Další aktuality
28.4.2025
Hrozby pro Android: Lidé nechtějí platit za prémiové služby, zneužívají toho hackeři
Podle bezpečnostních expertů stahují uživatelé z neoficiálních internetových stránek a fór škodlivou modifikaci pro aplikaci Spotify...

25.4.2025
Jak poznat podezřelé přílohy a podvodné e-maily?
Útočníci často maskují podvodné přílohy pomocí tzv. zdvojené přípony. Například: V e-mailu vám odesílatel sděluje, že je nutné proplatit fakturu po splatnosti nebo dojde k zahájení exekuce...

23.4.2025
ESET: Snake Keylogger nebo Infostealer Formbook? Kyberhrozby se v Česku každý měsíc rychle střídají
Infostealer Formbook se v březnu objevil se stejným počtem detekcí, jako v únoru Snake Keylogger alias Agent.AES...

15.4.2025
Kyberútočníci exfiltrují data firem již za tři dny
Již druhý rok po sobě byla hlavní příčinou útoků právě kompromitace přihlašovacích údajů...

9.4.2025
Hrozby pro macOS: Rizikem byl v prvním čtvrtletí 2025 adware zneužívající SEO
Nejčastěji detekovaným škodlivým kódem pro platformu macOS v Česku a na Slovensku byl od ledna do března 2025 adware MaxOfferDeal...

7.4.2025
Týká se vás NIS2?
Příklady firem, kterých se může dotknou nový kybernetický zákon, aniž to možná tuší...

3.4.2025
Chcete získat Bitdefender Total Security zdarma?
Zúčastněte se soutěže s magazínem IT Kompas...

2.4.2025
Kybernetickým útokům čelila každá čtvrtá firma, situace se navíc může zhoršit kvůli konci Windows 10
Následky v podobě ztráty dat si odneslo 12 % všech společností...

26.3.2025
Algoritmy tvoří naše digitální světy. Jak je ovládnout?
Algoritmy analyzují obrovské množství dat o každém uživateli a na základě vašeho chování a preferencí určují, co by asi bylo nejrelevantnější...

19.3.2025
Hrozby pro Android: V únoru útočníci lákali své oběti na získání prémiové verze Spotify
Agresivní zobrazování reklamy má hlavně negativní vliv na výkon našeho mobilního telefonu a snižuje nám uživatelský komfort...


více v archivu
potřebujete poradit? - jsme tady

Co je to digitální identita a jak si ji chránit?

Sdílej na Facebooku
18.11.2024

Digitální identita je stejně osobní jako otisk prstu. Hackeři se proto tato data snaží získat a zneužít. Přečtěte si, jak jim v tom zabránit.

Co to je digitální identita?
Digitální identita je soubor informací, které o nás existují online. Obsahuje nejen jméno a příjmení, ale i data o našich aktivitách na internetu – co hledáme, kam se přihlašujeme, jaké stránky navštěvujeme nebo jaké fotky sdílíme. Všechno dohromady tvoří naše jedinečné digitální JÁ.

Možná si tu svou ani plně neuvědomujeme, protože ji do značné míry tvoříme nevědomě a neúmyslně. Přesto má obrovský vliv na to, jak nás vnímají ostatní – ať už jsou to sociální sítě, obchodní firmy nebo zaměstnavatelé.

Je důležité si svou digitální identitu chránit: jednak, abychom měli kontrolu nad tím, co nás mohou zjistit druzí, a jednak proto, že je možné ji neužít proti nám i našim nejbližším.

Proč je důležité ji hlídat?
Hlavními riziky pro digitální identitu jsou dnes hlavně hackerské útoky nebo její nedostatečné zabezpečení. Zpravidla útočníci sbírají různé údaje, vytvářejí z nich rozsáhlé databáze a ty za velké peníze prodávají na dark webu. Na jaká rizika byste si měli dát pozor?

    1. Phishingové útoky - Hackeři využívají falešné e-maily, SMS a webové stránky, které napodobují legitimní stránky (například banka nebo sociální síť), aby z obětí vylákali přihlašovací údaje nebo jiné citlivé informace
    2. Malware - Kybernetičtí zločinci vytvářejí škodlivý kód, který různé části digitální identity sbírá. Může jít o spyware, který sleduje, co děláte online, nebo o keyloggery, které zaznamenávají hesla a přihlašovací údaje.
    3. Sociální inženýrství - Někteří útočníci se zaměřují na manipulaci a využívají lidských emocí, jako je strach či radost. Můžou například předstírat, že jsou technická podpora, a přesvědčit uživatele, aby jim poskytl přístup k citlivým údajům. Zpravidla s uživatelem manipulují tak, aby jim cenná data odevzdal sám a dobrovolně.
    4. Úniky dat - Stále častěji dochází k únikům dat u velkých společností a online platforem. Pokud dojde k úniku dat, mohou hackeři získat přístup k našim osobním údajům, čímž se otevírají dveře ke krádeži identity.
    5. Slabá hesla a nedostatečná ochrana účtů - Je velmi důležité si své účty zabezpečit silným heslem. Krátká je totiž snadné prolomit, ta opakovaná zase mohou útočníci zneužít při úniku dat.

mobil-digitalni-identita-ochrana-dat-ruka

Jak digitální identitu ochránit?
Nejlepší způsob, jak si svou digitální identitu ochránit je prevence. Níže najdete spíše technická doporučení, první krokem ale mělo být sdílení s rozmyslem. Čím méně dat o sobě sdělíte například veřejně na sociálních sítích, tím lépe.

    1. Používejte silná a unikátní hesla – Každý účet by měl mít své vlastní složité heslo, které je obtížné uhádnout. Ideální je kombinace písmen, čísel a speciálních znaků. Heslo si můžete nikdy nezapisujte, ale ukládejte pomocí správce hesel.
    2. Zapínejte dvoufaktorové ověření (2FA) – Nastavení dvoufaktorového ověření přidává další vrstvu zabezpečení, takže i když někdo získá vaše heslo, bez druhého kroku (například kódu v SMS nebo v aplikaci) se k datům nedostane.
    3. Pravidelně aktualizujte software a aplikace – Pravidelné aktualizace operačních systémů a aplikací opravují bezpečnostní chyby, které mohou hackeři využít. Proto je nikdy neodkládejte.
    4. Buďte opatrní na phishing – Nikdy neklikejte na odkazy nebo neotevírejte přílohy v podezřelých e-mailech. Zkontrolujte vždy odesílatele a raději navštivte oficiální webové stránky ručně, než kliknutím na odkaz v e-mailu, který se vám nezdá.
    5. Používejte antivirový software – Kvalitní antivirový software dokáže rozpoznat malware, který se snaží dostat k vašim datům, a zastavit ho.
    6. Zálohujte si data – Ukládejte si data, o která nechcete přijít – ať už jsou to citlivé dokumenty nebo krásné fotky z dovolené. Mějte zálohy uložené na bezpečném místě, například offline nebo na důvěryhodném cloudu.
    7. Vyhýbejte se veřejným Wi-Fi sítím – Pokud používáte veřejnou Wi-Fi, vyvarujte se přihlašování k účtům nebo provádění plateb. Případně použijte VPN (virtuální privátní síť), která šifruje vaše připojení.

Jak vaši digitální identitu chrání ESET?
Naše data mají pro útočníky nezměrnou cenu. Vytvářejí z nich velké databáze a ty pak prodávají na dark webu dalším útočníkům. Jednou z cest, jak se chránit, je sledovat, zda se naše údaje neobjeví v uniklých databázích.

ESET nyní představil novinku: monitoruje dark web a upozorní vás e-mailem, pokud se vaše údaje objeví mezi ukradenými daty. Vy tak máte možnost obratem zareagovat a změnit si hesla, upozornit banku nebo policii, čímž minimalizujete riziko zneužití naší digitální identity.

Tuto službu stejně jako VPN najdete v balíčku ESET HOME ULTIMATE. Sleduje jméno, příjmení, adresu, město, psč, zemi a až 10 e-mailových adres.

Zdroj: dvojklik.cz



Cena:    0 Kč
Něco navíc
máme pro Vás dárek

SPOKOJENÍ ZÁKAZNÍCI

Musím se přiznat, že s tak ochotným a hlavně trpělivým operátorem jsem se už dlouho nesetkal.

Patří mu proto srdečný dík! Domnívám se, že tento neobvyklý přístup operátora k zákazníkovi si zaslouží i zveřejnění


Rudolf Wonka, Litoměřice

#1

Protože jsem laik a nerozumím antivirovým programů velmi si cením s jakou jednoduchostí a elegantností mně dovedla technická podpora předat potřebné informace tak, abych jim porozuměl.

Protože si takového jednání velmi cením, považuji za vhodné poděkovat také Vám za dobře vybraný a proškolený personál.


Roman Jakubík

#2

Chci vám poděkovat
za profesionalitu a za pomoc při instalaci antiviru do počítače.

Moc vám děkuji a zůstáváme nadále vašimi klienty.


Ludmila Ferencová

#3

Moc děkuji za pomoc, už to funguje podle mých představ.

Udělali jste mi radost, že se na vaši podporu mohu spolehnout, to vždy potěší.
Ještě jednou díky a hezký den.


Ivana Stinková
Mělník

#4

Děkuji za odpověď
hned to zkusím.
Pěkné vánoce. Strašně jste mě překvapili rychlou odpovědí.


Dagmar Niklová
Olomučany u Blanska

#5

Dík za pomoc

Konečně jsem KIS nainstaloval. Musím konstatovat, že by se mi to nepodařilo bez vaší pomoci.
Takže ještě jednou díky a hodně zdaru.


Milan Selucký

#6

Dobrý den,

ráda bych Vaším prostřednictvím poděkovala p. Martinovi, který se mi po 2 dny trpělivě věnoval při nastavení antivirového programu.

Je vidět, že umí pracovat nejenom s anti-virem, ale i anti-talentem na PC.

Předejte prosím toto poděkování i jemu nadřízenému pracovníkovi!!


Irena Procházková
MŠ Mezi Domy, Praha

#7

Díky Vašim nástrojům na čištění jsem si mohl vyčistit PC, neboť se neustále zpomaloval a výsledek je pro mne překvapující. Jsem sice laik, ale věřím, že to využívají i odborníci. Děkuji za veškerou tech. pomoc.


Bělík Josef
Praha

#8

Velmi oceňuji přístup firmy k řešení mého problému. Jednalo se o poměrně složitou věc. Díky serióznímu přístupu firmy AntivirovéCentrum jsem problém skutečně vyřešil k mé spokojenosti.


František Farář
Karlovy Vary

#9


Doporučujeme
Eset Nod32 Antivirus, Eset Smart Security Premium, Eset Internet Security

získejte plnou verzi antivirového programu zdarma

Odkazy
Igiho stránka o virech: www.viry.cz

Cílem serveru HOAX.cz je informovat uživatele o šíření poplašných, nebezpečných a zbytečných řetězových zpráv, se kterými se denně setkává a které ohrožují běžné používání internetu.
Vaše řešení kybernetické bezpečnosti - Norton 360
Verze Shop-NET: 2.14.9.25

Možnosti platby:

- převodem na účet
- platební kartou
- dobírkou

VISA Maestro VISA Electron MasterCard

Možnosti dodání:

- elektronické licence - zdarma
- dárky k objednávce - zdarma