ZDROJ: www.zive.cz
Evropská komise chce zavést pravidla kybernetické bezpečnosti, která do hry vtáhnou soukromé firmy.
Nová doba si žádá nová pravidla. Naše životy a digitální údaje se v čím dál větší míře přesouvají z uzavřených kartoték, lokálních sítí a pevných disků do prakticky decentralizovaného internetu a cloudu. Netýká se to jenom našich e-mailů a kalendářů, ale také věcí jako jsou zdravotní údaje, osobní finance či pojištění. Do celosvětové sítě míří i další provoz – ač se to z pohledu tuzemských nepovedených „IZIPů", datových schránek a dalších projektů nemusí zdát, svět postupně objevuje chytré rozvodné sítě a do elektronické podoby převádí například zdravotní, vzdělávací a dopravní systémy.
Všechny tyto aspekty pomáhají ekonomickému růstu a vytváří nové příležitosti pro podnikatele a vytváření pracovních míst. Spolu s tím ale přichází veliké riziko spojené s ochranou všech citlivých údajů. Vlády po celém světě se proto začínají zajímat o to, jak všechna digitalizovaná data ochránit před nenechavými útočníky.
Kybernetická bezpečnost je teď jednou z nejvyšších priorit eurokomisařky pro digitální agendu Neelie Kroes, jež se proslavila zejména tím, že prosadila tzv. ballot screen pro výběr výchozího webového prohlížeče ve Windows, a je velikou zastánkyní digitální interoperability. Zapálená starší paní by ráda v rámci EU definovala novou strategii kybernetické bezpečnosti, která by měla sedět právě pro novou éru cloudu. Při svém vystoupení na letošním ročníku světového ekonomického fóra v Davosu proto představila základní body, o které se chce v budoucnu opírat s tím, že podrobnou koncepci představí později, až sesbírá potřebná data a připomínky.
Plné znění článku naleznete zde.