Kyberzločinci opět prokazují svoji schopnost přizpůsobit se aktuálním trendům. O FaceApp za poslední týden slyšel snad každý – aplikace na úpravu fotografií se stala internetovým hitem. Odborníci z Kaspersky nyní identifikovali falešnou aplikaci, která se na první pohled tváří jako certifikovaná verze FaceApp, ale ve skutečnosti je vyvinuta s jediným cílem – infikovat zařízení uživatelů adwarovým modulem označovaným jako MobiDash. Po stažení této aplikace z neoficiálních zdrojů a jejím nainstalování se zobrazí falešné hlášení o chybě. Aplikace se následně na oko odstraní. Škodlivý modul obsažený v aplikaci nicméně na zařízení zůstává schovaný a zobrazuje reklamy.
Podle dat Kaspersky se s tímto problémem za poslední dva dny setkalo okolo 500 unikátních uživatelů. K první detekci tohoto škodlivého programu došlo ve středu 17. července. Prozatím bylo objeveno bezmála 800 různých modifikací tohoto modulu.
"Kyberzločinci stojící za vývojem MobiDash často ukrývají svůj adware v programech, které se na první pohled tváří jako oblíbené aplikace nebo služby. Vzhledem k tomu, že falešná verze FaceApp měla během pár dnů stovky obětí, můžeme bohužel ještě očekávat jejich strmý nárůst. Chceme proto uživatele nabádat k tomu, aby si nestahovali aplikace z neoficiálních zdrojů a chránili svá zařízení bezpečnostními programy," komentuje Igor Golovin, odborník na kybernetickou bezpečnost ze společnosti Kaspersky.
Produkty společnosti Kaspersky detekují a blokují tuto hrozbu jako not-a-virus: HEUR:AdWare.AndroidOS.Mobidash.