Další aktuality
28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...

26.3.2025
Algoritmy tvoří naše digitální světy. Jak je ovládnout?
Algoritmy analyzují obrovské množství dat o každém uživateli a na základě vašeho chování a preferencí určují, co by asi bylo nejrelevantnější...

19.3.2025
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify
Agresivní zobrazování reklamy má hlavně negativní vliv na výkon našeho mobilního telefonu a snižuje nám uživatelský komfort...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO

Sdílej na Facebooku
9.4.2025

"Adware MaxOfferDeal je typem škodlivého kódu, u něhož útočníci zneužívají SEO – optimalizaci pro vyhledávače. Jedná se o typ útoku, který se daří uskutečnit díky dostupným a legitimním nástrojům online marketingu, což může přispět k jeho většímu rozšíření i úspěšnosti. V tomto případě se adware šíří prostřednictvím přesměrovaných sponzorovaných odkazů a výsledků vyhledávání. Uživatelům se tak na podvodných bannerech a stránkách nabízí ke stažení různé podvodné aplikace k řešení zdánlivých problémů, které ve skutečnosti neexistují – může se jednat například o podvodné aktualizace prohlížeče, systému nebo různých programů. Některé z nich přitom již nemusí oficiálně fungovat, jako je případ u útočníků velmi oblíbeného Adobe Flash Playeru. Uživatelé si v tomto případě vždy stáhnou jen adware, který sleduje jejich chování na internetu," vysvětluje Jiří Kropáč, vedoucí výzkumné pobočky společnosti ESET v Brně.

Adware Pirrit, na nějž mohou uživatelé a uživatelky narazit podobně jako na adware MaxOfferDeal v celé řadě falešných doplňků a aktualizací, pak v prvním čtvrtletí nezopakoval svůj růst z konce loňského roku. Z 50 procent detekcí "spadl" na podíl 13 procent všech zachycených případů pro platformu macOS. Oproti minule sledovanému období ale posílil infostealer PSW.Agent. Ten kyberbezpečnostní odborníci skloňují především v souvislosti s roustoucími hrozbami pro kryptoměnové peněženky.

"Zatímco v posledním čtvrtletí loňského roku se infostealer PSW.Agent maskoval za keygen nebo crack verze programů pro různé aplikace – například pro AutoCAD či ArchiCAD – na začátku letošního roku jej útočníci vydávali především za aplikace pro online meetingy a konference Zoom či Microsoft Teams. I v případě šíření tohoto infosteaIeru využívají legitimně vypadající reklamy v reklamním systému Google. Po kliknutí na reklamu jsou uživatelé přesměrováni na stránku, která je vyzve ke stažení nějakého programu. Jedná se ale opět pouze o škodlivý kód," říká Kropáč.

 apple-macos-adware-hrozby-ios

Kryptoměny chtějí útočníci získat pomocí malwaru, figurují i v podvodech
Infostealery nejsou rizikem pouze pro platformu macOS. Čeští uživatelé a uživatelky se s nimi pravidelně setkávají také v případě operačního systému Windows. Specializací škodlivého kódu PSW.Agent, který je znám i pod názvem Atmos Stealer (AMOS), je vedle přihlašovacích jmen a hesel také krádež dat kolem kryptoměn a kryptoměnových peněženek, jako je například Electrum, Binance či Exodus.

"Infostealer PSW.Agent je aktuálně velmi rozšířeným škodlivým kódem pro platformu macOS. Ve druhé polovině loňského roku jsme obecně začali sledovat průdký nárůst kybernetických hrozeb pro kryptoměny a kryptoměnové peněženky s tím, jak se kryptoměny dostávají do povědomí stále širší veřejnosti. Během období od června do listopadu 2024 výrazně narostl počet investičních podvodů, a to o více než 335 % mezi prvním a druhým pololetím loňského roku. V našich detekcích došlo také k nárůstu u cryptostealerů, přitom ten nejdramatičtější růst se týkal právě platformy macOS. S ohledem na prudké výkyvy v cenách kryptoměn se můžeme pravidelně setkávat ať už s podvody nebo škodlivými kódy, protože v hledáčku útočníků jsou jak nakupující, tak držitelé," říká Kropáč.

Bezpečnostní experti doporučují uživatelům a uživatelkám zabezpečit své počítače kvalitním bezpečnostním softwarem, který je spolehlivě ochrání před infostealery i dalšími škodlivými kódy. V případě investičních podvodů pak doporučují vsadit na zdravou skepsi a obezřetnost. Podvodné scénáře bývají dnes propracované a kombinují dohromady několik technik tzv. sociálního inženýrství, jako je phishing či vishing. Součástí podvodů může být i deepfake obsah.

"Pokud si nejste jistí, že obsah, na který se díváte, není vygenerovaný umělou inteligencí, zaměřte se na to, zda osoba ve videu působí reálně, zda sedí pohyb rtů s tím, co říká, nemá trhané pohyby či zda mrká. Můžete také na sociálních sítích zkontrolovat, zda na podvodný obsah již někdo neupozornil. K šokujícím titulkům a reklamám přistupujte se zdravou skepsí. Pokud kliknete na reklamu a jste přesměrováni na jinou webovou stránku, vždy zkontrolujte její URL adresu," radí Kropáč z ESETu.

Nejčastější kybernetické hrozby v Česku a na Slovensku pro platformu macOS v období od ledna do března 2025:

    1. OSX/Adware.MaxOfferDeal (15,0 %)
    2. OSX/Adware.Pirrit (13,2 %)
    3. OSX/PSW.Agent (11,5 %)
    4. OSX/TrojanDownloader.Adload (11,1 %)
    5. OSX/Adware.Bundlore (8,5 %)

Uživatelé řešení ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.

zdroj: eset.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma