Výzkumný tým společnosti Check Point zveřejnil Celosvětový index dopadu hrozeb. Zpráva upozorňuje na rostoucí sofistikovanost a agresivitu kyberzločinců. Nejrozšířenějším malwarem byl v prosinci FakeUpdates, který zasáhl pět procent organizací po celém světě, těsně následovaly malwary AgentTesla a Androxgh0st.
FakeUpdates je všestranným downloaderem, zatímco AgentTesla se zaměřuje na krádeže přihlašovacích údaje a citlivých dat.
Vydán byl i žebříček zemí, které jsou nejčastěji terčem kyberútoků. Česká republika obsadila i v prosinci méně bezpečnou 43. pozici a nadále patří mezi země, které v Evropě čelí největšímu množství kyberútoků. Slovensko po mnoha měsících, kdy patřilo mezi bezpečnější země, zažilo v prosinci šok a vůbec největší nárůst kybernetických rizik ze všech zemí, což vyústilo v posun z 81. na 51. příčku. První, tedy nejnebezpečnější, pozici obsadila znovu Etiopie.
Výzkumný tým zároveň upozorňuje, že největšímu množství kyberútoků čelí nadále vzdělávací a výzkumné instituce. Následují komunikační společnosti a vládní a vojenské subjekty.
Top 3 - malware:
Top 3 - mobilní malware:
Top 3 - ransomwarové skupiny:
Nejrozšířenější ransomwarovou skupinou byl v prosinci Funksec, který byl zodpovědný za 14 % zveřejněných útoků.
"Analyzovali jsme i malware útočící na podnikové sítě v České republice. V uplynulých měsících dominantní Androxgh0st tentokrát ztratil na síle, čehož využil k dalšímu růstu zlodějský malware FormBook, který se tak stal nejrozšířenějším malwarem v Česku. Na druhé příčce je celosvětová jednička, downloader FakeUpdates. Přitom v listopadu byl až na konci českého Top 10. Podobný trend zaznamenal i zlodějský a špionážní malware AgentTesla. Nově mezi nejvýraznější škodlivé kódy pronikl trojan Flawedgrace, který se používá při cílených útocích a krade systémové informace," uvedl Tomáš Růžička, SE Team Leader z kyberbezpečnostní společnosti Check Point Software Technologies.
Zdroj: rmol.cz