Další aktuality
7.5.2025
Dramaticky roste hrozba e-mailových útoků s využitím personalizovaných taktik na bázi AI
Počet e-mailových útoků odhalených ve druhé polovině roku 2024 vzrostl o 197 % ve srovnání s druhou polovinou roku 2023...

6.5.2025
Statistiky o heslech, které změní vaše online návyky
V roce 2024 bylo malwarem odcizeno přes 1 miliardu přihlašovacích údajů...

28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

ESET: Infostealery zůstanou rizikem pro uživatelská hesla také v letošním roce

Sdílej na Facebooku
16.1.2023

V prosincových datech společnosti ESET pro Českou republiku zůstaly na předních místech hlavní škodlivé kódy pro operační systém Windows, se kterými se uživatelé mohli setkávat celý uplynulý rok – spyware Agent Tesla a spyware Formbook. Ačkoli počet detekcí u obou škodlivých kódů jen mírně překročil desetinu všech případů, podle bezpečnostních expertů potvrdil a nastínil vývoj i v letošním roce, kdy se podle jejich očekávání útočníci zaměří na úroveň používané češtiny a stabilní škodlivé kódy doplní zcela nové útoky dosud spíše okrajových rodin malwaru. Vyplývá to z pravidelné statistiky společnosti ESET.

Infostealer

Poslední data společnosti ESET z prosince loňského roku potvrdila stávající převahu všech dlouhodobě přítomných škodlivých kódů pro operační systém Windows v Česku. Ačkoli u spywaru Agent Tesla počet detekcí oproti listopadu v prosinci klesl, bezpečnostní specialisté považují situaci i pro následující rok za stabilní a nepředpokládají, že by nějaký typ dlouhodobě detekované malwaru z českého prostředí zcela vymizel.
„Zhruba v posledním půl roce se situace v České republice stabilizovala na třech rodinách malwaru a pro příští rok očekáváme, že se situace nebude výrazně měnit. Výjimkou může být samozřejmě nástup nových rodin. Již v tuto chvíli ve statistice pozorujeme například rodinu malwaru RedLine Stealer, která aktuálně získává na popularitě na černém trhu. Počítáme také s tím, že se během roku 2023 objeví měsíce, kdy se útočníci i v rámci celosvětových kampaní zaměří na Česko s do češtiny lokalizovaným spamem. Infostealery, kam spadají právě spywary a password stealery, zkrátka zůstanou pro české uživatele primárním rizikem,“ říká Martin Jirkal, vedoucí analytického týmu v pražské pobočce společnosti ESET.

Nebezpečné e-maily s přílohami budou útočníci stále zlepšovat

Spyware Agent Tesla a spyware Formbook se v prosinci objevily v téměř shodném počtu detekcí, který přesahoval desetinu všech zachycených případů. Spyware Agent Tesla se objevoval spíše v rámci celosvětových kampaní, útoky v češtině byly ale v prosinci také poměrně silné. Nebezpečné přílohy v e-mailech se tentokrát jmenovaly NPO-2212-000016.pdf.exe, Zpusob_platby, jpg.exe a Poptavka 00413_pdf.exe. U spywaru Formbook poté útočníci vsadili na sezónu mezi svátky a spyware šířili prostřednictvím příloh, které vydávali za dokumenty k platbám dovolených. Zde se však útoky v češtině neobjevily.
„Jedním z důvěryhodných ukazatelů, že by s příchozí komunikací nemuselo být vše v pořádku, stále zůstává čeština. Pro útočníky, kteří zpravidla nejsou rodilými mluvčími, je zkrátka komplikovaná a ani různé překladače vždy nepřeloží text správně,“ vysvětluje Jirkal. „Přesto můžeme počítat s tím, že jak se škodlivé kódy neustále vyvíjejí do propracovanějších verzí, mohou útočníci investovat také do věrohodnějších jazykových překladů. V posledních týdnech se velmi zvedla diskuze také o generování spamu za pomoci algoritmů umělé inteligence. Tam ale předpokládáme, že bude v následujících letech převažovat hlavně angličtina a do češtiny bude text překládán spíše strojově,“ doplňuje Jirkal.

Zhruba v pěti procentech všech případů byl v prosinci detekován také backdoor Agent.AES, který se v počtu detekcí s mírným náskokem dostal před password stealer Fareit. V jeho případě se uživatelé mohli nejčastěji setkat s přílohami Drawing & Specifications___JPG.exe nebo kopie platby09886673.exe.

Spam prozradí gramatické chyby

Uživatele před útoky infostealerů spolehlivě ochrání moderní bezpečnostní řešení. Prémiové verze bezpečnostních softwarů navíc často obsahují i tzv. správce hesel, specializované programy, které ukládají hesla v zašifrované podobě a automaticky heslo doplní v případě přihlášení do konkrétního online účtu. Uživatelé si pak pamatují jen jedno heslo, a to právě pro přihlášení do této služby. Správci hesel jsou bezpečnější alternativou k ukládání hesel do internetových prohlížečů, které nejsou před útoky infostealerů dostatečně chráněné.
Vedle kvalitního antivirového řešení pak bezpečností experti apelují na opatrnost uživatelů při práci s příchozí elektronickou komunikací. E-mailové účty totiž stále patří mezi přední cíle různých podvodných nabídek a výzev.
„Na podvodných e-mailových přílohách, které šíří spyware, jasně vidíme záměr útočníků – snaží se v uživateli vyvolat dojem, že příloha je legitimním dokumentem k jeho platbám a objednávkám. Využívají tak i v případě šíření spywaru manipulaci, kterou dobře známe z phishingových útoků, jejichž objem stále roste také v Česku a vyrovnají se pomalu útokům škodlivým kódem,“ říká Jirkal z ESETu a dodává: „Uživatelé by v příchozí komunikaci, a to nejen v e-mailu, měli věnovat pozornost adrese odesílatele, správnosti češtiny a nikdy by v takové zprávě neměli otevírat soubory nebo klikat na odkazy.“

Nejčastější kybernetické hrozby pro operační systém Windows v České republice za prosinec 2022:

      1. Win32/Formbook trojan (13,13 %)
      2. MSIL/Spy.AgentTesla trojan (11,15 %)
      3. MSIL/Spy.Agent.AES trojan (4,62 %)
      4. Win32/PSW.Fareit trojan (2,89 %)
      5. Win32/Rescoms trojan (1,98 %)
      6. VBS/Agent.QMG trojan (1,73 %)
      7. MSIL/Spy.RedLine trojan (1,49 %)
      8. Win32/PSW.Agent.ONW trojan (0,93 %)
      9. Java/Adwind trojan (0,87 %)
      10. Win32/Spy.VB.OLN trojan (0,85 %)

Uživatelé produktů ESET jsou před těmito hrozbami chráněni.



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma