celému znění e-mailu – sedí adresa odesílatele s oficiální adresou poskytovatele vstupenek? Obsahuje e-mail nějaké odkazy na platební brány nebo přílohy? Pokud máte s prodejcem vstupenek nebo s pořadatelem festivalu zkušenosti již z minulých let, vyplatí se také všímat si, zda se nějak nezměnil tón komunikace. Vždy je také bezpečnější neotevírat přílohy a neklikat na odkazy ve zprávě, která vám byla doručena nevyžádaně. Navštivte raději oficiální webové stránky pořadatele či prodejce vstupenek.

S podvody se můžeme setkat také v okamžiku, kdy dáme přednost nákupu na různých online fórech. Podvodník se může vydávat za prodejce vstupenek, ale takové vstupenky nemusí být platné nebo je po zaplacení vůbec neobdržíte. I v tomto případě je lepší vsadit na jistotu a nakupovat vstupenky jen na renomovaných portálech.

2. Falešné festivalové aplikace
Během festivalu se vám může v chytrém telefonu hodit celá řada aplikací. Některé z nich může poskytovat přímo pořadatel, některé využijete pro hledání ubytování a některé i v okamžiku, kdy si budete chtít zvěčnit největší hvězdy a fotky nebo videa následně upravit.

Aplikace stahujte ale vždy jen z oficiálních obchodů s aplikacemi, jako je například služba Google Play. Vyhněte se naopak úplně neznámým obchodům třetích stran nebo internetovým úložištím, kde můžete sice narazit na zajímavé nabídky a některé aplikace tam pořídit zcela zdarma, jako bonus si ale v naprosté většině případů stáhnete škodlivý kód nebo adware. Ten pak v zařízení zobrazuje agresivní reklamu a pokud na nějakou z nich kliknete, můžete být přesměrováni na podvodné stránky, přihlášeni k placeným prémiovým službám nebo do svého telefonu stáhnout další škodlivý kód.

3. Veřejná Wi-Fi síť v areálu festivalu
Veřejná Wi-Fi síť v šetří na několikadenní akci vaše data. Ale i přes ni mohou útočníci sledovat vaši aktivitu v online prostoru nebo ukrást vaše přihlašovací údaje.

Pokud potřebujete využít veřejnou festivalovou Wi-Fi síť, procházejte přes ni jen nedůležité weby, na kterých nezadáváte své přihlašovací údaje. Naopak pro přístup do e-mailu, přihlášení na sociální sítě a určitě do internetového bankovnictví využijte vždy pouze data od svého operátora.

4. Juice jacking
Doplňkem mnoha fanoušků na festivalech bývá dnes smartphone. Pokud ale trávíte na akci několik dnů pod stanem, je vaší starostí také jeho dobíjení. Pokud s sebou nevozíte powerbanky, třeba využíváte k tomuto účely různé nabíjecí kiosky a další k tomu určená veřejná místa.

Problémem v takovém případě může být dobíjecí kabel vašeho telefonu. Kromě toho, že doplní šťávu, dokáže přenášet mezi telefonem a dalším zařízením také data. A toho mohou velmi dobře zneužít útočníci. Buď vám odcizí touto cestou citlivá data, nebo doručí do zařízení škodlivý kód. A to i v okamžiku, kdy na svém telefonu odkliknete, že chcete jenom nabíjet, protože útočníka může do zařízení vpustit třeba nějaká skrytá zranitelnost v operačním systému nebo aplikaci.

Jak se juice jackingu vyhnout? V případě, že opravdu potřebujete dobít chytrý telefon z veřejného zdroje, vždy používejte k dobíjení pouze svůj kabel. Před odjezdem na festival se také ujistěte, že máte nainstalované všechny aktualizace operačního systému telefonu i aplikací, které mohou obsahovat opravy různých chyb. Šikovným pomocníkem může být také takzvaný USB data blocker, který připojíte ke svému USB kabelu – zabraňuje přenosu dat a vy tak máte jistotu, že svůj telefon opravdu jen nabijete.

mobil, anbíječka, kabel, ruka

5. Krádež mobilního telefonu
Na hudebních festivalech se můžete setkat ještě s jedním tradičním rizikem, který spolu s kybernetickou bezpečností souvisí – s krádeží nebo ztrátou chytrého telefonu. Ve svých telefonech dnes nosíme celou řadu citlivých údajů, dokumentů a fotografií, které rozhodně nepatří do nepovolaných rukou. Před tím, než vyrazíte, tak pro jistotu proveďte zálohu a nastavte spolehlivý zámek telefonu, ideálně pomocí biometrických údajů.

Mějte také po celu dobu zapnuté zjišťování polohy a aktivity. Nějaká zařízení touto funkcí disponují již v základní výbavě. Pokud ne, je možné využít software třetích stran. Například funkce Anti-Theft, která je dnes již součástí moderního bezpečnostního řešení, vám umožní sledovat používání zařízení a lokalizovat ho pomocí GPS. V případě ztráty či krádeže může funkce pomoci získat zařízení zpět a ochránit vaše citlivá data.

Zdroj: dvojklik.czCena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma