Kriminalisté ze severu Čech pátrají po kyberlumpech, kteří se dostali k účtům důvěřivých uživatelů. Uživatelé otevřeli přílohu "věrohodně se tvářícího emailu". Kriminalisté z Ústeckého kraje, kteří dostali případ, evidují ve svém obvodě 16 případů.
Kriminalisté odhadují celkovou škodu na 3,5 milionu korun. "Poškození" přišli o různé částky - v některých případech se jednalo o 10 tisíc Kč, v jiných případech to bylo téměř půl milionu. Celkem v Ústeckém kraji nahlásilo podvodný email na dvě stovky uživatelů. Protože ale mají ústečtí na starost vyšetřování v rámci celé republiky, mají na stole přibližně 4000 oznámení.
Podvodné emaily byly samozřejmě v různém provedení - od exekutorů přes banky až po fiktivní faktury.
Je s podivem, kolik lidí se přes vydatné mediální masáže stále nechá nachytat na dokola se opakující podvodné emaily, které už musí na první pohled být podezřelé. Tento, a pochopitelně daleko ostřejší názory, zastávají mnozí přispěvatelé v diskuzích pod články s tématikou podvodných emailů. Někteří přispěvatelé podvedené hájí se slovy, že "přece obyčejný uživatel nemůže poznat, že se jedná o podvodný email". Jiní zase vidí chybu jednoznačně na straně podvedených - "lidi jsou nepoučitelní, tolikrát už se o podvodných emailech mluvilo a psalo, že snad každé malé dítě už slyšelo minimálně jednou, že si má dávat pozor a neotevírat každou kravinu".
Na závěr citujeme jednoho z kriminalistů:
„V médiích se objeví zpráva, že exekutor zabavil majetek paní, která nezaplatila jízdenku v autobuse. Všichni si toho všimnou a vyplaší se, že něco někde nezaplatili. A do toho přijde falešný mail, kde se píše, exekutor vás upomíná a že dluh stoupl na sto tisíc,"
Jak kriminalista sám přiznává, byl sám jednou na pochybách, když mu přišla elektronická faktura. „Čekal jsem, že mi měla jedna přijít, ale bál jsem se otevřít přílohu. Říkal jsem si, jestli je to skutečně ona", poznamenal.
A co vy, jaký je váš názor na podvodné emaily?