Další aktuality
Dnes
Přehled hrozeb pro Android: V dubnu na české telefony cílil adware, bankovní malware i spyware
V čele pravidelné statistiky kybernetických hrozeb pro platformu Android v Česku byl i v dubnu adware Andreed...

Dnes
Firmy by neměly vyčkávat, co jim přikáže zákon o kybernetické bezpečnosti
Tisíců tuzemských firem se v příštím roce dotkne zákon, který určí, jak se budou muset chránit před kyber­ne­tic­ký­mi útoky...

17.5.2024
Spyware se v Česku stále šíří prostřednictvím spamu
Spyware Agent Tesla se v dubnu objevil ve více než pětině zachycených případů u operačního systému Windows v České republice a je tak nejsilnější od začátku letošního roku...

13.5.2024
Antispam: jak poznat nebezpečnou komunikaci a škodlivé e-maily?
Když jde o spam, spoléháme se na filtry v e-mailových schránkách. Útočníci jsou však mistry nebezpečných e-mailů, a tak není od věci hledat spolehlivý antispam k ochraně naší online komunikace...

10.5.2024
Čeština už nás před hackery nechrání – kvalitní překladače zvyšují úspěšnost kybernetických útoků
Dokonalejší automatické překladače znamenají i dokonalejší kybernetické útoky. Kvalita textů phishingových zpráv je totiž stále lepší a není tak často vůbec poznat, že je nepsal rodilý Čech...

7.5.2024
Hlavně si je dobře pamatovat – jak moc riskujeme s hesly?
Podle posledního průzkumu od ESET se více než polovina z nás spoléhá na to, že si hesla bude pamatovat z hlavy. To však v kybersvětě není úplně dobrý nápad...

2.5.2024
Získejte Avast Premium Security zdarma
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

1.5.2024
Máte rádi trojské koně? Pořiďte si čínskou fotovoltaiku!
To, že je Čína hrozbou, se lze dočíst pravidelně ve zprávách BIS, či o tom slyšet hovořit hlavu státu. Do praxe to ale nemá prakticky žádný dopad. Patrně se čeká na první velký problém...

29.4.2024
Falešné hry v březnu ukrývaly adware i bankovní malware
Adware Andreed, přední kybernetická hrozba pro platformu Android v Česku, se i nadále drží v čele pravidelné statistiky od společnosti ESET...

25.4.2024
V březnu na sebe upozornil malware AsyncRAT
Spyware Agent Tesla a spyware Formbook tentokrát doplnil trojský kůň AsyncRAT...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Hrozba zero-click exploitů roste

Sdílej na Facebooku
13.7.2023

Kybernetické útoky prostřednictvím zero-click exploitů nejsou ničím novým. Co však je novým trendem, je to, že cílem se stávají už i běžní uživatelé. Zero-click exploit je zneužití bezpečnostní chyby v softwaru, které umožňuje útočníkovi vzdáleně provést útok na zařízení bez interakce uživatele. Tato technika může být použita k účelům jako je špionáž, ovládnutí zařízení, šíření malwaru, a dokonce vydírání. Celkově jde o velmi nebezpečnou techniku, která může mít značný dopad na bezpečnost a soukromí uživatelů.

Fakt, že počty skupin specializující se na tento druh útoku narůstají, je velmi znepokojivý. Útočníci si osvojili techniky, dříve využívané pouze vysoce profilovanými složkami, jako jsou například státní či vládní organizace a tajné služby. Kyberzločinci využívají modelu, kdy je prodávají za jednorázovou platbu (Exploit as a Service), pro napadení soukromého sektoru, respektive běžných uživatelů, tedy nejen vysoko postavených nebo politicky exponovaných osob, vládních organizací a dalších cílů s cennými informacemi. Proto je důležité, aby nejen podniky, ale i uživatelé dodržovali metody a postupy nejlepší praxe doporučované v oblasti kybernetické bezpečnosti a starali se o ochranu svých zařízení před případnými útoky.

Myš

Příklady zneužití zranitelností
Jedním z nejznámějších a dobře popsaným zero-click exploitem, byl spyware ENDOFDAYS, který sloužil ke kompromitaci iPhonů, konkrétně pozvánek v iCloud kalendáři. ENDOFDAYS je ukázkovým případem, kdy bez nutnosti jakékoliv interakce ze strany uživatele, útočník dokáže ovládnout celé zařízení. A to včetně exfiltrace nahrávek hovorů díky přístupu k mikrofonu, ovládnutí přístupu k GPS lokaci zařízení. Útočník dále získá přístup k přední i zadní kameře, možnost prohledávání souborů v zařízení a maskování samotného spyware, aby nedošlo k jeho odhalení. Samotný spyware se do zařízení dostane zcela triviální cestou – a to odesláním speciálně vytvořené pozvánky do iCloud kalendáře, se staršími časovými razítky, tedy jako pozvánka, která již proběhla v minulosti.

Taková to pozvánka je automaticky přidána do kalendáře uživatele bez jakéhokoliv upozornění nebo výzvy, což umožňuje, aby exploit ENDOFDAYS běžel bez interakce uživatele a útoky byly pro cíle neodhalitelné. Zranitelnost byla v nových verzích systému opravena, ale chyba se týkala všech verzí iOS od verze 1.4 až do verze 14.4.2 a podle informací plynoucích z výzkumu, byla aktivně zneužívána především v roce 2021.

Navzdory tomu se i dnes objevují pokročilé aplikace, které se umí vyhnout detekci a zaměřit se na konkrétní zranitelnost. Tady se jasně ukazuje i to, proč je nutné zařízení pravidelně aktualizovat. Zero-click exploit totiž může být přítomen v zařízení po neomezeně dlouhou dobu, aniž by si toho uživatel byl vědom. Proto je nutné dodržovat zásady kybernetické bezpečnosti a zajistit, aby byl software vždy aktuální a aby byla použita další bezpečnostní opatření.

Pro Apple to však není první a ani poslední objevený příklad zero-click exploitu. Například v roce 2020 byla odhalena chyba v aplikaci iMessage, kterou mohli útočníci využít k vzdálenému spuštění škodlivého kódu na zařízeních uživatelů, aniž by bylo třeba kliknout na odkaz nebo otevřít přílohu. Tyto chyby se však zdaleka nevyhýbají ani konkurenčnímu operačnímu systému Android a ani jednotlivým mobilním aplikacím.

O některých zneužitelných zranitelnostech v aktuálních verzích operačních systémů a aplikacích ještě ani nevíme, ačkoliv mohou být již zneužívány. Dokud se na tyto zranitelnosti nepřijde, mohou být nejprve využívány pro účely špionáže a "vyšších zájmů", posléze zpeněženy formou prodeje Exploit as a Service služby zákazníkům na Dark Webu. Ukazuje se tedy, že i běžní uživatelé mohou být ohroženi zero-click exploitem.

Sofistikovanost útočníků se zvyšuje
Zero-click útoky jsou obvykle založeny na chybách v softwaru, a to včetně operačních systémů, aplikací a služeb. Nezodpovězenou otázkou však zůstává to, zda jde jen o chyby, nebo něčí úmysl.

Zdroj: SystemOnLine.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.

diallix.net
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma